Muižkungu pēdas Zemgalē 0
Šāds nosaukums dots tūrisma rallijam, kas 25. februārī risināsies Jelgavas, Bauskas, Rundāles, Tērvetes, Dobeles, Jaunpils un Tukuma apkaimē. Pa dienu dalībniekiem būs jāapmeklē aptuveni 40 apskates objekti un vakarā jāpaspēj uz balli Jaunmoku pilī.
“Rallijs parasti saistās ar ātrumu un asām izjūtām, taču tūrisma rallijā, pareizāk, brīvdienu izbraucienā ātrumam nebūs izšķirošas nozīmes. Punktus varēs iegūt, gan veicot dažādus uzdevumus kontrolpunktos, gan izceļoties ar jautrību un noformējumu. Komandu iespējams veidot gan vienam, gan astoņiem cilvēkiem – tik, cik sēdvietu mašīnā vai vieglajā busiņā, lai varētu piedalīties visa ģimene,” stāsta portāla www.atputasbazes.lv projektu vadītāja Ināra Rasmane.
“Zemgale ir bagāta ar pilīm un muižām – daudzas ir atjaunotas un noder par visas Latvijas tūrisma vizītkarti, piemēram, Rundāles pils. No citām saglabājušies vien atsevišķi fragmenti kā Elejā. Piedaloties tūrisma rallijā, varēs uzzināt, kā Zemgalē atpūtās Francijas karalis ar galmu, atrast Mežotnes pils parkā paslēptos dārgumus, dejot valsi un meklēt pazudušo gredzenu Lielauces pils zālē, kur reiz dejojis grāfs Mēdems, pārliecināties par savu drosmi pie bargā muižkunga, saņemt grēku atlaidi Jaunpils mūka cellē un veikt desmitiem citu asprātīgu uzdevumu.
Tērvetes dabas takās ceļotājus sagaidīs ar karstu tēju un mežinieku putru, vairojot spēkus, kas lieti noderēs šaušanā ar loku, bet Tukumā no dažādiem dabas un tekstilmateriāliem vajadzēs iesaistīties Zemgales lielākās mozaīkas veidošanā, ko paredzēts izstādīt Muzeju naktī maijā.”
Zemgales kungu nami cieši saistīti ar nostāstiem un leģendām par to īpašniekiem. Bieži minēts Mēdemu dzimtas vārds, kuriem Zemgalē piederējusi ne viena vien muiža. Romantisks un arī skumjš ir stāsts par Elejas muižu un tās Melno dāmu. “Sešpadsmitgadīgā Elejas muižas komtese Dagmāra Mēdema iemīlējusies muižas kalpā. Tēvs bijis pret šīm attiecībām, tādēļ ieslēdzis meitu pilī un grasījies no jaunekļa tikt vaļā, rīkojot nakts medības un tajās viņu it kā nejauši nogalinot. Tomēr Dagmāra par šo nodomu uzzinājusi un centusies savu mīļoto glābt. Viņa saģērbusies melnā medību tērpā, lai nakts aizsegā paliktu nepamanīta, un izlēkusi pa pils otrā stāva logu, bet, par nelaimi, nositusies. Vēlāk grāfs licis liktenīgo logu aizmūrēt, un tas muižas drupās redzams vēl šodien. Tumšās novembra naktīs meitenes spoks ar vējlukturi rokā pastaigājoties pa Elejas parku. Vietējie zina teikt, ka Dagmārai jeb pils Melnajai dāmai drīzumā tapšot piemineklis – mūžīgās mīlestības simbols. Ikviens, kurš tam pieskaršoties, iegūšot spēju uzticīgi mīlēt līdz nāvei,” atklāj pasākuma režisore Anita Grīniece.
Brīvdienu izbrauciena dalībniekiem viņa sola vēl daudz aizraujošu stāstu, kas, vēsturiskajās vietās dzirdēti, ļaus raisīties fantāzijai un iztēlei. Jo Blankenfeldes muižas lielais zelta pods ar tā sargātāju gaili joprojām neesot atrasts. Neesot redzēts arī tās pašas muižas spoks, kas pilnmēness naktīs pa muižas vītņu kāpnēm mēdzot staigāt augšup lejup. Dzirdēsiet arī par Velnu saietu Vilces muižas parkā, Lielplatones barona Hāna noslēpumaino pazemes eju, zviedru karagūstekņu celto valni Jaunpilī un daudziem citiem ievērības cienīgiem tūrisma objektiem, kur vēsturiskā patiesība nav šķirama no leģendām.
“Tūrisma rallija finišs būs Jaunmoku pilī, kur pagalmā pie ugunskura izsalkumu remdinās pēc īpašas receptes vārīta Pils zupa. Tie, kas ieradīsies agrāk, varēs izstaigāt pili, apmeklēt Meža muzeju, parunāties ar pils dāmām, uzspēlēt prāta spēles un vērot videomirkļus no iepriekšējām ekspedīcijām citos Latvijas novados.
Plkst. 20 muižas Kolonu zālē sāksies noslēguma balle, to vadīs aktieris Gundars Silakaktiņš. Tiks sumināti uzvarētāji nopietnās un jautrās nominācijās, uzstāsies Džūkstes Pasaku muzeja leļļu teātris, Bauskas pils muzeja seno deju grupa “Galms” un viesi no citām Zemgales pilīm un muižām,” teic I. Rasmane.
Lai kļūtu par brīvdienu izbrauciena dalībnieku, jāpiesakās mājas lapā www.atputasbazes.lv, jānopērk biļete (Ls 6 “Biļešu servisā”; bērniem līdz 12 g. v. – bez maksas), jāpiepilda savas vieglās mašīnas vai busiņa tvertne ar degvielu un 25. februārī no plkst. 8 līdz 10 jāierodas starta vietā Jelgavā pie atpūtas un sporta kompleksa “Zemgale” (Rīgas ielā 11). Tur katrai ekipāžai tiks izsniegts maršruta ceļvedis, taču apmeklējamo objektu secību drīkstēs mainīt. Komandas no rallijā iekļautajiem novadiem varēs startēt arī no mājām. Viņiem ceļvedi nosūtīs uz norādīto e-pasta adresi astoņos no rīta.
Vērts apskatīt!
• Annenieku luterāņu baznīca (pēc pieprasījuma, tālr. 25969494). Pirmā koka baznīca te uzcelta 1711. gadā, vietā, kur pēc lielā mēra apglabāti tuvējās apkārtnes iedzīvotāji. Pašreizējais dievnams, būvēts 18. gs. vidū kā mūra ēka ar 300 sēdvietām, pildījis Jaunpils palīgbaznīcas funkcijas. 1990. gadā atjaunota un iesvētīta torņa smaile, tajā uzstādīts apzeltīts gailis, krusts un bumba. Altāri un baznīcas interjeru, autentisku bijušajam, kā savu diplomdarbu veidojuši Rīgas amatniecības vidusskolas audzēkņi.
• Bauskas pils (atjaunota no drupām 21. gs. sāk.). 15. gs. te atradās Bauskas fogta mītne un uzturējās garnizons, kas sargāja Livonijas ordeņa valsts robežu. Pils jaunākā daļa – Kurzemes hercogu rezidence – būvēta Gotharda Ketlera valdīšanas laikā un pabeigta 1596. gadā, kad par hercogu bija kļuvis viņa dēls Frīdrihs. No pils centrālā torņa paveras skats uz Zemgales līdzenumu, senajiem pils nocietinājumiem un Ķirbaksalu, kur Mūsas un Mēmeles satecē sākas Lielupe. No novembra līdz maijam pils muzejs atvērts katru dienu (izņemot pirmdienu): plkst. 11 – 17, ieeja: Ls 1,50 (skolēniem) – 3,00. Vairāk: http://www.bauskaspils.lv.
Kas jāapskata 1. Atjaunotais Rātsnams Bauskā (līdz šā gada maijam apskatāms tikai no ārpuses). 2. Zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pilsdrupas Dobelē. 3. Durbes pils (Tukums, Mazā parka 7).
Kur nakšņot 1. Jaunmoku pilī (Rīgas–Ventspils šos. 75. km). 2. Tukuma ledus halles viesnīcā (Stadiona 3). 3. Viesu namā “Ieviņas” (Kandavas ielas galā, netālu no dzelzceļa stacijas “Tukums II”).
Kur paēst 1. Kafejnīca “Karē” (Tukums, Pasta 25). 2. Bistro “Pavards” (Tukums, Brīvības lauk. 3). 3. “Smārdes krogs” (Rīgas – Ventspils šos. 53. km). |