Daudzviet konstatēta īpaši bīstamā kaitēkļa egļu astoņzobu mizgrauža pastiprināta savairošanās, īpašs satraukums par Gaujas Nacionālo parku 8
Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šogad vairākās vietās Latvijā ir konstatēta īpaši bīstamā kaitēkļa egļu astoņzobu mizgrauža (Ips typographus) pastiprināta savairošanās.
Īpašu satraukumu rada Gaujas Nacionālā parka teritorija, kur mizgrauži savairojušies masveidā un iznīcina lielas mežaudžu platības, nodarot kaitējumu arī priedēm. “Iemesls, kāpēc mizgrauži savairojušies tieši Gaujas Nacionālajā parkā, pagaidām nav noskaidrots. Iespējams, tas ir tāpēc, ka mizgrauzis visbiežāk invadē egles, kas sasniegušas vai pat pārsniegušas ciršanas vecumu, un tādu mežaudžu parkā ir daudz,” norāda Valsts meža dienesta (VMD) Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Andis Purs. Eksperti pieļauj, ka kaitēkļa savairošanos Gaujas Nacionālajā parkā, iespējams, veicināja 2017. gada sausā vasara un samērā liels vēja gāzto koku apjoms.
VMD aicina meža īpašniekus informēt mežniecības par mizgraužu bojātām audzēm. Šobrīd jau var konstatēt kokus, kurus skārusi mizgraužu otrā paaudze – tiem skujas vēl ir zaļas, bet miza no stumbriem jau nokritusi. Būtiski jau ziemas sezonā organizēt mizgraužu bojāto koku izstrādi un izvešanu no meža, tādējādi samazinot mizgraužu savairošanās risku pavasarī. Mežizstrādes darbus vēlams pabeigt līdz nākamā gada aprīlim. VMD atgādina – lai uzsāktu koku ciršanu mežā, nepieciešams apliecinājums, kuru var saņemt, iepriekš iesniedzot iesniegumu.
Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.