Modernie slēģi 0
Kādreiz kārtīga mājā nebija iedomājama bez koka slēģiem, kas kalpoja gan drošībai, gan klimata regulēšanai. Mūsdienās to vietā ir nolaižamie metāla slēģi jeb ruļļveida aizsargžalūzijas. Ko piedāvā ražotāji?
Modernie slēģi sastāv no kārbas, sānu sliedēm, metāla loksnēm jeb lamelām un pacelšanas– nolaišanas mehānisma. Ziemā tie palīdz nodrošināt siltumu, vasarā – vēsumu, bet visu gadu aizsargā mājas iedzīvotājus no trokšņiem un putekļiem. Jaunākajos laikos pieaug arī slēģu nozīme īpašuma aizsardzībā – sākot no lidojošiem akmeņiem un beidzot ar primitīvu ielaušanos.
Paceļamos slēģus ievilktā stāvoklī glabā kārbās. Tās var būt uzliktas vai iebūvētas. Pirmās uzstāda loga vai durvju ailē vai uz sienas. To var izdarīt jebkurā mājas ekspluatācijas posmā.
Iebūvētā kārba jāparedz jau ēkas celtniecības vai rekonstrukcijas projektā, to montē speciāli sagatavotā nišā, kuru nokrāso reizē ar fasādi. Dažreiz stiprinātā un armētā kārba aizvieto loga pārsedzi, fasādē paliekot nemanāma – redzamas ir tikai slēģu lamelas.
Pašlaik piedāvā pusapaļas un kantainas slēģu kārbas. To lielumu nosaka ailes augstums un profilu tips. Jo augstāka ir aile un slēģos vairāk lameļu, jo lielākai jābūt kārbai. Daudzie tipveida modeļi ļauj kārbas pielietot gan augstās, gan zemās ailēs. Slēģu lamelu profili var būt valcēti vai ekstrudēti. Valcētie ir piemēroti mājām un kotedžām, jo aizpildīti ar putu materiālu. Tas durvju un logu ailēm piedod papildus siltumizolāciju un slāpē trokšņus, piedevām saglabājot pietiekamu izturību un vieglu svaru. Ekstrudētie lameļu profili, pateicoties lielākam sieniņu biezumam (1,0 – 1,5 mm) un šķērsribām, ir izturīgāki, vairāk piemēroti birojiem, veikaliem, visām telpām, kurām ir paaugstinātas pretuzlaušanas prasības.
Pirms pasūtīšanas vienmēr precizē lamelas profilu izmērus. Atbilstoši ES normatīviem katram profilam atbilstoši tā vēja noturībai noteikts maksimālais ailes platums un augstums. Tad piemeklē vadulas – sānu profilus, pa kuriem virzās nolaižamie slēģi. To izvēle atkarīga no slēģu profila, ailes platuma un pretuzlaušanas prasībām. Nelielām ailēm paredzētas šauras vadulas. Ļoti platas var sadalīt ar speciālu divpusēju dubultvadulu. Tās bieži izmanto balkonu logu aizsardzībai. Vadulu izturības palielināšana ļauj tieši paaugstināt visas konstrukcijas trieciendrošību.
Slēģu virināšanas sistēma toties atkarīga no lamelu svara un finanšu iespējām. Ja tos uzstāda nelielā mājiņā ar pāris logiem un vienām durvīm, noder kāds no rokas vadības veidiem – lentes, auklas vai inerces (atsperes). Tie atšķiras pēc kravnesības, spēcīgākie ļauj pacelt līdz 80 kg smagu slēģi. Lielākās mājās daudz noderīgāka ir elektriskā žalūziju virināšanas sistēma, kuru darbina ar rokas slēdzi vai distances vadības pulti. Pēdējā ļauj vienlaicīgi pacelt vai nolaist arī visus slēģus. Ja finanses atļauj, var izvēlēties pavisam gudru automātiku, kas slēģiem liek kustēties precīzi ieprogrammētā laikā vai pat mainīt savu stāvokli atkarībā no saules gaismas intensitātes. Komplektā esošie sensori spēj regulēt slēģu augstumu tā, lai vasarā telpās temperatūra nekļūtu pārāk augsta. Ruļļveida slēģu aizslēgšana arī atkarīga no to vadības tipa un finanšu iespējām. Ar roku bīdāmos fiksē ar speciālu automātisku atslēgu, elektriskie bloķējas automātiski, garantējot lielāku drošību – no ārpuses tos nevar atmūķēt.
– Ruļļveida slēģus piedāvājam plašā krāsu gammā. Īpaši eleganti izskatās rūpīgi izsvērtas kombinācijas, piemēram, sarkanas lamelas un smilšukrāsas kārba ar vadulām. Tas ļauj mājas fasādei atrast papildu vizuālo risinājumu, vienlaikus nodrošinot komfortu un aizsardzību, – iesaka SIA “Garog” valdes loceklis Arvis Kubils.