Lai arī Valensija ir slavena ar savu jūgendstila arhitektūru, pilsētā drosmīgi piesaka sevi arī pavisam mūsdienīgas arhitektūras formas. Viens no iespaidīgākajiem kompleksiem ir ultramodernā arhitekta Santjago Kalatravas projektētā Mākslas un zinātnes pilsēta.
Lai arī Valensija ir slavena ar savu jūgendstila arhitektūru, pilsētā drosmīgi piesaka sevi arī pavisam mūsdienīgas arhitektūras formas. Viens no iespaidīgākajiem kompleksiem ir ultramodernā arhitekta Santjago Kalatravas projektētā Mākslas un zinātnes pilsēta.
Foto: FCG/SHUTTERSTOCK

Kā Valensija piesaista mūsdienīgi viedos tūristus 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

2023. gada viedā tūrisma galvaspilsētas titula ieguvējas saņems komunikācijas un zīmolvedības ekspertu atbalstu, lai visai Eiropai pavēstītu par, viedajām un novatoriskajām praksēm, kas tām ļāvušas veicināt tūristu piesaisti. Šī gada Eiropas viedā tūrisma galvaspilsētas ir Bordo (Francija) un Valensija (Spānija).

Ilgtspējā balstītie kritēriji

Konkurss “Eiropas viedā tūrisma galvaspilsēta” šogad notiks ceturto reizi, un pilsētu pārstāvji, aizpildot tiešsaistes veidlapu, tam var pieteikties līdz šā gada 1. jūnijam. Lai cīnītos par titulu, pilsētām tiek lūgts demonstrēt to inovatīvās tūrisma prakses četrās jomās – pieejamība, ilgtspējība, digitalizācija, kultūras mantojums un radošums. “Viedais tūrisms ir jauns izaicinājums 21. gadsimta sabiedrībai, rūpējoties par visiem vienādām iespējām un pakalpojumiem, ilgtspējīgu vietējās apkārtnes attīstību, atbalstu radošajām nozarēm un vietējiem talantiem,” uzsver EK.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilsētas, kas tiks atlasītas finālam, tiks paziņotas šā gada septembrī, bet divas uzvarētājas – novembrī. Tām nu būs jāsāk aktīvi darboties, izveidojot reklāmas video, lielu mirkļbirkas skulptūru pilsētā labi redzamā vietā un daudzveidīgas reklāmas aktivitātes. Tas nepieciešams, lai uzvarējušās viedpilsētas pamanītu ne tikai Eiropas, bet arī starptautiskā mērogā. Tiesa gan, konkursam var pieteikties tikai tās Eiropas pilsētas, kurās iedzīvotāju skaits ir lielāks par simts tūkstošiem, bet no valstīm, kam tādu nav, – vien lielākā pilsēta.

Senā vīna reģiona galvaspilsēta – Bordo

Bordo ir vīna nozares galvaspilsēta, slavenā sarkanvīna ražošanas reģions jau kopš 8. gadsimta. Pilsētas vīna muzejs ir iespaidīgs gan ar savu interjeru, gan arhitektonisko formu.
Foto: Elena Pominova/SHUTTERSTOCK

Bordo un Valensija konkursā “Eiropas viedā tūrisma galvaspilsēta 2022” tika izraudzītas starp trīsdesmit kandidātēm uz šo titulu.

Bordo ir ostas pilsēta Francijas dienvidrietumos Garonnas upes grīvā un savulaik tika dēvēta par Apburto princesi, jo lielā piesārņojuma dēļ liela daļa ēku pilsētas centrā bija nomelnējušas. Šobrīd vairākums ēku ir restaurētas, un Bordo vecpilsēta ar 18. gs. cel­tnēm iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pilsētas mērs Pjērs Hurmiks atzīst – tas ir apliecinājums veiksmīgai pašvaldības, tūrisma profesionāļu un pilsētnieku sadarbībai klimata pārmaiņu seku mazināšanā.

Bordo ir vīna nozares galvaspilsēta, slavenā sarkanvīna ražošanas reģions jau kopš 8. gadsimta. Šeit darītā vīna intensīvā, piesātinātā nokrāsa pat devusi tonim īpašu apzīmējumu – bordo. Pirms deviņiem gadiem pāri Garonnas upei tika atklāts Eiropā augstākais paceļamais tilts. Tilta centrālā – paceļamā daļa – ir 117 metri gara, un tā paceļas līdz 53 metru augstumam, lai dotu ceļu burukuģiem, bet tilta kopējais garums ir 575 metri. Bordo ir militārās un kosmosa rūpniecības centrs, kā arī biotehnoloģiju un nanotehnoloģiju pētniecības centrs. No šejienes divu stundu laikā ar ātrvilcienu var nokļūt Parīzē. Ceļotājiem visas atpūtas un izklaides iespējas ir ērti atrodamas digitālajā rīkā “visiter-bordeaux.com”.

Reklāma
Reklāma

Klusiem tūristiem draudzīgā Valensija

Savukārt Valensija ir pilsēta Spānijas austrumos Vidusjūras krastā pie Turjas upes. Iedzīvotāju skaita ziņā tā ir trešā lielākā pilsēta valstī – pēc Madrides un Barselonas. Valensijas osta ir visnoslogotākā visā Vidusjūrā, taču pilsēta pazīstama arī kā jūgendstila centrs.

Gotiskā Valensijas Zīda birža turklāt ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Nu jau būs garām tradicionālie Falles svētki, kad marta vidū tiek sadedzinātas milzīgas dažādu tēlu papjēmašē lelles, taču Valensijas apmeklējums varētu būt vilinošs gurmāniem: pilsēta ir slavena ar savu paelju (rīsu ēdienu, kas radīts tieši Valensijā) un horkatu – bezalkoholisko dzērienu, ko gatavo no riekstiem, ūdens un cukura. Neapšaubāmi unikāla ir ultramodernā arhitekta Santjago Kalatravas projektētā Mākslas un zinātnes pilsēta.

Valensijas izvirzīšanā par Eiropas viedā tūrisma galvaspilsētu lielu lomu spēlējis arī fakts, ka tā ir pirmā pilsēta pasaulē, kura sāka nodarboties ar tūrisma ietekmes monitoringu, regulāri pētot, kā pilsētvidi un vietējo iedzīvotāju labklājību maina troksnis un tūristu pūļi. Lai situāciju uzlabotu, pilsētā tiek veicināta pārvietošanās ar divriteņiem un elektroauto.

SAISTĪTIE RAKSTI