“Mums ir jāizstrādā rīcības algoritmi cilvēkiem ar invaliditāti X stundā,” civilās aizsardzības eksperts skaidro, kā kritiskā brīdī rīkoties invalīdam 0
Pēdējos gados civilās aizsardzības jautājumi kļūst arvien aktuālāki, jo sabiedrība saskaras ar dažādiem ārkārtas notikumiem – no dabas katastrofām līdz kara draudiem. Liela uzmanība tiek pievērsta arī neaizsargātām iedzīvotāju grupām, kuru evakuācija un drošība ir īpaši sarežģīta situācijās, kad ierastie resursi, piemēram, elektrība vai lifts, nav pieejami. Par šo tēmu tika runāts arī TV24 raidījumā “Uz līnijas”, kurā piedalījās Gints Reinsons, Rīgas Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītājs.
Evakuācijas izaicinājumi cilvēkiem ar invaliditāti
Kā rīkoties, ja ārkārtas situācijā cilvēkam ar 1. grupas invaliditāti nepieciešama evakuācija, bet mājā nav elektrības un lifts nedarbojas? Šis jautājums ir izrādījies sarežģīts ne tikai individuāliem iedzīvotājiem, bet arī sociālās aprūpes centriem. “Likums līdz šim nav pieprasījis domāt par šo iestāžu darbības nepārtrauktību,” atzīmē Reinsons, uzsverot, ka situācija tiek mainīta.
“Nākamā gada ietvaros sociālās aprūpes centros esam ielikuši aktivitātes darbības nepārtrauktības nodrošināšanai gadījumos, ja nav elektrības,” norāda Reinsons, pieminot, ka šajās iestādēs bieži vien tiek izmantotas arī mākslīgās elpināšanas iekārtas. Viņš uzsver, ka evakuācija nav tikai pārvietošanas jautājums – tai nepieciešama integrēta pieeja pašvaldības līmenī.
Ieteikumi iedzīvotājiem
Runājot par individuālu rīcību ārkārtas gadījumos, Reinsons aicina iedzīvotājus uzturēt ciešu kontaktu ar sociālo dienestu personālu, kas ir atbildīgs par viņu aprūpi. “Sociālais dienests mums pados ziņu, lai mēs varētu novirzīt cilvēkus, kas viņu varēs evakuēt,” viņš skaidro.
Tāpat tiek atzīts, ka sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām ir ļoti būtiska. Reinsons atgādina par diskusijām ar invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons”, kuras laikā vienojās par ciešāku sadarbību, lai veidotu praktiskus risinājumus cilvēku ar īpašām vajadzībām evakuācijai.
Rīgas civilās aizsardzības plāna uzlabošana
Īpaša uzmanība tiek pievērsta arī Rīgas civilās aizsardzības plāna uzlabošanai. Pirms divām nedēļām notika Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā aktualizēts esošais plāns un izvirzīti konkrēti uzdevumi Rīgas pašvaldības Civilās aizsardzības pārvaldei.
“Mums ir jāizstrādā rīcības algoritmi cilvēkiem ar invaliditāti X stundā,” uzsver Reinsons. Šie algoritmi tiks izstrādāti, lai sniegtu skaidras instrukcijas un novērstu iespējamās problēmas ārkārtas situācijās.
Rīgas pašvaldība turpina darbu, lai uzlabotu gatavību ārkārtas situācijām, īpaši attiecībā uz neaizsargātajām sabiedrības grupām. Šis darbs ietver gan infrastruktūras uzlabošanu, gan arī iedzīvotāju un iestāžu informētības paaugstināšanu. Kā uzsver Gints Reinsons, efektīva civilā aizsardzība ir visas sabiedrības kopīgs uzdevums, kas prasa sadarbību starp pašvaldībām, valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām.