Publicitātes foto

Mīti un patiesība par jaunajām cigarešu alternatīvām 2

Tehnoloģijas to ieviešanas sākumpsomā saskaras gan ar kaismīgiem atbalstītājiem, gan ar tikpat pārliecinātiem pretiniekiem. Gan automašīnas, gan internets, gan televīzija savulaik ir uztverti gan kā tehnoloģiskā progresa sastāvdaļa, kas uzlabo cilvēka ikdienu, gan arī kā kaitīgi un nejēdzīgi jaunievedumi. Līdzīgi mūsdienās varam runāt arī par tādu jaunu lietu, kā cigarešu alternatīvām, kas jau ap sevi ir radījušas dažādus mītus, iegūstot gan atbalstītājus, gan noliedzējus.

Reklāma
Reklāma

Mazāk kaitīgs nav nekaitīgs

Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
Lasīt citas ziņas

Ņemot vērā to, ka jaunie nikotīna un tabakas produkti tiek attīstīti kā mazāku kaitējumu radoši, dažkārt ir sastopams uzskats, ka šīs cigarešu alternatīvas varētu būt pilnībā nekaitīgas. Pirmkārt ir jāapzinās, ka šobrīd jau ir novērojams visai liels cigarešu alternatīvu klāsts un visdrīzāk līdz ar tehnoloģiju attīstību to daudzums turpinās palielināties (vienreizlietojami un uzpildāmie veipi, karsējamā tabaka un tabakas karsēšans ierīces, nikotīna spilventiņi utt.). Tās izmanto dažādus tehnoloģiskus risinājumus un tāpēc visas nevar vērtēt pēc vienas mērauklas. Jaunas, cigaretes aizstājošas tehnoloģijas attīstās, jo neskatoties uz smēķēšanas vispārzināmo kaitīgo ietekmi, cilvēki visā pasaulē turpina tās lietot. Tāpēc, lai mazinātu šī ieraduma kaitīgo ietekmi tiem cilvēkiem, kuri nespēj vai nevēlas atmest cigaretes, tiek radītas jaunas un mazāk kaitīgas alternatīvas.

Otrkārt, tie ir salīdzinoši jauni produkti un tāpēc to ilgtermiņa ietekme uz cilvēka veselību vēl nav izpētīta ilgtermiņā. Pētījumi gan apliecina, ka alternatīvas izdala ievērojami mazāk kaitīgas ķīmiskas vielas. Alternatīvu izstrādē tiek izmantoti jaunākie zinātniskie pētījumi un tehnoloģijas cigarešu radītā kaitējuma mazināšanai. Tomēr arī bezdūmu alternatīvas satur nikotīnu, kas izraisa atkarību.

Dūmi, darva un tvaiks

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl viens no bieži izplatītiem mītiem par tabakas un nikotīna produktiem, ka principā visur tāpat tiek dedzināta tabaka. Jāņem vērā, ka viens no galvenajiem cigarešu kaitējuma iemesliem, ir tabakas dedzināšanas process – tabaka tiek dedzināta augstā temperatūrā, radot dūmus, kuri satur vairāk nekā 7000 dažādas ķīmiskās vielas. Tā, piemēram, dūmi satur darvu, oglekļa monoksīdu jeb tvana gāzi, kā arī daudzas citas kaitīgas vielas, kas ieelpojot nokļūst plaušās un asinsvados.

Savukārt cigarešu alternatīvas ļoti bieži sauc arī par „bezdūmu“ alternatīvām, jo to lietošanā neizdalās dūmi. Karsējamās tabakas ierīcēs daudz zemākā temperatūrā tiek karsēta tabaka un izdalās tvaiks, savukārt veipošanas ierīcēs tiek karsēts nikotīna šķidrums un izdalās aerosols. Abos gadījumos rodas tvaiks nevis dūmi. Savukārt tabakas un nikotīna spilventiņi vispār netiek ne dedzināti, ne karsēti, bet zelēti mutē. Atbilstoši arī samazinās uzņemto vielu apjoms un to potenciāli kaitīgā ietekme uz organismu.

Dūmi nogalina tikai smēķētājus?

Joprojām ir arī cilvēki, kuri cigarešu smēķēšanu uzskata tikai par pašu smēķētāju problēmu un visai nevērīgi attiecas pret cigarešu dūmu ietekmi uz apkārtējiem. Tomēr pētījumi apliecina, ka pasīvā smēķēšana var būt tikpat kaitīga kā smēķēšana. Pie tam no pasīvās smēķēšanas cieš gan cilvēki, gan mājdzīvnieki, tostarp ieelpojot ne vien cigarešu radītos dūmus, bet arī saskaroties ar putekļiem, mēbelēm un virsmām uz kurām ir nogulsnējušās cigarešu dūmos esošās ķīmiskās vielas.

Pasīvā smēķēšana nesmēķētājiem izraisa tādas pašas slimības kā smēķētājiem, tostarp plaušu vēzi, kā arī sirds un asinsvadu slimības. Tiek lēsts, ka Eiropas Savienībā vairāk nekā 79 000 pieaugušo katru gadu mirst no pasīvās smēķēšanas.

Karsējamās tabakas un veipošanas elektronisko ierīču radītais tvaiks un aerosols būtiski atšķiras no dūmiem un nerada tādus pasīvās smēķēšanas riskus, kā cigaretes. Tomēr arī to lietošana citu tuvumā nav ieteicama.

Vai “vieglās” cigaretes ir cigarešu alternatīva?

Ir cilvēki, kuri “vieglās” un samazināta darvas apjoma cigaretes maldīgi pielīdzina sava veida cigarešu bezdūmu alternatīvām un uzskata, ka tās ir mazāk kaitīgas veselībai. Patiesībā šādas “vieglās” cigaretes nemazina smēķēšanas risku veselībai, jo izmanto tos pašus tabakas dedzināšanas un cigarešu dūmu veidošanās principus, ko parastās cigaretes.

Reklāma
Reklāma

Ar “vieglajām” cigaretēm smēķētājs uzņem tieši tās pašas vielas, tieši tāda paša procesa rezultātā. Darvas iedarbība no samazināta darvas apjoma cigaretēm būs pilnīgi tāda pati, kā parastām cigaretēm, ja tās tiks regulāri smēķētas. Jāņem vērā arī tas, ka “vieglo” cigarešu smēķētāji bieži vien cenšas dūmus ievilkt dziļāk un nereti smēķē arī daudz biežāk, nekā to dara parastā stipruma cigarešu smēķētāji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.