Monti “kāpj” politikā 0
Pēc Itālijas tehnokrātu valdības vadītāja Mario Monti demisijas valstī sākusies drudžaina gatavošanās parlamenta vēlēšanām, kas notiks 24. un 25. februārī.
Vēlēšanās pretēji sākotnējiem solījumiem piedalīsies gan Monti ar centrisko koalīciju, gan bijušais premjers Silvio Berluskoni, kurš gan vairs nepretendē uz jaunās valdības vadītāja, bet tikai uz ekonomikas ministra krēslu. Šīs pirmsvēlēšanu kampaņas īpatnība ir aktīvā sociālo tīklu izmantošana, arī Monti par savu dalību vēlēšanās paziņoja, tvītojot, ka “kāps” politikā. Neparastā darbības vārda izvēle nav bijusi nejauša, vēlāk paskaidroja Monti, bet gan ar nodomu celt politikas prestižu valstī.
Monti – zāles pret bipolārismu?
Itālijas politikā jau gadu desmitiem dominē bipolārisms – divas ļoti spēcīgas koalīcijas: kreisi centriskā un labēji centriskā, kas vienmēr bijušas pretstatā viena otrai, un gadu gaitā vēlēšanās uzvarējusi te viena, te otra, pretējai pusei paliekot opozīcijā, bet pārējām partijām atstājot vien dažas vietas parlamentā. Beidzamajos gados aizvien vairāk partiju izvirza sev mērķi kļūt par “trešo polu”, distancējoties no abām vēsturiskajām koalīcijām. Viens no tādiem ir komiķa Bepes Grillo izveidotā Piecu zvaigžņu kustība, kas kopš 2005. gada pulcē aizvien vairāk valdošās elites pretinieku, tomēr joprojām ir tālu no iespējas iegūt vairākumu parlamentā. Arī centriskās partijas ik pa laikam izrādījušas vēlmi apvienoties un izveidot vēl vienu ietekmīgu koalīciju, bet līdz šim nav varējušas rast kopsaucējus.
Demisionējušā premjera Monti iesaistīšanās priekšvēlēšanu cīņā ir centristu lielā iespēja, jo tehnokrātu valdības priekšgalā ir izdevies atjaunot finanšu tirgu uzticību, un Eiropas līderi likuši noprast, ka labprāt redzētu viņu pie Itālijas valdības grožiem arī turpmāk.
Pēc četras stundas ilgas tikšanās ar centristu partiju un pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvjiem Monti paziņoja, ka uzņemsies centristu koalīcijas vadību. “Es piekrītu uzņemties koalīcijas vadītāja lomu un veltīšu sevi, lai garantētu šīs operācijas veiksmi,” teica Monti. Jaunais centristu līderis kandidē uz premjera krēslu, bet ir paziņojis, ka nepiekritīs kļūt par ministru cita politiķa vadītā valdībā.
Šajās dienās Brisele ir pārmetusi aizejošajam premjeram pārlieku nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanu, padarot šo nodokli nesamērīgu un radot vienkāršajiem iedzīvotājiem lielas grūtības to nomaksāt (piemēram, par dzīvokli Romas centrā ir jāmaksā vidēji 1843 eiro, ārpus centra 1154 eiro, bet pašā nomalē 373 eiro). Monti aizbildinājās, ka bijis spiests šādi rīkoties arī citu politiķu bezatbildības dēļ. Ievēlēšanas gadījumā jaunais centristu līderis sola atkal samazināt nodokļus, īpaši darbaspēka nodokļus, lai veicinātu valsts izaugsmi.
Berluskoni gatavs cīņai
Kopš 76 gadus vecais Berluskoni atzina, ka plāno kandidēt vēlēšanās, viņš turpina kritizēt 69 gadus veco Monti, pārmetot pakalpību Vācijai un tās reformu prasībām, vainojot valdības vadītāju nespējā glābt parādu krīzes skarto valsts ekonomiku. Berluskoni arī pārmetis Monti izvairīšanos no ģimenes vērtību iekļaušanas vēlēšanu programmā un paziņojis, ka Monti esot melis, jo nepildot solījumu necīnīties par pārvēlēšanu, ko izteicis, stājoties amatā.
Lai stiprinātu savas pozīcijas, Berluskoni ir atjaunojis vēsturisko aliansi ar partiju “Ziemeļu līga”, kas ir noskaņota pret imigrantiem.
Sarunas starp Berluskoni pārstāvēto partiju “Brīvību tauta” (PDL) un “Ziemeļu līgu” pēdējās nedēļās bijušas saspringtas. Ziemeļu līgas vadītājs Roberto Maroni pieprasīja, lai Berluskoni, kas pazīstams ar savu aizraušanos ar ballītēm un jaunām sievietēm, atsakās no kandidēšanas uz premjera amatu.
Berluskoni piekrita šim nosacījumam, prasot sev ekonomikas ministra portfeli, kā arī paziņoja, ka koalīcijas kandidāts premjerministra amatam vēl nav izvēlēts. Tas tikšot izlemts uzvaras gadījumā, tomēr, visticamāk, premjera krēslā sēdīsies PDL sekretārs Andželīno Alfano.
Vēlētāju favorīti – kreisie
Kaut gan skaļākās vārdu kaujas norit starp Monti un Berluskoni, ne viens, ne otrs pagaidām nav vēlētāju favorīts.
Jaunākie Itālijas sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka Monti centriskais bloks vēlēšanās varētu iegūt 15 līdz 20 procentus balsu, PDL un Ziemeļu līgas savienība – ap 26%, Piecu zvaigžņu kustība – ap 13%, bet kreisi centriskās Demokrātiskās partijas līdera Pjēra Luidži Bersani vadītā koalīcija – gandrīz 40% balsu.
Taču, ņemot vērā Itālijas sarežģīto vēlēšanu sistēmu, ir ļoti iespējams, ka kreisi noskaņotie spēki iegūs pārsvaru tikai parlamenta apakšpalātā, bet augšpalātā – senātā zaudēs PDL un “Ziemeļu līgai”. Tādā gadījumā Bersani senātā, visticamāk, nāksies veidot koalīciju tieši ar Monti pārstāvētajiem centristiem.
Bersani ir asi kritizējis Monti lēmumu “kāpt” politikā un kandidēt uz premjera amatu. Kreiso spēku līderis pārmet Monti, ka savas tehnokrātu valdības laikā labprāt izmantojis Demokrātiskās partijas atbalstu, bet tagad pēkšņi atklājis tās daudzos trūkumus un nostājies uz kara takas.