Foto: TopDom

FOTO. Modīgais retro interjerā – sens, vecmodīgs, antikvārs vai tomēr pavisam citāds? 0

Šobrīd, runājot par interjeru un mājokļa lietām, tiek minēts, ka līdzās citām aktuālām tendencēm modē ir retro. Kas īsti ir šis retro? Sens, vecmodīgs, antikvārs vai tomēr kas cits?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Patiesībā ar jēdzienu retro mūsdienās tiek saprasts laiks, kas aptver pagājušā gadsimta 50 /80- to gadu periodu. Tas bija laiks, kad pasaule atjaunojās pēc Otrā Pasaules kara.

Cilvēki pēc kara šausmām un pelēcības bija izslāpuši pēc košām, priecīgām krāsām, interesanta dizaina mēbelēm, omulības, komforta un izklaidēm. To aktīvi sāka piedāvāt atjaunotās celtniecības, mēbeļu un modes industrijas ražotnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un tā tapa retro stils, kas ātri kļuva populārs un ilga aptuveni 30 gadus. Vieniem šis laiks saistās ar dzīvespriecīgā rokenrola un Elvisa Preslija tēlu, citiem ar romantisko kino industriju un Merilinu Monro, vēl dažiem ar krāsu eksploziju, Bītliem un hipiju laiku.

Jo attālāki kļūst šie laiki, jo interesantākas šķiet retro stila iezīmes, kas vienlaikus simbolizē tolaik ilgi gaidīto mieru, uzplaukumu un dzīvesprieku.

Savukārt, retro ieviešana mūsdienu interjerā ir iespēja šo atmosfēru baudīt, izvēloties to, kas katram tuvāks – krāsainos, vētrainos 50-60 tos gadus vai mierīgākos 70-80tos.

Tipiskākās stila iezīmes

50 – tie
Foto: TopDom

Šajā laikā ļoti aktīvi attīstās auto rūpniecība, top auto dizains ar spožām, hromētām detaļām. Šādi risinājumi – krāsaini un spoži – aktuāli arī interjeros.

Mēbeles un to pārklājumi pārsvarā vienkrāsaini bez rakstiem, ornamentiem, vienkāršas un ģeometriski pareizas formas. Mīksto mēbeļu sēdvirsmas masīvas un biezas. Kopējā noskaņa racionāla un bez liekām detaļām.

60 – tie
Foto: TopDom

Mēbeļu tapsējumi un apdares materiāli kļūst košāki, parādās daudzveidīgas ziedu apdrukas, ienāk hipiju modes iezīmes ar ļoti košām krāsām un drosmīgiem to salikumiem. Mēbelēs parādās nestandarta formas, raksturīgas tievas un augstas kājiņas.

70 – tie
Foto: TopDom

Košās krāsu gammas nomaina atturīgāki neitrāli un silti toņi (bēšs, zeltīts, sudraba un brūns). Dekoros populāras optiskas ilūzijas.

Mēbeļu formas kļūst daudzveidīgākas, sēdvirsmas daudz mīkstākas. Ļoti aktuāli nelieli žurnālgaldiņi, servēšanas galdiņi, dažādas bufetes un bāra nodalījumi ar atveramām durtiņām.

Foto: TopDom

80 – tie

Šim periodam raksturīga atgriešanās pie racionālisma. Toņu palete dabīga un atturīga, raksti vieglāki un vienkāršāk uztverami. Ļoti populāras sekcijas, žurnālgaldiņi, spoguļgaldi, pareizas un simetriskas formas.

Reklāma
Reklāma

Ja gribi retro, izmanto šīs raksturīgās detaļas un aksesuārus

Foto: TopDom


Tālruņi ar griežamo ripu.

Plašu atskaņotāji, tranzistori.

Kokvilnas galdauti – rūtaini, ar svītrām vai zirnīšu rakstu.

Stāvlampas uz augstām kājām un masīvi abažūri. Fotogrāfijas vai plakāti ar tā laika slavenībām.

Sienas paklāji, koka apdares paneļi, tiem laikiem raksturīgas trauku servīzes.

Ievies šādas mēbeles un interjera veidošanas principus

Foto: TopDom

Viesistaba – mēbeles izvietotas pa telpas perimetru.

Neliels sekreters – tā augšējā daļā plaukti ar grāmatām un kristāla izstrādājumiem, vidusdaļā atveramas durtiņas ar bāra nodalījumu vai virsmu rakstīšanai, apakšā plaukti, ko aizklāj bīdāmas durtiņas.

Klasisks dīvāns, virs tā sienas paklājs, pie dīvāna neliels žurnālgaldiņš un stāvlampa, pie pretējās sienas vai stūrī televizora galdiņš uz tievām kājiņām un televizors.

Foto: TopDom

Guļamistaba – divguļama gulta, abpus tai nelieli galdiņi uz kājiņām, brīvi stāvošs skapis un atpūtas vai šūpuļkrēsls, spoguļgaldiņš uz kājiņām.

Foto: TopDom

Virtuve – bufete vai plaukts ar traukiem. Brīvi stāvošs ledusskapis ar noapaļotiem stūriem vai mēbeļu virsmu. Virtuves tekstils – rūtains vai ar zirnīšu rakstu.

Kā nesajaukt ar vintage stilu?

Par vintage pieņemts saukt pirmskara laikā radītās lietas, bet retro – pēc kara. Retro noskaņa tiek pilnībā veidota no tam raksturīgā perioda mēbelēm, aksesuāriem un apdares materiāliem, bet vintage elementus (raksturīgas dabiskas, it kā mazliet nonēsātas virsmas un mierīgi toņi) veiksmīgi iekļauj arī mūsdienu interjerā.

Savukārt, retro ir košāks, atraktīvāks un aktīvāks savā izpausmē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.