Mitrumdrošs apgaismojums vannas istabā, lai nedabūtu pa nagiem. Kāds tas ir? 0
Apgaismojuma ierīkošana vannas istabā nebūt nav tik vienkārša, jo tam jābūt ne tikai estētiskam un pietiekami intensīvam, bet arī drošam. Tas nozīmē, ka jāizvēlas gaismekļi, kas piemēroti lietošanai telpās ar paaugstinātu mitruma līmeni.
Gaismekļi, kas paredzēti lietošanai citās telpās, jau pēc neilgas ekspluatācijas vannas istabā vairs nefunkcionē, kā nākas. Mitruma dēļ oksidējas kontakti, gaisma mēdz mirgot, un beigās tie vairs nedarbojas. Iespējama arī dzirksteļošana un silšana, kuras dēļ plastmasas detaļas deformējas. Pastāv arī īsslēguma risks.
Ražotāji piedāvā dažādus gaismas ķermeņus, kas domāti telpām ar paaugstinātu mitrumu. Tomēr, pavirši aplūkojot gaismekli, bieži vien nav iespējams noteikt, vai tas ir piemērots mitrām telpām. Elementi, kas novērš mitruma piekļūšanu kontaktiem, spailēm, lampas patronai, visbiežāk iebūvēti korpusā un nav redzami.
Aizsardzības klases
Aplūkojot rūpīgāk, mitrumizturīgajiem gaismekļiem var ievērot gumijas blīvgredzenus, kas tiek ievietoti, piemēram, vietā, kur plafons savienojas ar gaismas ķermeņa korpusu. Mitrumizturīgi blīvējuma elementi ir arī vietās, kur paredzēts ievietot elektroinstalācijas vadus.
Informācijai par pieļaujamiem ekspluatācijas apstākļiem jābūt norādītai ierīces tehniskajā dokumentācijā. Ierīces aizsardzības pakāpi norāda ar indeksu IP (Ingress Protection Rating – “ierīces aizsardzības klase”), kam seko divi cipari: pirmais norāda aizsardzības klasi pret putekļu un cietu daļiņu iekļūšanu ierīcē, otrs aizsardzību pret mitrumu.
Aizsardzību pret putekļiem iedala septiņās klasēs, no kurām “0” ir bez aizsardzības, “6” – maksimālā aizsardzība. Aizsardzību pret mitrumu iedala deviņās klasēs, kur “0” nozīmē bez aizsardzības, “1” – aizsardzība pret vertikāli krītošām pilēm, “2” – pret slīpām šļakatām, ja to leņķis nepārsniedz 15 grādu, “3” – pret slīpām šļakatām, ja to leņķis nepārsniedz 60 grādu, “4” – pret jebkurām šļakatām, “5” – pret ūdens strūklām bez spiediena, “6” – pret ūdens strūklām ar spiedienu, “7” – pret īslaicīgu iegremdēšanu ūdenī, “8” – ierīce paredzēta darbināšanai, pilnībā iegremdējot ūdenī.
Piemēram, ja uz ierīces iesaiņojuma norādīts indekss IP 54, tas nozīmē, ka tai nekaitēs neliela sadzīves putekļu iekļūšana korpusā un tās darbība nebūs traucēta. Tāpat tai nav bīstamas šļakatas, kuras var lidot no jebkuras puses. Ierīces darbība būs droša un neapdraudēs lietotāju. Tomēr nav pieļaujama tiešu ūdens strūklu, piemēram, no dušas, nokļūšana uz ierīces. Vannu un džakuzi izgaismošanai derēs vienīgi tie gaismekļi, kas apzīmēti ar indeksu IP 68. Parasti tos piešķir hermētiskām ierīcēm, kurās izmantoti LED gaismas elementi.
Pie griestiem, sienas un uz grīdas
Mitrumizturīgie gaismekļi parasti nopērkami specializētajos apgaismojuma elementu veikalos, un tie var būt montējami gan uz sienas, gan pie griestiem un grīdas. Tie var būt arī iebūvējami. Tāpat tos var izmantot ne tikai vannas istabā, bet arī pirtīs, saunās, baseinu telpās, pat pašos baseinos, lai izgaismotu tos no apakšas.
Iebūvējamie mitrumizturīgie gaismekļi parasti ir nelielas, visbiežāk apaļas konstrukcijas un nodrošina punktveida apgaismojumu. Tos ērti izmantot apgaismojuma sistēmās, kuras nodrošina, piemēram, sienu vai grīdas papildu izgaismošanu, var izmantot arī kā gaismas elementus vannas istabas mēbelēs.
Pie sienas vai griestiem stiprināmie vai iekaramie modeļi visbiežāk spēj apgaismot lielāku telpas daļu un kalpo arī kā dizaina elements. Tomēr iekaramie gaismekļi, piemēram, lustras, lai arī mitrumizturīgas, nav piemērotākais risinājums vannas istabā.
Uz grīdas novietojamos gaismekļus standarta vannas istabā izmanto reti.
Arī lampiņai ir nozīme
Šiem īpašos apstākļos lietojamiem gaismekļiem visbiežāk izmanto gaismas diožu vai enerģiju taupošās halogēnās spuldzes, kas pašas par sevi jau ir aizsargātas pret mitrumu. Ja apgaismošanas ierīce ir gana hermētiska, var izmantot arī luminiscentās vai kvēlspuldzes. Izvēloties spuldzes, jāpieverš uzmanība arī to gaismas temperatūrai – tas ļaus telpai piešķirt vēlamo noskaņu.
Izvēloties konkrētu gaismas ķermeņa modeli, jāņem vērā telpas platība un griestu augstums, vai telpa vizuāli jāpaplašina, ar gaismas starpniecību to sadalīt atsevišķās zonās.
Visvieglāk apgaismojumu ierīkot nelielā telpā. Šādā gadījumā pietiks novietot dažus punktveida gaismas avotus pie griestiem, papildu apgaismojumu ar nelielām lampiņām ierīkojot, piemēram, pie spoguļa.
Mazliet sarežģītāka ir apgaismojuma ierīkošana kopējā sanitārajā mezglā, kur vannas istaba apvienota ar tualeti un tās nodala vien viegla šķērssiena. Katrai no zonām nepieciešams savs, turklāt atšķirīgas intensitātes apgaismojums. Visintensīvākā gaisma nepieciešama pie spoguļa. Apgaismojumam jābūt ne tikai praktiskam, bet arī dekoratīvam – izceļot telpas dizaina elementus. Tāpēc, ja nav priekšstata, kā telpu labāk izgaismot, ieteicams pie griestiem vai sienas izvietot gaismekļus, kuriem gaismas staru virzienu iespējams mainīt.
Dienasgaisma no šķietama loga
Pilsētas dzīvoklī bieži vien vannas istabai nav iespējams ierīkot logu. To reti kad šādā telpā ierīko arī privātmājā, ņemot vērā iespējamos siltuma zudumus. Taču logs vienlaikus dod iespēju telpu vizuāli paplašināt un ar dienasgaismu radīt īpašu noskaņu. Ja vien telpas iekārtojums to ļauj, var izveidot iluzoru logu, ko aprīko ar gaismas diožu virtenēm un ievieto vēlamo ainavu kā attēlu. Šādu gaismas objektu var izveidot ne tikai uz sienas, bet arī pie griestiem, ierasti baltos griestus pārvēršot stiklotas verandas jumta imitācijā. Dienasgaismas efektu panāk ar gaismas diodēm, kuras rada atbilstīgas temperatūras gaismu.
Izvēloties mitrumizturīgus gaismekļus, jāielāgo, ka tie maksās ievērojami dārgāk, tāpēc drošāk izvēlēties atzītu Eiropas kompāniju darinājumus. Bet lētākos – Ķīnas ražojumus – labāk atstāt veikala plauktā.