Ko iesākt ar muguras sāpēm pēc dzemdībām 0
“Grūtniecības laikā man sāpēja muguras lejasdaļa, bet iemesls ir saprotams – bērna svars rada slodzi. Kopš dzemdībām pagājuši pieci mēneši, bet krustos joprojām ir velkošas sāpes. Vai jāiet pie ārsta, vai varbūt pietiek ar vingrošanu?” ILONA OGRĒ
Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts Uģis Beķeris stāsta, ka muguras sāpes grūtniecēm parādās 28.–30. nedēļā un var turpināties līdz pat dzemdībām, ja palielinātā vēdera dēļ grūtniece neprot ieņemt pareizu stāju. Aplūkojot muguru sānskatā, var pamanīt – mugura ir vai nu ieliekta uz priekšu, plecus atvirzot atpakaļ, vai apaļi izliekta, plecus novirzot uz priekšu.
Divus mēnešus pēc dzemdībām jāsāk nodarbināt vēdera muskuļus, lai tie atceras, kā jāstrādā. Vēdera muskuļi palīdz saņemties arī mugurai.
Uģis Beķeris uzsver, ka svarīgi ir pareizi sēdēt – ērti iekārtoties uz visa krēsla sēdekļa un vertikāli balstīt muguru pret atzveltni.
Daudzas jaunās māmiņas pārspīlē rūpes par mazuļiem, ceļot lielus smagumus, pa kāpnēm augšup vai lejup stiepjot ratiņus, bērnu pārnēsājot autosēdeklītī. Tāpēc grūtniecības laikā saspringusī mugura turpina sāpēt pēcdzemdību periodā.
Liela nozīme ir t.s. elpošanai ar diafragmu. No seklas elpas krustos gan nevelk, taču var reibt galva un sāpēt pleci.
Jāņem vērā, ka sāpes muguras lejasdaļā rada arī mehāniski bojājumi (diska trūce) vai spinālā kanāla sašaurinājums.
Cēloni dažkārt novērš tradicionālā ārstēšana – medikamenti, epidurālas steroīdu injekcijas jeb blokādes, pareizs atpūtas un slodzes režīms, fizikālā terapija un vingrojumi. Ja pēc divām ārstēšanas nedēļām sūdzību vairs nav, līdz pat nākamajai kaut kāda iemesla izraisītai lēkmei par sāpēm var aizmirst. Savukārt pozitīvs vingrošanas rezultāts būs tikai pēc 2–3 mēnešiem. Dažkārt iespējama tikai ķirurģiska ārstēšana. Tāpēc precīzs muguras sāpju iemesls jājautā ārstam klātienēs vizītē.