Modernās šķidrmēslu iestrādes tehnoloģijas 0
Kokneses novada Bebru pagasta zemnieku saimniecībā Vecsiljāņi biedrība Zemnieku saeima pērn rīkoja lauka dienu, kurā iepazīstināja ar Jura Sprukuļa pieredzi šķidrmēslu izkliedēšanā. Šajā saimniecībā šķidrmēslu izkliedēšanai tiek izmantota moderna šļūteņu sistēma – šķidrmēsli no lagūnas, kas atrodas pie govju novietnes, uz lauku tiek pārvietoti pa transporta šļūteni, izmantojot augstspiediena sūkni. Traktors ar izkliedes sistēmu pārvietojas pa lauku taisnās paralēlās līnijās, velkot darba šļūteni sev līdzi.
Vecsiljāņos šķidrmēslus separē – biezā mēslu frakcija, izejot caur biogāzes ražotni, tiek izžāvēta un izmantota fermā kā pakaiši, savukārt šķidrā digestāta frakcija savākta lagūnā. Saimniecībā šļūteņu sistēma šķidrmēslu transportēšanai tiek izmantota līdz 3 km attālumā. Ja šie lauki būtu jāapstrādā ar transporta mucām, šķidrmēsli būtu jāpārvadā pat 10 km attālumā no lagūnas.
Salīdzinājumam ņemts vidēja lieluma laukums 11,53 ha platībā. Lai no lagūnas ar mucu aizvestu šķidrmēslus līdz tam, pa koplietošanas ceļiem jābrauc 3,7 km, kamēr transporta šļūtene, pa kuru no lagūnas tiek sūknēti mēsli, stiepjas 1384 m garumā (ja ar laiku mežā tiks atbrīvota stiga, tad šļūtenes ceļu līdz šim konkrētajam laukam varēs saīsināt līdz 800 m). Pirms saimniecībā ieviesta šļūteņu sistēma un šķidrmēsli tika izvesti ar divām mucām, 20 tūkst. m3 šķidrmēslu izvešanai un izkliedei bija nepieciešamas 317 stundas (liešana 46 stundas, uzpilde 37 stundas, ceļš 234 stundas). Tagad ar šļūtenēm šo pašu darbu iespējams paveikt 242 stundās (liešana 170 stundas, šļūteņu tīšana 72 stundas).
Šķidrmēslu izkliedēšana bez mucas
Cauruļu sistēmai ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālo cisternas izvešanas metodi, uzsver SIA Pakavs pārstāvis Armands Midegs. Piemēram, ar šo sistēmu šķidrmēslu izkliedēšanu var sākt agrāk pavasarī, jo traktoram nav jāvelk 20–25 tonnas smaga šķidrmēslu muca. Jārēķinās tikai ar traktora pašmasu un izkliedes iekārtas svaru (tā vidēji sver divas tonnas). Vecsiljāņos šķidrmēslu izkliede parasti sākta 15. aprīlī un veikta līdz 15. maijam, kamēr ar mucām to var sākt darīt desmit dienas vēlāk (25. aprīlī). Šļūteņu sistēma mēslus nogādā uzreiz līdz augsnes virskārtai, vienmērīgos attālumos, līdz ar to izkliedes laikā tiek samazināti slāpekļa zudumi. Tā kā šķidrmēsli uzreiz nonāk uz augsnes, slāpekļa zudumi tiek rēķināti līdz 5%, turpretī mucām ar standarta izkliedes kausiņiem slāpekļa zudumi ir līdz 60%.
Slurry mate sistēmas darba jauda 1000–1200 m3 dienā (atkarībā no attāluma un darba dienas garuma). Saimniecībā Vecsiljāņi ar šo sistēmu mēsli tiek izkliedēti līdz 3 km attālumā ar darba jaudu 110 m3/h, ja attālums ir mazāks – 1,5 km – darba jauda ir 160 m3/h.
Ar šļūteņu sistēmu iespējama arī precīzā šķidrmēslu devas izkliede – traktorā ir caurplūdes mērītājs, ar ko var sekot līdzi sūkņa spiedienam. “Operators regulē padeves ātrumu, lai varētu uzlikt plānoto šķidrmēslu devu uz hektāra,” piebilst A. Midegs. “Ja padeve ir 110, brauc lēnāk, ja 160, ātrāk. Vidējais ātrums ar 10 metru izkliedi ir līdz 4 km/h, izkliedējot 35 m3 uz hektāra.”
Šķidrmēslu izkliedei netiek izmantotas smagas cisternu, kas izbraukā laukus, līdz ar to šļūteņu sistēma samazina un novērš augsnes sablīvēšanos. Traktors uzbrauc uz lauka un nobrauc no tā tikai tad, kad ir pabeigts darbs, tāpēc netiek izbraukāti piebraucamie ceļi. Tā kā šķidrmēsli tiek padoti pa šļūteni no lagūnas uz lauku, ir degvielas ietaupījums šķidrmēslu transportēšanā. Vecsiljāņos, lai šķidrmēslus izkliedētu ar mucām, uz 570 ha tērē 7535 litrus degvielas (divas mucas), ar šļūtenēm 5513 litrus (traktors uz lauka, traktors pie sūkņa). Atšķirībā no citiem ražotājiem Mastek iekārtas izmantojamas arī ar vidējas jaudas traktoriem ar 150–170 ZS jaudu, uzsvēra A. Midegs. Izkliedētājam ir unikāla sviru sistēma uz izkliedes spārniem. Tas ļauj izkliedes spārnus nolīmeņot, kad tos izmanto, bet izkliedes spārnus var salocīt hidrauliski, kad tos transportē.
PIlns raksts žunrāla “Agrotops” 2016.g.oktobra numurā