Piemēram, par iesaukšanu uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām rezerves karavīrus informē vismaz sešus mēnešus pirms tām. Tātad ir pietiekami daudz laika izbrīvēt noteiktās desmit dienas. 3
Pavēstes saņēmējam ir pienākums ne vēlāk kā mēnesi pirms iesaukšanas aktīvajā dienestā brīdināt darba devēju, uzrādot pavēsti. Savukārt darba devējam ir pienākums uz militāro mācību laiku laist darbinieku bezalgas atvaļinājumā, bet izglītības iestādei – atbrīvot viņu no studijām. “Ja kādu darba devējs tā dēļ atlaiž, tad tiesas ceļā darbinieks tiks atjaunots darbā, jo mobilizācijas mācības ir attaisnojošs darba kavējums,” uzsvēra Stafeckis.
Uz militārajām mācībām iesauktajam rezerves karavīram par katru militāro mācību dienu izmaksā kompensāciju no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Kompensācijas apmēru un izmaksas kārtību nosaka Ministru kabinets. Uz militāro mācību laiku iesauktie rezerves karavīri ir pakļauti obligātajai valsts apdrošināšanai.
Kurus neiesauc?
Kādos gadījumos rezerves karavīru uz mācībām neiesauc? Veselības stāvokļa dēļ; ja viņš ir vienīgais apgādnieks apgādājamiem ģimenes locekļiem vai arī viņa apgādībā ir ne mazāk kā divi pirmsskolas vecuma bērni; ja viņš ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā vai sodīts par kriminālu pārkāpumu; ja viņš dien Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē. AM šobrīd izvērtējot, vai nepieciešams uzlabot un papildināt šo normatīvo regulējumu. “Tur ir vēl nianses, piemēram, prombūtne ārzemēs u. c. Mūsu mērķis nav kādu sodīt, bet gan pārbaudīt, kā sistēma darbojas, tajā skaitā saprast, cik liels atbirums veidojas objektīvu iemeslu dēļ un cik daudz gadījumos cilvēki mēģina vienkārši izvairīties. Analizēsim arī datus par darba devēju attieksmi un rīcību,” teica aizsardzības ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Aija Jakubovska.