Modernie jumtu klājumi 0
Jumtu klājumi ir ļoti dažādi, tikpat dažādi kā to pircēji, tādēļ, piemērojoties klientu gaumei, jumtu “augstā mode” attīstās vairākos virzienos.
• Ekoklājumi. Aktuāls virziens šobrīd ir ekoloģiskie segumi, kuros jumtu pārklājumam izmanto dabiskos materiālus. Tādi ir niedru, lubiņu, skaidu, ciedru šindeļu un angļu ozola šindeļu jumti. Šo klājumu priekšrocība ir vietējo atjaunojamo resursu izmantošana. Pie ekoloģiskiem jumta pārklājumiem pieskaita arī dabiskos materiālus – akmens slānekļa plāksnes un māla kārniņus. Tomēr visizturīgākais klājums ir vara skārds, kura sastāvs neļauj uz tā augt sūnām. Par kapara skārda ilgmūžību liecina tas, ka Rīgas Doma baznīcas vecajā jumta daļā skārds jau ir izturējis 300 gadus un turpina kalpot. Jaunākos laikos varu veiksmīgi aizstāj titāna cinka skārds un alumīnija skārds.
• Stikla jumti. Ekstravagants un moderns jumtu segums ir caurspīdīgs, piemēram, stikla vai organiskā stikla plāksnes, kas iestiprinātas karkasā. Modernākos stiklotos klājumos izmanto siltumenerģiju saudzējošās stikla paketes. Arī ierastās šūnu polivinilkarbonāta plāksnes izturējušas laika pārbaudi siltumnīcu jumtos un māju vējtveros. Šo plākšņu neliela priekšrocība ir vairākas gaisa kameras, kas, saglabājot plāksnēm apmēram 70% gaismas caurlaidības, palīdz saglabāt siltumu un nodrošināt energoekonomiju. Caurspīdīgos pārklājumus māju, ražošanas telpu vai sabiedrisko ēku jumtu konstrukcijās kombinē ar gaismu necaurlaidīgiem materiāliem, piemēram, pamīšus ar caurspīdīgā viļņotā šīfera loksnēm.
• Elastīgie jumti. Perspektīvs jaunums jumtu seguma klāstā ir vinilons. Tas ir caurspīdīgs, plastisks un elastīgs sintētiskais materiāls, līdzīgs ļoti biezai plēvei. Materiāls ir plastisks un to var formēt, ar īpašu tehnoloģiju veidojot telpiskus burbuļus. Piedevām tas ir ļoti izturīgs. Lai pārbaudītu tā noturību, interesenti uz vinilona klājuma novietoja mašīnu, un materiāls izturēja! Ar vinilonu var nosegt lielus laukumus, piemēram, veidojot slēgtas galerijas māju iekšpagalmos vai pārsedzot baseinus. Ja mājas veido noslēgtu kvartālu, no vinilona veidota pagalma pārsedze ļauj ziemas laikā daudz pilnīgāk saglabāt siltumu, vasarā pasargāt no nokrišņiem un vēja. Vinilona izmantošana slēpj sevī daudzas neizpētītas iespējas. Latvijas arhitekti un jumiķi turas līmenī, un šobrīd pirmais objekts ar vinilona lietojumu paredzēts Rīgā biroju ēku kompleksā, kuru cels blakus vecajai pasta ēkai.
• Plakanie jumti. Jaunajās mājās un restaurējamos plakanos jumta segumos tradicionāla bituma vietā arvien vairāk izmanto PVC membrānas. Tās var būt ruļļveida vai šķidras, ar vienkomponeta vai divkomponentu sastāvu. Šādi jumti ir daudz ilgmūžīgāki un tehniski izturīgāki. Šobrīd laika pārbaudi iziet EPD materiāls, kas uz jumta veido vienlaidu baseinam līdzīgu ūdensizturīgu segumu.
• Zaļie jumti. – Noteikti perspektīvi ir zaļie jumti, kas sastāv no hidroizolācijas, drenāžas kārtas, augsnes un zaļumiem, – uzsver Latvijas Jumiķu asociācijas eksperts Armands Liede, – tie aizsargā māju no aukstuma ziemā un karstuma vasarā. Zaļie jumti slāpē troksni un rada dabiskāku vidi, kas ir ļoti nozīmīgi pilsētā. Zaļie jumti nav jaunievedums, tādi ir izmantoti jau pirms tūkstošiem gadu. Piemēram, ap kilometru lielie uz piecpakāpju zikurāta veidotie Bābeles gaisa dārzi pieminēti kā viens no pasaules brīnumiem. Arī Rīgā gaisa dārzi rotāja terasi pie Pētera I nama jau pirms simtiem gadu. Jaunums ir gaisa dārzu lomas palielināšana pilsētas vidē. Ja jumti ir stāvāki, veido terasveidīgas konstrukcijas. Pret pārmērīgu sauli aizsargājas ar vairogiem. Uz labi veidotiem zaļajiem jumtiem iespējams audzēt praktiski visu, sākot no ziediem, beidzot ar nelieliem kokiem, kurus ievieto speciālās dzelzsbetona akās. Jumta dārzi sniedz lieliskas atpūtas iespējas mājas iedzīvotājiem un atjauno pilsētas gaisu. Vācijā pat izmanto sistēmu, ka katra atjaunojamā māja Berlīnes mūra zonā savu uzcelšanu kompensē dabai ar zaļo jumtu, īstenojot strikto principu – atdod dabai tik, cik paņemts. Zaļo māju ideja ir tik pievilcīga, ka pilsētās tiek apzaļumotas arī māju fasādes, augus ievietojot speciālās nišās vai kasetēs.