VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka brīdina, ka uzņēmējiem jārēķinās ar situāciju, ka ar 2021. gadu tirdzniecība ar Lielbritāniju notiks kā ar trešo valsti, proti, ar pilnām muitas procedūrām. VID mājaslapā atrodami palīgrīki, kā šai situācijai sagatavoties.
VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka brīdina, ka uzņēmējiem jārēķinās ar situāciju, ka ar 2021. gadu tirdzniecība ar Lielbritāniju notiks kā ar trešo valsti, proti, ar pilnām muitas procedūrām. VID mājaslapā atrodami palīgrīki, kā šai situācijai sagatavoties.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Muita pilnā apmērā! VID aicina laikus gatavoties pēcbreksita realitātei 11

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Valsts ieņēmumu dienests aicina uzņēmējus, kuru sadarbības partneru vidū ir Apvienotā Karaliste, jau laikus gatavoties pēcbreksita realitātei. Lai arī 11 mēnešus ilgā pārejas perioda laikā Lielbritānijai vajadzēja sakārtot savas tirdzniecības attiecības ar Eiropas Savienību, noslēdzot abpusējās tirdzniecības līgumu, šobrīd tiek prognozēts, ka šāda vienošanās līdz gada beigām, ļoti iespējams, panākta netiks.

Tas nozīmē, ka nebūs arī nekāda maigāka nodokļu režīma tirdzniecības darījumiem starp Latviju un Lielbritāniju, un uz preču apriti starp abām valstīm tiks attiecinātas visas tās pašas muitas formalitātes, noteikumi un ierobežojumi, kas tiek piemēroti tirdzniecībai starp Eiropas Savienību un jebkuru citu trešo valsti.
CITI ŠOBRĪD LASA

Prognozējams, ka nākamgad par preču importu no Apvienotās Karalistes tiks iekasēts gan muitas nodoklis, gan akcīzes nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis. Turklāt vajadzēs no jauna saņemt visas muitas atļaujas, kurās iekļauta Apvienotā Karaliste.

Savukārt Apvienotās Karalistes iepriekš izsniegtās muitas atļaujas vairs nebūs derīgas ES 27 valstīs. Tāpat arī Latvijā un citās ES 27 valstīs vairs nebūs derīgi Lielbritānijā izsniegtie īpaši muitas jomai paredzētie uzņēmumu reģistrācijas numuri (EORI numuri). Sadarbību Apvienoto Karalisti var apgrūtināt arī tas, ka jaunajā situācijā tiks ierobežota pieeja daļai muitas jomā izmantoto sistēmu.

Jāpiemēro muitas procedūra

Uzņēmējiem, kas piedalās preču apritē starp Latviju un Lielbritāniju, turpmāk būs pienākums darījumiem piemērot kādu no muitas procedūrām, kas ir noteiktas Eiropas Savienības Muitas kodeksā

. Atkarībā no darījuma veida muitas procedūras tiek iedalītas šādi: imports (laišana brīvā apgrozībā) un galapatēriņš, eksports, izvešana pārstrādei, ievešana pārstrādei, pagaidu ievešana, tranzīts, kā arī uzglabāšana muitas noliktavā vai brīvajā zonā.

Veicot preču importu no Lielbritānijas, svarīgi būs ne tikai nokārtot visas attiecīgās muitas formalitātes, bet arī savlaicīgi pārliecināties, ar kādiem muitas maksājumiem, laižot preces brīvā apgrozībā, būs jārēķinās.

“Jāņem vērā, ka eksistē vairāk nekā 10 000 preču pozīciju, kurām tiek piemēroti atbilstoši muitas tarifi,” uzsver VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka.

“Turklāt uz precēm tiek attiecinātas visdažādākās papildu prasības – atļaujas, licences un tamlīdzīgi, par kurām ir nepieciešams savlaicīgi pārliecināties.”

Visa preču importētājiem saistošā informācija ir apkopota Integrētā tarifa vadības sistēmā (ITVS), kurai var piekļūt caur VID interneta mājaslapu. Tajā ir iespējams veidot simulācijas, lai noskaidrotu, kādi muitas maksājumi precei būs jāpiemēro. Kamēr nekāds tirdzniecības līgums ar Apvienoto Karalisti nav noslēgts, darījumiem tiek piemērotas standartlikmes – ITVS sistēmā tās ir tā dēvētās “Erga Omnes” likmes.

Savukārt, eksportējot preces uz Apvienoto Karalisti, izvedmuitas nodoklis nav noteikts. Preču eksportam piemērojama arī 0% PVN likme. Jārēķinās tomēr, ka arī eksporta precēm var tikt prasītas atļaujas un licences, par kurām visu informāciju tāpat ir iespējams iegūt ITVS sistēmā.

Reklāma
Reklāma

EORI labāk nokārtot laikus

Lai kārtotu muitas formalitātes, kas līdz šim sadarbībai ar Apvienoto Karalisti nebija aktuāli, uzņēmumam vispirms ir nepieciešams EORI numurs. Šāds numurs uzņēmumiem tiek piešķirts pēc rezidences principa. Līdz ar to Latvijas uzņēmumiem EORI numura saņemšanai ir jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā. To var izdarīt EDS sistēmā.

Šis numurs būs derīgs arī citās ES dalībvalstīs, kas svarīgi situācijās, kad muitas formalitātes nākas kārtot ārpus Latvijas.

VID iesaka komersantiem, kuriem vēl nav EORI numura, bet nākamā gada plānos ir tirdzniecības darījumi ar Apvienoto Karalisti, nokārtot ar EORI saņemšanu saistītās formalitātes jau tagad. “Savlaicīga EORI saņemšana uzņēmumam neuzliek nekādas saistības vai pienākumus, līdz ar to nevajadzētu gaidīt 1. janvāri, kad tas ir nepieciešams tūlīt un uzreiz,” saka I. Knoka. “Jārēķinās, ka tomēr kāds brīdis, īpaši elektroniski apstrādājot informāciju, EORI noformēšanai ir nepieciešams.”

Muitas formalitāšu kārtošana Latvijā notiek tikai elektroniski. Muitas deklarācijas iesniedz un paraksta VID EDS, kur personas lietotāja identifikators un parole tiek uzskatīti par paraksta aizstājēju. Iesācējiem muitas darījumu jomā un tiem, kas pakalpojumu izmanto neregulāri, VID iesaka saistīties ar šīs jomas profesionāļiem – muitas brokeriem un loģistikas uzņēmumiem, kas sniedz muitas formalitāšu kārtošanas pakalpojumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.