Foto – LETA

Mudina izmantot rehabilitāciju mājās 0

No 1. jūlija valsts insulta pacientiem apmaksā arī rehabilitologa mājas vizītes. Valsts apmaksāto medicīnisko rehabilitāciju mājās šogad plānots sniegt 7716 insulta pacientiem, šim nolūkam atvēlot 648 000 latu. Taču slimnieki un viņu tuvinieki pagaidām nesteidz izmantot šo bezmaksas iespēju.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Šā gada pirmajos piecos mēnešos rehabilitācijas kursu mājās saņēmuši 247 insulta pacienti, no tiem 134 Rīgā, bet pārējie reģionos, piemēram, Latgalē 59, Kurzemē tikai 34.

Nacionālā veselības dienesta ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala pieļauj, ka daudzi insulta slimnieki un viņu tuvinieki vēl nezina par šādu mājas aprūpes pakalpojumu, kas ir pilnīgi bez maksas un par kuru nav jāmaksā pat pacienta iemaksa.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pēc insulta ārstēšanas un rehabilitācijas pasākumiem slimnīcā, pacients var turpināt rehabilitāciju mājās. Ja viņš nav saņēmis norīkojumu no slimnīcas rehabilitologa vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, šobrīd valsts apmaksā arī šā speciālista mājas vizīti, kuras laikā ārsts, ņemot vērā slimības nodarīto bojājumu smagumu, pacienta vecumu, viņa tuvinieku līdzestību turpmākās atveseļošanas procesā, sastāda rehabilitācijas plānu, lai cilvēks pēc pārciesta insulta pēc iespējas ātrāk varētu atgūt zaudētās iemaņas, vismaz tādā apjomā, lai varētu pats sevi aprūpēt,” viņa skaidro. Insults prasa ilgstošu ārstēšanu un rehabilitāciju.

 

Pēc pārciesta insulta pacientiem centrālās nervu sistēmas funkcijas atjaunojas nepilnīgi, tādēļ rodas dezorientācija telpā, kustību, sajūtu un runas traucējumi, grūtības lasīt un rakstīt, pavājinās atmiņa, intelekts un koncentrēšanās spējas.

 

Ja pacients vai viņa tuvinieki paši nespēj atrast rehabilitologu, kam noslēgts līgums ar NVD par mājas aprūpes pakalpojumu sniegšanu, viņi var vērsties pie sava ģimenes ārsta, kurš ieteiks vai sameklēs šo speciālistu. Informāciju par rehabilitologiem var atrast arī NVD interneta mājas lapā.

“Lai pēc iespējas ātrāk sāktu insulta pacienta rehabilitāciju un atveseļošanās procesā nebūtu pārtraukuma, nosūtījumu ieteicams noformēt un rehabilitācijas plānu sastādīt, jau izrak
stoties no stacionāra,” iesaka Līga Gaigala.

Kad rehabilitologs sastādījis rehabilitācijas plānu, pacientam vai viņa tuviniekiem jāvēršas kādā no 53 ārstniecības iestādēm Latvijā, kas sniedz medicīniskās mājas aprūpes pakalpojumus (Rīgā tādu ir 14, Latgalē – 13, Vidzemē – 8, Kurzemē – 6, Zemgalē – 11), un jāpiesaka fizioterapeita, fizioterapeita asistenta, ergoterapeita vai audio logopēda mājas vizītes.

 

Turklāt rehabilitācijas nodarbību skaits nav ierobežots. To, cik ilgi insulta pacients mājās kopā ar fizioterapeitu darbosies, lai atgūtu savas fiziskās un psihiskās spējas, nosaka rehabilitācijas plāns. Galvenais, lai rehabilitācijas pasākumi uzlabotu pacienta veselības stāvokli.

Reklāma
Reklāma

 

2012. gadā medicīniskās rehabilitācijas programmām stacionāros piešķirti 1,2 mlj. latu (2008. gadā – 5,6 mlj.), bet ambulatorajai rehabilitācijai – 3,5 mlj. latu. Rindā uz valsts apmaksātu medicīnisko rehabilitāciju Nacionālajā rehabilitācijas centrā gaida 1777 pacienti, paredzamais gaidīšanas laiks ir 4 – 12 nedēļas.

 

Uzziņa

Iedzīvotājus, kuriem rodas jautājumi par medicīniskās rehabilitācijas saņemšanas iespējām, aicinām zvanīt Nacionālajam veselības dienestam pa bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbdienās no plkst. 8.30 līdz plkst.17.00).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.