2. mīts. Epilepsiju nodod no paaudzes paaudzē 0
Patiesība: ir iegūtā un iedzimtā epilepsija. Iedzimtā nozīmē nevis to, ka tā noteikti bijusi kādam no vecākiem, bet gan to, ka izcelsme ir saistīta ar ģenētiskām pārmaiņām
Aptuveni 15–30% slimnieku šī slimība ir ģenētiski determinēta. Kad ārsti paziņo pacientiem par ģenētiski noteikto slimību, viņi bieži iebilst, ka neviens radinieks taču nav slimojis ar epilepsiju. Bet pilnīgi simtprocentīgi visi cilvēki ir epilepsijas gēnu nēsātāji. Ja no abiem vecākiem iegūtie gēni kombinējas tā, ka ir pietiekams gēnu skaits epilepsijas izpausmei, bērnam attīstās šī slimība. Ģenētiski determinētās epilepsijas izpaužas jau bērnībā vai pusaudža gados, bet ne obligāti. Normunda Sūnas ārsta pieredzē ir bijuši gadījumi, kad cilvēkam pusmūžā sākas epilepsijas lēkmes. Elektroencefalogrāfijas izmeklējumā atklājas, ka slimība ir ģenētiski determinēta.
Iegūtās epilepsijas iemesls parasti ir galvas smadzeņu bojājums, kas radies galvas bojājuma, traumas, insulta, pārslimota encefalīta, aterosklerozes radīta smadzeņu bojājuma vai pārmērīgi lielos daudzumos lietota alkohola dēļ. “Galvas traumas un alkohola pārmērīga lietošana ir vislielākās problēmas,” precizē Normunds Sūna.