V. Krustiņš: – Kas jums sakāms par Ukrainas iekšējo drošību? Kādi uzdevumi pašlaik stāv priekšā Ukrainai? 6
– Tā sauktās Doņeckas un Luhanskas “tautas republikas” mēs saucām par “teroristiskajām” republikām. Šādu veidojumu rašanās mērķis bija sadalīt Ukrainu dažādos gabaliņos, lai saskaldītu mūsu valsti un iznīcinātu to uz mūžiem. Pilnīgi acīmredzama un pamatota bija Eiropas valstu reakcija, pasludinot šos kvaziadministratīvi teritoriālos veidojumus par teroristiskām organizācijām. Tā kontekstā nedrīkst neatzīmēt Latvijas un tās godājamā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča pozīciju šajos jautājumos. Ukrainā nav pamata federalizācijai un federālai uzbūvei – nedz uz valodas, nedz nacionālo īpatnību pamata. Krievijas agresija mums ir atnesusi ne tikai tiešas, bet arī netiešas sekas. Pēckonflikta periodā pieļaujam, ka daži bandītiskie formējumi paliks Ukrainas teritorijā. Lai stabilizētu situāciju, mums jāsāk jauns posms – būs jāpārtrauc uguns un jārīko pārrunas, būs jānotiek ieroču nodošanai Ukrainas varas iestādēm. Ieroču teroristu plosītajos apgabalos ir ļoti daudz, kā jau minēju, no pašiem vienkāršākajiem līdz pat ļoti precīziem raķešu kompleksiem, un tas nav drauds Ukrainai vien, par ko diemžēl pasaule ir pārliecinājusies. Būs nepieciešams atjaunot infrastruktūru Donbasā, un tas prasīs lielus tēriņus un daudzu cilvēku fizisko spēku. Teroristi spridzināja tiltus, gāzes un naftas cauruļvadus, mīnēja ceļus un ar tanku kāpurķēdēm bojāja dzelzceļa līnijas. Mums būs jāatjauno šo teritoriju potenciāls, jo Donbass ir industriāli attīstītākā Ukrainas daļa. Tāpat būs nepieciešama abu konfliktā iesaistīto pušu samierināšana. Jāizdara viss, lai mierīgajiem iedzīvotājiem vairs nav jāslēpjas pagrabos no teroristu uzbrukumiem.
Viņi arī ir jāpārliecina, ka priekšā ir cerība un mierīga nākotne – tas ir ļoti sarežģīts jautājums. No jauna mums būs jāveido tiesībsargājošās iestādes Donbasā. Cik ilgu laiku tas prasīs? Nevaru jums dot precīzu laikposmu. Situācijas stabilizācijai nevajadzēs sevišķi ilgu laikposmu, bet situācijas galējais regulējums prasīs ilgāku laiku. Mēs turēsimies pie mūsu prezidenta Petro Porošenko 15 punktu stabilizācijas plāna, kas ietver amnestiju cilvēkiem, kas noliek ieročus un ir karojuši teroristu pusē, bet nav pastrādājuši smagus vai sevišķi smagus noziegumus. Plāns paredz, ka ap Krievijas robežu tiks radīta 10 kilometru buferzona, okupēto valsts administrācijas ēku atbrīvošana, kā arī, kas ir ļoti būtiski, – atsākt Ukrainas televīzijas un radio kanālu raidīšanu Doņeckas un Luhanskas apgabalos. Tiks nodrošināta krievu valodas aizsardzība, izstrādāts jauns valsts konstitūcijas projekts, kā arī iecelti jauni gubernatori Donbasā.
Būtiski būs arī nepieļaut bandītisko grupējumu izklīšanu pa visu Ukrainas teritoriju, jo Krievija nedod iespēju viņiem atgriezties – viņiem ir iedota vienvirziena biļete. Viņu pārtveršanai vajadzēs pielikt lielas pūles.