Muižniece: 2025./2026. mācību gadā visi bērni visā valstī mācīsies tikai latviešu valodā 0

Autors: Līga Abakuka, TV24

“Es absolūti nepiekrītu argumentam, ka šobrīd ir pastiprināts spiediens pedagogiem, to atbrīvošana no darba. Prasība zināt valsts valodu augstākajā līmenī pedagogiem ir jau 30.gadus. Kas ministrijai būtu jādara konstatējot, ka pedagogs nezina valsts valodu – jāaizver acis un jāizliekas, ka tā nav problēma?” TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs”, diskutējot par pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā, sacīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Uz raidījuma vadītāja jautājumu, vai līdz šim uz valodas nezināšanu ir pievērtas acis, Muižniece atbildēja, ka līdz šim neesot bijusi ministres amatā un nezinot, vai tas tā ir bijis.

Runājot par pašu plānu, ministre saredz pārejas perioda nepieciešamību, bet vairāk ne vakanču vai citu jautājumu dēļ, bet tāpēc, lai šo pieņemto lēmumu ne Satversmes tiesa, ne cita tiesa nevarētu apstrīdēt jau nākamajā dienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šis pārejas laiks ir nepieciešams, lai runātu ne tikai ar skolām, bet arī ar vēstniecībām, jo ir vairākas valstis ar kurām mums ir starpvaldību līgumi. Šis laiks ir nepieciešams, lai sagatavotu arī vecākus. Līdz 24.maijam ministrijām ir jāiesniedz saskaņojums, lai valdībā pieņemtu grozījumus, kas paredz trīs gadu pārejas periodu uz izglītību tikai latviešu valodā”.

Turpinot, Muižniece norādīja uz trīs posmiem, kas nepieciešami, lai pāreja uz latviešu valodu noritētu veiksmīgi, proti, pirmais ir runāšana, skaidrošana, papildus valodas kursu organizēšana pedagogiem, mācību līdzekļu iegāde skolām, kas īsteno mazākumtautību programmas. Otrajā gadā 1.,4.,7.klase pāriet uz mācībām latviešu valodā, tad 2.,5., un 8.klase, bet 2025./2026. mācību gadā visi bērni visā valstī mācās latviešu valodā.

Runājot par vakancēm Muižniece atgādināja, ka šī nav problēma, kas ir radusies tikko. Arī Rīgas situāciju neesot iespējams salīdzināt ar lauku reģioniem, kur ir mazs iedzīvotāju blīvums. “Rēķinot matemātiski, skolotāju pie noteiktas proporcijas šobrīd pietiek, bet viņi neatrodas Rīgā. Sakārtojot skolu tīklu pašvaldībās, ir iespējams būtiski kāpināt arī atalgojumu”.

Piedāvājums pāriet uz mācībām tikai latviešu valodā turpmāko trīs gadu laikā ir ļoti pamatots un laicīgs, uzskata izglītības un zinātnes ministre. “Es gribētu jau rītdien uzšķirt baltu lapu, bet man kā ministram ir svarīgi nodrošināt, lai tie lēmumi, ko mēs pieņemam, ir spēkā ilgstoši”.

Pilnu TV24 raidījumu “Nacionālo interešu klubs” skaties sestdien 17:00 vai svētdien 20:00

SAISTĪTIE RAKSTI