Foto – Shutterstock

Mitras tapetes – nopietnas nepatikšanas, kas sola izdevumus 3

Koka mājā ir mitras tapetes. Zem tām ir apmetums. Ko darīt? Vai ir kādi līdzekļi, ar ko sienas sausināt vai kā citādi apstrādāt? Uzlīmējot jaunas tapetes, tās atkal noraso… ZENTA MADONĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Mitras sienas ir nopietnas nepatikšanas, kas sola lielākus vai mazākus izdevumus. Un tās nekļūs sausākas, iekams nebūs atklāts un novērsts cēlonis. Šīs ir tikai sekas, kas parasti beidzas ar pelējumu, un to jau ir daudz grūtāk iznīdēt.

! Teorētiski iespējami divi varianti – vai nu ēkas konstrukcijas ir bojātas, vai arī mitrumu rada mājas ekspluatācijas apstākļi un iemītnieku sadzīves paradumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā gadījumā ar kritisku skatienu vēlams apsekot jumtu, notekas, meklēt plaisas sienās, pamatos un cauruļvados, otrajā – krasi palielināt gaisa apmaiņu telpās, netaupot kurināmo un nežēlojot siltumu, kas, vēdināšanas laikā ārā skriedams, līdzi aiznes arī mājokļa mitrumu.

Mājas gaisā allaž ir ūdens tvaiks, un tā daudzums atkarīgs no telpas temperatūras. Ja mitruma līmenis ilgstoši ir augsts, uz vēsākajām virsmām regulāri veidojas kondensāts un rodas labvēlīga vide dažādiem mikroorganismiem, pirmām kārtām jau pieminētajai pelējuma sēnei. Arī pārāk sauss gaiss nav debesu dāvana – tas iemītniekiem rada nepatīkamas sajūtas un izraisa dažādus kairinājumus.

Objektīvi noskaidrot mitruma līmeni telpā ļauj higrometrs. Šī ierīce, kas tirdzniecībā pieejama plašā cenu spektrā, sākot no aptuveni 10 eiro, nosaka ūdens tvaiku daudzumu procentos, vienlaikus uzrādot gaisa temperatūru. Jo mazāk grādu, jo vairāk procentu. Telpās optimāls ir 40–60% relatīvais gaisa mitrums.

Ja situācija ir kritiska (vairāk nekā 80%), par ko, iespējams, liecina mitrs apmetums zem tapetēm, bet mājas ārpusē viss puslīdz šķiet kārtībā, sienu žāvēšanas procesu var intensificēt, izmantojot gāzes sildītāju. Tādus iespējams aizlienēt tuvākajā celtniecības tehnikas nomas punktā un tad kurināt un vēdināt, līdz balons tukšs. Pasākums ir visai efektīvs, noslēgtā telpā ātri var sasniegt augstu temperatūru. Alternatīva – mobilais gaisa sausinātājs jeb mitruma savācējs. Šīs ierīces ir mazāk zināmas, tās darbojas pēc kondensācijas principa – siltā gaisa mitrums nonāk saskarsmē ar aukstu virsmu un pārvēršas ūdenī, kuru atliek vien periodiski izliet. Vienreizējai vajadzībai izdot pat vairākus simtus eiro arī nav nepieciešams, un izdevīgāk ir gaisa sausinātāju nomāt. Tos ikdienā lielākoties izmanto pagrabos, veļas mazgātavās, noliktavās, arī celtniecības objektos, kad notiek materiālu žūšanas process.

Reklāma
Reklāma

! Ūdens tvaiku daudzumu palielina ne tikai zema gaisa temperatūra un nepietiekama vēdināšana, bet arī cilvēku ilgstoša uzturēšanās telpās, ēdiena gatavošana, veļas mazgāšana, personiskās higiēnas procedūras, proti, mūsu sadzīves paradumi. Piemēram, ir dažādi, pat neticami skaitļi, cik daudz mitruma diennaktī izdala cilvēka elpa, un tas nozīmē, ka, piemēram, guļamistabā tiešām ik rītu jāatver logs, lai izvairītos no iespējamā kondensāta. Starp citu, tas pirmām kārtām izdalās aiz mēbelēm, kas pārāk cieši novietotas pie sienas (nenotiek gaisa cirkulācija). Īpaša riska zona mājās ir vannasistaba, kur ventilators ir obligāts, it sevišķi, ja nav loga un tur izkarina arī izmazgāto veļu. Ja vien iespējams, vislabāk to žāvēt ārā. Arī virtuvē tvaiku nosūcējs ar ārēju izvadu pirmām kārtām nepieciešams mitruma, nevis smaržu un smaku dēļ…

Optimāla mikroklimata uzturēšana mājoklī jau sen nav problēma. Lai saimniekam par to vairs nebūtu jālauza galva, ir pieejams viss, sākot no vienkāršiem ventilatoriem piespiedu vēdināšanai un beidzot ar automatizētām ventilācijas sistēmām, kas savāc izplūstošā gaisa siltumu, tādējādi uzsildot ieplūstošo. Izmaksas lielas, toties fantastiska ekonomija kurināmajam! Svarīgi šajā daudzveidīgajā piedāvājumā atrast to, ko var ne tikai atļauties, bet arī efektīvi izmantot. Moderna vēdināšanas membrāna vecā pakešu loga plastmasas rāmī par dažiem desmitiem eiro vai, piemēram, par nepilniem trim simtiem ukraiņu TwinFresh ventilators, kas 20–25 m2 istabā vienlaikus ietaupa siltumu, šķiet saprātīga izvēle.

Protams, bez tā visa var iztikt. Tikai biežāk atveriet logus!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.