Mobilo telefonu rēķini šovasar palielināsies. Izmaiņas jutīs gan LMT, gan Tele2 klienti 138
Linda Tunte

Foto – Stock.xchng

Saņēmu e-pastā vēstuli no sava mobilo sakaru operatora Tele2 – rēķina summa no 1.jūnija būšot lielāka. Izpētot pieaugumu, secinu, ka tas nav “astronomisks” – 1-2 eiro robežās. Un tomēr…

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests. Pasaki, ko tu attēlā ieraudzīji pirmo, un atklāj savas visslēptākās vēlmes
Lasīt citas ziņas

No vienas puses, viss it kā ir skaidrs – inflācija skar visas nozares. No otras – arī iedzīvotājiem ir arvien grūtāk uzņemt sadārdzināšanos teju visās dzīves jomās. Tieši tāpēc šķita interesanti noskaidrot, kādi ir Latvijas mobilo sakaru operatoru tuvākās nākotnes plāni. Vai visi paaugstinās cenas? Un kāpēc tās tiek paaugstinātas?

Kā pirmajiem jautāju tieši Tele2 pārstāvjiem, kuri arī patiesībā uz jautājumiem bija gatavi atbildēt visizvērstāk. Skaidrojot no 1.jūnija gaidāmās izmaiņas, uzņēmums pauž: “Izmaiņas veicam privātpersonu tarifu plānos, kā arī slēdzam vienu korporatīvo tarifu plānu. Standarta maksa no 1. jūnija vienam privātpersonu pieslēgumam mainīsies vidēji 1,5 eiro robežās, taču katram klientam tā var arī nedaudz atšķirties, ņemot vērā dažādus faktorus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc mainīsies cenas? “Izmaiņas tarifu plānos veicam, ņemot vērā mobilo sakaru pakalpojumu lietošanas paradumu tendences un investīcijas tīkla attīstībā, lai arī turpmāk nodrošinātu kvalitatīvus pakalpojumus. Piemēram, pēdējo desmit gadu laikā veiktas investīcijas vairāk nekā 115 milj. eiro apmērā, un šogad šī summa būs 20 milj. eiro. Industrija attīstās ļoti straujā tempā, kas paredz nepārtrauktas investīcijas attīstībā. Salīdzinājumam varētu teikt, ka mēs kā tehnoloģiju nozares uzņēmums esam uz velosipēda, kas pieprasa nepārtraukti mīt pedāļus jeb investēt, jo, ja apstāsimies jeb pārtrauksim investēt, “nokritīsim” jeb zaudēsim konkurences cīņā.”

Sarunā ar Tele2 arī paužu bažas, ka man pavisam subjektīvi ir radusies sajūta, ka telekomunikāciju pakalpojumu cenas nemitīgi paaugstinās. Uzņēmuma pārstāvji gan manu sajūtu noraida: “Mēs ne tuvu neesam tā industrija, kur cenas pēdējos gados mainījušās visstraujāk, bet, protams, ka izmaiņas ir bijušas. Iemesli tam ir dažādi. Pēdējos gados pamatā tā inflācija un nepieciešamība strauji investēt tehnoloģiskajā attīstībā, kas attīstās ļoti straujā tempā. Investējam, jo mums ir nepieciešams paplašināt kapacitāti. Datu patēriņš nemitīgi pieaug. Mobilo sakaru pakalpojumu lietošanas paradumi mainās, ko apstiprina fakts, ka datu patēriņš Tele2 tīklā pēdējo 5 gadu laikā pieaudzis par 186% un 5G tīklā pēdējā gada laikā tas palielinājies pat 18 reizes. Nav daudz tādu nozaru, kas katru gadu investē desmitiem miljonu eiro savā attīstībā.”

Kā ir kopumā? Kādas ir cenas Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm? Te Tele2 komentē, ka katrā valstī ir nedaudz cita tirgus specifika un tarifu plānos var būt iekļautas atšķirīgas lietas, taču kopumā Latvijas tarifu plānu cenas esot vienā līmenī ar kaimiņvalstu cenām. Igaunijā gan bezlimita mobilo sakaru pieslēgumu izmaksas tuvojoties 40 eiro robežai. Latvijā mobilo sakaru tirgū valda ļoti asa konkurence, no kā iegūst klienti.

Lai saprastu, vai sadārdzinājums skars tikai Tele2 klientus, sazinājos arī ar LMT. Uzņēmums uzsver digitālās vides izaicinājumus, kas arī esot galvenais iemesls, kāpēc jau no 1.maija atsevišķos rēķinos iekļauts jauns maksājums.

LMT: “Drošība digitālajā vidē pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par sevišķi aktuālu jautājumu, īpaši ģeopolitisko apstākļu dēļ. 2023. gadā katra trešā iekārta ir cietusi no kiberuzbrukuma. LMT ik gadus vairāk nekā 30 milj. eiro investē tīkla infrastruktūrā un tostarp drošībā, lai LMT mobilo sakaru un datu pārraides tīkls būtu ne tikai stabilākais, bet arī drošākais Latvijā. Lai sniegtu papildu kiberdrošības atbalstu klientiem, no 1. maija atsevišķos LMT interneta pieslēgumos tiks iekļauts jauns kiberdrošības risinājums, kas turpmāk klientiem kalpos kā papildu drošības spilvens – sargās no ļaunatūras, kiberuzbrukumiem, brīdinās par inficētām saitēm, krāpnieciskām un viltus mājaslapām, kā arī aizsargās lietotņu un saziņas rīku lietošanas laikā.

Reklāma
Reklāma

Klientiem nekas papildus nav jādara – risinājums tiks uzstādīts un atjaunināts automātiski, no 1.maija mainīsies šo pieslēgumu drošības līmenis un mēneša maksa. Interneta pakalpojumu cenu izmaiņu apjoms būs atkarīgs no pakalpojuma veida, tās skars aptuveni desmito daļu no kopējā LMT klientu pieslēgumu skaita un vairāk nekā pusei izmaiņas būs līdz 2 eiro. Jānorāda, ka LMT ir viens no pirmajiem mobilo sakaru operatoriem Latvijā, kas interneta pieslēgumus papildinās ar šādu kiberdrošības risinājumu. Redzam, ka šāda papildu kiberdrošības risinājuma ieviešana ir vitāli nepieciešama, jo arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju kļūst par kibernoziedznieku upuriem.”

Trīs lietas, labas lietas, pajautāju arī par Bites plāniem. Uzņēmumā gan norāda, ka detalizētu informāciju par cenu izmaiņām šobrīd nevar izpaust, jo Konkurences likums nosaka ierobežojumus. Līdz ar to komentārs ir īss un pat nedaudz izvairīgs.

“Svarīgi atzīmēt, ka par jebkurām izmaiņām mobilā interneta tarifu plānos, ja tādas būs, uzņēmums informēs klientus atbilstoši Elektronisko sakaru likuma noteiktajai kārtībai. Tomēr skaidri zinām, ka arī šogad Bite turpinās veikt nopietnus investīcijas darbus gan tīkla attīstībā, tai skaitā 5G paplašināšanā, 2024. gadā ieguldot 20,5 milj. eiro, gan kopā ar TV3 Group finansiāli un informatīvi atbalstot Latvijas Paralimpisko komiteju 1 miljona eiro apmērā.

Saskaņā ar mums pieejamo informāciju, piemēram, tādās valstīs kā Lietuva, Vācija, Spānija, Zviedrija, Somija, mobilo sakaru tarifu plāni ir augstāki nekā Latvijā.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.