Monarhiju uztic jaunajai paaudzei 0
Valstī valdījusi teju 33 gadus, Nīderlandes karaliene Beatrikse paziņojusi, ka aprīlī atteiksies no troņa, ļaujot pie varas nākt jaunajai paaudzei – viņas vecākajam dēlam princim Vilemam Aleksandram un princesei Maksimai. Ar savu lēmumu nīderlandiešu mīlētā Beatrikse iepazīstināja divas dienas pirms savas 75. dzimšanas dienas, kas būs rīt.
Dod ceļu jaunajai paaudzei
Televīzijā pārraidītā uzrunā atzinusi, ka par aiziešanu no troņa domājusi jau vairākus gadus, Beatrikse jeb tautā dēvētā Bea sacīja, ka viņai pienācis laiks “kroni nolikt malā”, lai dotu vietu jaunajai paaudzei. “Es neatkāpjos tāpēc, ka šie pienākumi man būtu kļuvuši pārāk smagi, bet gan tāpēc, ka pienācis laiks mūsu valsts nākotni uzticēt jaunai paaudzei,” sacīja Beatrikse, piebilstot, ka viņas 45 gadus vecais dēls Vilems ir gatavs uzņemties karaļa pienākumus. “Viņš un princese Maksima ir pilnīgi gatavi saviem nākotnes pienākumiem. Viņi uzticīgi kalpos mūsu nācijai, rūpīgi sargās konstitūciju un monarhijā ienesīs visus savus talantus,” sacīja Beatrikse.
Jaunībā būdams kārs uz ātrām automašīnām un iemantojis brunču mednieka slavu, pēdējos gados Vilems par sevi radījis krietni nobriedušāka vīra iespaidu. Viņš ir ANO Ūdens un sanitārijas komisijas vadītājs, kā arī strādā Starptautiskajā olimpiskajā komitejā. Kopš 2002. gada Vilems ir precējies ar Argentīnas baņķieri Maksimu Sorregietu. Abu laulībā dzimuši trīs bērni.
Domājams, princis Vilems Aleksandrs tiks kronēts kā karalis Vilems IV. Tādējādi viņš būs pirmais Nīderlandes karalis vairāk nekā gadsimta laikā. Pirms viņa vadījušas četras karalienes. Iepriekšējais karalis Vilems III tronī bija līdz savai nāves dienai 1890. gadā.
Nīderlandes apskatnieki norāda, ka Beatrikse valstī baudīja lielu popularitāti un viņas paziņojums par aiziešanu no troņa bijis visnotaļ negaidīts, ziņo raidsabiedrība BBC. Tiesa, pēdējos gadu desmitos valsts priekšstāvja aiziešana no troņa Nīderlandē kļuvusi par tradīciju, saskaņā ar kuru tiek izrādīta gatavība varu uzticēt nākamajai paaudzei. Beatrikses vecaimātei karalienei Vilhelmīnei bija 67 gadi, kad viņa 1948. gadā pēc pusgadsimta valdīšanas nodeva varu savai meitai un pašreizējās Nīderlandes karalienes mātei Juliānai, kura tāpat darīja 1980. gadā, troni uzticot Beatriksei.
Majestāte, nevis kundze
“Esmu dziļi pateicīga par to, ka šajos gados jūs izrādījāt ticību, ka varu būt jūsu karaliene,” sacīja Beatrikse, kura savas valdīšanas laikā atšķirībā no mātes aktīvi iesaistījās arī valsts politiskajā un sabiedriskajā dzīvē. Nīderlandes monarhiju padarījusi par modernu un aktīvi strādājošu iestādi un, atsakoties no mātes pieticīgā un piezemētā valdīšanas stila, Beatrikse iemantoja lielu sabiedrības popularitāti. Pēc sabiedriskās domas aptaujas datiem, viņu pozitīvi vērtē vairāk nekā astoņdesmit procenti nīderlandiešu.
Stājoties amatā, Beatrikse atteicās kļūt, kā pati sacīja, par “lenšu griezēju”. Viņa lika sevi saukt par “majestāti”, nevis “kundzi”. Tāpat viņa vienu no pilīm Hāgā pārveidoja par darba pili, kurā rīkoja iknedēļas apspriedes ar premjerministriem, ministriem un citām augsta ranga amatpersonām, lai rūpīgi sekotu valstī notiekošajam.
Saskaņā ar Nīderlandes konstitūciju karalis vai karaliene ir valsts galva, taču vienlaikus ievēro politisko neitralitāti. Monarham ir visnotaļ svarīga loma valsts politikā, jo viņš ieceļ valdības vadītāju, ar savu parakstu apstiprina parlamentā pieņemto likumu stāšanos spēkā, kā arī vada Valsts padomi, kas dod ieteikumus Nīderlandes valdībai likumdošanas jautājumos un kas ir valsts augstākā administratīvā tiesa.
Galma skandāli un traģēdijas
Beatrikses varas gadus pavadījušas arī traģēdijas un skandāli. Kopš pērnā marta joprojām komā atrodas viņas dēls princis Johans Friso, kuru Austrijas slēpošanas kūrortā Lehā apraka sniega lavīna. Viņš jau agrāk tika svītrots no rindas uz troni, jo bez parlamenta atļaujas apprecējās ar Meibelu Smitu, kura, kā atklāja Nīderlandes mediji, savulaik bijusi saistīta ar noziedzīgās pasaules darboņiem. Lielākais skandāls Nīderlandes karalisko ģimeni gan apvija 1966. gadā, kad Beatrikse salaulājās ar vācu aristokrātu Klausu fon Amsbergu, kurš bijis aktīvs hitlerjūgenda biedrs. Abiem ir trīs dēli – Vilems (dzimis 1967. gadā), Johans Friso (1968. g.) un Konstantins (1969. g.).
2009. gadā Nīderlandes pilsētā Apeldornā Beatrikse un viņas ģimene pārdzīvoja slepkavības mēģinājumu. Piedaloties ielas parādē, kāds vīrietis no garām braucošas automašīnas apšaudīja karalisko ģimeni. Ne Beatrikse, ne kāds cits ģimenes loceklis uzbrukumā necieta, taču dzīvību zaudēja septiņi cilvēki publikā, kas bija ieradušies skatīties parādi. Savukārt pērn Beatrikse izpelnījās kritiku, jo atteicās sekot Spānijas karaļa Huana Karlosa piemēram un samazināt viņai izmaksājamā valsts pabalsta apjomu, kas ir 830 tūkstoši eiro gadā un ko karalienei piešķir no valsts kases.