Foto – Shutterstock.com

Mīti un fakti par vielmaiņu: kā tā saistīta ar tavu ķermeņa uzbūvi un svaru 0

Kas tad īsti ir vielmaiņa? Tie ir visi bioķīmiskie procesi, kas noris organismā, sākot ar pārtikas uzņemšanu un beidzot ar atkritumproduktu izvadīšanu. To rezultātā ikviena organisma šūna tiek nodrošināta ar enerģiju, bet liekais kaloriju daudzums tiek noguldīts tauku rezervēs.

Reklāma
Reklāma
Veselam
saprast, ka organismam trūkst D vitamīna? 5 pazīmes, kas palīdzēs to atklāt
“Bruņumašīnā atrasti trīs miruši ASV karavīri. Ceturtais tiek meklēts…” Jaunākā informācija par ASV karavīriem Lietuvā 265
TV24
Putina propagandisti uzkāpuši uz pamatīgas “melnās strīpas”
Lasīt citas ziņas

Tā kā mēs esam tik atšķirīgi, atšķiras arī mūsu vielmaiņas ātrums, proti, tas, cik daudz kaloriju organisms tērē visu šo bioķīmisko procesu nodrošināšanai. Lielāks vielmaiņas ātrums nozīmē, ka enerģija šiem procesiem tiek tērēta vairāk, līdz ar to cilvēks ar ātrāku vielmaiņu var ēst vairāk nekā cits ar gausāku vielmaiņu un vienalga palikt slaids.

Pārbaudi savas zināšanas par vielmaiņu! Kuri no šiem apgalvojumiem atbilst patiesībai, bet kuri, tavuprāt, ir vien mīti?

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo vairāk muskuļu un mazāk tauku tev ir, jo ātrāk strādā tava vielmaiņa

Taisnība. Vielmaiņu ļoti ietekmē ķermeņa uzbūve. Cilvēkiem ar lielāku muskuļu masu un mazāku tauku slāni vielmaiņa patiešām strādā ātrāk, nekā tiem, kuriem muskuļu masa neliela un tauku “spilventiņu” daudz.

Lieta tāda, ka tavs ķermenis nepārtraukti dedzina kalorijas pat tad, kad neko nedari. Izpētīts, ka miera stāvoklī vielmaiņa visaktīvāk darbojas cilvēkiem ar lielu muskuļu masu. Katrs kilograms muskuļu sadedzina 12 kilokalorijas dienā, pat ja neko nedari, kamēr katrs kilograms tauku šūnu – vien četras kilokalorijas. Protams, esot aktīvam, starpība kļūst vēl lielāka.

Vielmaiņu kontrolē aizkuņģa dziedzeris

Mīts. Par vielmaiņu ir atbildīgs vairogdziedzeris. Tas izstrādā hormonus, kas regulē ļoti daudzus ar vielmaiņu saistītus faktorus, piemēram, cik ātri vai lēni organisms dedzina taukus un kad tas uzņemtās kalorijas tērē enerģijas ražošanai, bet kad – nogulda tauku rezervēs.

Tādēļ nav nekāds brīnums, ka vairogdziedzera darbības traucējumi parasti ir saistīti arī ar vielmaiņas traucējumiem. Hipotireoze jeb pavājināta vairogdziedzera darbība nozīmē to, ka šis dziedzeris organismā izdala nepietiekamu daudzumu hormonu, tādēļ vielmaiņas ātrums palēninās. Savukārt hipertireoze jeb pastiprināta vairogdziedzera darbība nozīmē, ka tas izdala pārāk daudz hormonu, kā ietekmē vielmaiņa paātrinās un rodas svara zudums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.