Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu? 19
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai kaķim drīkst dot pienu?” – jautā Zane Jūrmalā.
Skaidro Veterinārās klīnikas “DK Vetmed” veterinārārsts Dāvids Kleimanis.
Līdzīgi, kā tas ir cilvēkiem, arī kaķiem var būt laktozes jeb piena cukura nepanesība. Turklāt lielākajai daļai kaķu tomēr ir laktozes nepanesība.
Laktoze ir ogļhidrāts, kas dabīgi atrodams pienā un tā produktos. Tas ir disaharīds, kas sastāv no divām vienkāršo cukuru – glikozes un galaktozes – molekulām. Abi šie monosaharīdi kalpo par enerģijas avotu šūnām, bet, lai līdz enerģijai nonāktu, organismam laktoze jāsašķeļ līdz glikozei un galaktozei. Lai notiktu šķelšanas process, gremošanas traktā izstrādājas specifisks enzīms – laktāze.
Drīz pēc piedzimšanas organismā ir pietiekami daudz šā fermenta, taču augot ir tikai normāli, ka laktāzes daudzums samazinās. Mazāk laktāzes nozīmē mazāk iespēju pārstrādāt laktozi. Tā nevar brīvi no zarnu sieniņām nonākt asinsritē. Zarnās esošo baktēriju ietekmē sākas fermentācijas process, un veidojas liels gāzu daudzums.
Taču ir murrātāji, kuri labprāt šad tad iedzer pienu, un tas nekādu diskomfortu nesagādā. Ja kaķim piens neizraisa veselības problēmas, pienu var dot, bet neiesaka dot vairāk par piecām ēdamkarotēm piena dienā.
Tomēr labāk kaķim pienu nedot vispār, jo risks, ka mīlulim var būt veselības problēmas, ir pārāk liels.
Ielāgo!
Lai noteiktu laktozes nepanesību, kaķim var iedot 1–2 ēdamkarotes piena, un, ja dienas laikā nav nekādu simptomu, tad laiku pa laikam dzīvnieku var pacienāt ar pienu kā īpašu kārumu.