Rovans Atkinsons a.k.a. misters Bīns komēdijseriāla 25. gadu svinībās.
Rovans Atkinsons a.k.a. misters Bīns komēdijseriāla 25. gadu svinībās.
Foto: TopPhoto / Scanpix / LETA

VIDEO: Daudz laimes dzimšanas dienā, mister Bīn! 1

6. janvārī 65 gadu jubileju svin angļu aktieris Rovans Atkinsons, kuru vislabāk pazīstam kā egocentrisko, sociāli pilnīgi nekompetento un neganti smieklīgo misteru Bīnu.

Reklāma
Reklāma

Dārgais un iemīļotais

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Arī pašam Bīnam šogad apaļa jubileja, – seriāla pirmā sērija dienasgaismu ieraudzīja 1990. gadā, tiesa tikai pašā gada nogalē, un līdz 1995. gadam tika nofilmētas 14 epizodes.

Pēc tam tapušas divas pilnmetrāžas komēdijas ar misteru Bīnu – “Misters Bīns” (1997) un “Mistera Bīna brīvdienas” (2007).

CITI ŠOBRĪD LASA
Tas, ka ekstravagantais misters Bīns nerunā, veicinājis viņa tapšanu par pasaules superhitu –

šis tēls pazīstams gandrīz 250 valstīs un lielā mērā tieši ar to britu aktieris nopelnījis savu bagātību – viņa neto vērtība 2019. gada nogalē bija aptuveni 130 miljoni dolāru.

Turklāt laikraksts “The Observer” Atkinsonu iekļāvis 50 visu laiku smieklīgāko aktieru sarakstā, bet viņa Youtube kanāla abonētāju skaits tuvojas 20 miljoniem, savukārt skatījumu skaits jau mērāms miljardos.

2012. gadā Atkinsons paziņoja, ka ļaus misteram Bīnam pensionēties,

jo, pēc viņa domām, šim tēlam nevajadzētu kļūt vecākam par 40 gadiem, lai nekļūtu nožēlojams. Tomēr periodiski Bīns joprojām redzams – “Snickers” reklāmās, BBC skečā “Sarkanā deguna diena”, kurā misters Bīns apmeklē bēres, 2017. gadā atveidoja savu slavenāko varoni ķīniešu filmā.

Un, protams, ir arī animācijas filma “Misters Bīns”, kuru ierunājis Rovans Atkinsons.

Intelektuālis ar runas defektu

Taču, ja atgriežas pie sākumiem, tad jāsaka, – Rovans Atkinsons apstiprina pieņēmumu, ka tie, kas izcili tēlo komiskas lomas, reālajā dzīvē ir ļoti nopietni cilvēki. Atkinsons pats sevi pat atklāti dēvē par garlaicīgu cilvēku, kurš spēj atrast smieklīgo tikai ļoti tuvu draugu lokā vai uz ekrāna.

Atkinsons piedzima fermera, uzņēmuma direktora ģimenē kā ceturtais – jaunākais – dēls, audzināts anglikāņu baznīcas tradīcijās (tieši tādēļ viņa misters Bīns tik labi zina, kas noteikti neiederas baznīcas apmeklējumā un prot to tik lieliski atveidot!), beidza skolu ar izcilām atzīmēm eksaktajos priekšmetos.

Loģiski, ka viņš nevis devās studēt aktiermākslu, bet gan inženierzinātnes un 1978. gadā ieguva zinātņu maģistra grādu elektronikā Karalienes koledžā Oksfordā un kādu laiku pat pastudēja doktorantūrā.

Tomēr interese par aktiermākslu guva virsroku –

vispirms Atkinsons piedalījās Edinburgas “Fringe” festivālā, kur guva skatītāju ievērību. Tad sekoja situāciju komēdijas “Blackadders” četras sezonas, kā arī “Citas ziņas pulksten deviņos” (“Not the Nine O’Clock News”).

Reklāma
Reklāma

Kaut gan Atkinsons pats uzskata – Bīna tēls pārāk ietekmējis viņa aktiera karjeru, viņš piedalījies pietiekami daudzās citās filmās, tostarp vienā Džeimsa Bonda franšīzes kinolentā, kā arī iejuties juvelierveikala pārdevēja lomā britu Ziemassvētku kulta filmā “Tāda ir mīlestība”.

Arī Atkinsona savdabīgais (komiski neveiklais) izlūkdienesta aģents Džonijs Anglis ieguvis savu vietu parodijās par spiegu filmām.

Tomēr līdztekus Bīnam, iespējams, spilgtākie Bīna tēli ir dažādi mācītāji – filmā “Četras kāzas un vienas bēres”, “Visi mēmi”. Šajos tēlos Atkinsons par efektu pārvērtis savu runas defektu – vieglu stostīšanos. Tieši tās rezultātā tik uzsvērts ir burts ‘b’ viņa tekstos.

Politika, mašīnas un balvas

Atkinsons ir par vārda brīvību, par brīvību izsmiet visu un visus uz šīs pasaules – proti, ideju, ne personu līmenī. Izsmiet rasi nedrīkst, taču reliģijām gan nebūtu jātiek aizsargātām pret humoru un satīru.

“Likums, kurš nosaka, ka drīkst kritizēt vai izsmiet jebkuras idejas, kamēr vien tās nav reliģiskas, ir ļoti īpatnējs likums,” sacīja Atklinsons

2005. gadā, lai aizstāvētu vārda brīvību, Atkinsons sapulcēja ievērojamākos britu aktierus un rakstniekus, starp viņiem bija arī Stīvens Frajs un Ians Makjūens, lai dotos uz britu parlamentu protestēt pret Rasu un reliģiskā naida likumu.

Rovans Atkinsons saņēmis BAFTA balvu un Olivjē balvu (1981), kā arī apbalvots ar Britu impērijas ordeni.

Un vēl Atkinsons ir aizrāvies ar mašīnām, – viņam ir kravas mašīnas vadītāja tiesības, kas izmantotas arī komiskos skečos, un starp citiem braucamajiem aktierim piederējusi arī reta F-1 Maclaren mašīna. Ar to gan Atkinsons iekļuva negadījumā, taču, par laimi, palika neskarts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.