Mohameda plāns lemts neveiksmei: Latvija nepieņem iesniegumus no patvēruma meklētājiem 8
Latvijas vēstniecības nepieņem iesniegumus no patvēruma meklētājiem.
“Ceru atrast jaunas mājas un siltu sirdi, kas mani apskauj. Ja varat, palīdziet man. Nepieciešams padoms un palīdzība – vēlos patvērumu jūsu valsts vēstniecībā Ēģiptē vai Tunisijā.” Šādi “LA” žurnālistu sociālajā tīklā “Facebook” nesen uzrunāja kāds cilvēks, kurš sevi sauc par Mohamedu. Viņš apgalvo, ka ir 27 gadus vecs un pašlaik dzīvo Lībijā. Mohameds vēstulē raksta, ka viņš nevēloties uz Eiropu doties laivā un maksāt naudu cilvēku kontrabandistiem: “Meklēju patvērumu drošā, stabilā un pārticīgā valstī, kurā tiek ievērotas cilvēktiesības.”
Ziemeļāfrikā, caur kuru iet viens no starptautiskajiem migrācijas ceļiem, vienīgā Latvijas vēstniecība atrodas Kairā, Ēģiptē. Tāpēc tie, kam radusies šāda doma, visticamāk, varētu vērsties tieši tur. Tomēr Latvijas vēstniecība Ēģiptes Arābu Republikā informē, ka līdz šim pie viņiem neesot nākuši cilvēki, kas vēlētos pieprasīt patvērumu Latvijā. Tāpat vēstniecība atgādina, ka patvēruma pieprasīšanas kārtību Latvijā nosaka Patvēruma likums. Tajā noteikts, ka starptautiskās aizsardzības pieprasīšanai trešās valsts valstspiederīgais vai bezvalstnieks, kurš vēlas saņemt bēgļa vai alternatīvo statusu, var personiski iesniegt iesniegumu Valsts robežsardzei. Par patvēruma piešķiršanu lemj Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. “Vēstniecības nav tiesīgas pieņemt trešo valstu valstspiederīgo vai bezvalstnieku patvēruma pieprasīšanas iesniegumus,” norāda Latvijas vēstniecības pārstāvis.
Arī Ārlietu ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons “LA” apšauba, ka ar šādiem gadījumiem Latvijas ārlietu dienests ir saskāries, par konkrētām situācijām viņš nevarot spriest, jo ministrijā šādu statistiku neapkopo.
Protams, Latvijas vārds vairumam migrantu, kas tīko doties uz Eiropu, ir svešs. Kā “sapņu zeme” visbiežāk tiek uztverta Vācija. Vācijas laikraksts “Die Welt” 2013. gadā rakstīja, ka jau Vācijā esošo Sīrijas kara bēgļu radinieki ar saviem pieteikumiem vīzām esot noslogojuši Vācijas vēstniecības darbu Beirūtā, Libānā. Laikraksts rakstīja, ka uz tikšanos ar vēstniecības darbiniekiem cilvēkiem bijis jāpiesakās internetā.