Publicitātes foto

Monblāna ledājs var sabrukt 1

Daudzu pasaules valstu līderiem ANO Klimata samitā Ņujorkā solot vairot pūliņus globālās sasilšanas ierobežošanā, ledājs Rietumeiropas augstākajā virsotnē Monblānā ir tuvu sabrukšanai, apdraudot apkārtējos ciematus Alpu kalnu masīvā.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Daļa no ledāja Monblāna kalnu grēdā draud sabrukt, tāpēc Itālijas varas iestādes slēgušas ceļus šajā apkaimē un sākušas evakuēt apkārtējo ciemu iedzīvotājus. Ledāja sabrukuma pirmajā posmā aptuveni 250 tūkstoši kubikmetru ledus, kas jau ir ieplaisājis, var noslīdēt ielejās, brīdinājis Kurmajēras pilsētas mērs Stefano Mizeroči.

Ceļi, kas ved uz Ferē ieleju Monblāna kalna Itālijas pusē, ir slēgti, jo eksperti brīdinājuši, ka daļa no ledāja slīd lejup ar ātrumu 50–60 centimetri dienā, taču šī lejupslīde var paātrināties, ledājam pilnībā sabrūkot. Itālijas un Francijas varas iestādes gatavojas ļaunākajam – Monblāna ledāja pilnīgam sabrukumam, atzīmē aģentūra “Reuters”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aostas ieleju Francijas, Itālijas un Šveices pierobežā mēdz dēvēt par Alpu paradīzi, kas vilina tūristus gan ziemā, gan vasarā. Pavasarī un vasarā kalnu pļavās zied brīnišķīgas puķes, bet ziemā te ir viena no labākajām slēpošanas vietām Eiropā. Klimata izmaiņas apdraud kalnu apgabalu, kur Itālija 2026. gadā bija paredzējusi rīkot ziemas olimpiādi. Netālu Francijā ir Šamonī kūrorts, kur savulaik notika pirmās ziemas olimpiskās spēles.

Kā paziņojis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērešs, Klimata samitā 77 valstis apņēmušās panākt oglekļa izmešu neitralitāti līdz 2050. gadam, taču kopumā šīs valstis rada mazāk nekā pusi no oglekļa dioksīda izmešiem pasaulē.

Vides aktīvisti kā ļoti satraucošu vērtē faktu, ka šo valstu vidū nav lielāko oglekļa izmešu piesārņotāju – Ķīnas, ASV, Indijas, Krievijas un Japānas.

Vairāki simti pasaules biznesa līderu un banku vadītāju sola īstenot zaļo ekonomiku, ierobežojot oglekļa izmešus. Vides aizstāvji atzīst, ka ANO Klimata konference, kur emocionālu uzrunu teica zviedru skolniece Grēta Tūnberga, bija solis uz priekšu klimata izmaiņu ierobežošanā, taču lielākais darbs vēl jāpaveic.

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte uzrunā ANO Klimata samitā pievērsa uzmanību draudīgajai situācijai Monblānā, aicinot mobilizēt spēkus un rīkoties. Pasaules meteoroloģiskās organizācijas dati liecina, ka, turpinoties globālās temperatūras pieaugumam pašreizējā līmenī, Alpu kalnu ledāji izzudīs divos vai trijos gadu desmitos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.