Foto no “Medības” arhīva

Mednieka drošībai. Mistera Remingtona 10 baušļi 0

Šiem desmit baušļiem vajadzētu būt iekaltiem katra atmiņā uz visiem laikiem, nosakot rīcību ar šaujamieroci neatkarīgi no laika un vietas. Šie baušļi jāatceras mežā, šautuvē, arī savās mājās. Šos desmit vienkāršos baušļus izstrādājis Remington kompānijas dibinātājs Elifalets Remingtons. Šī kompānija jau ļoti sen ir vadošā starp ieroču un munīcijas ražotājiem, iesakot sekot sava dibinātāja ieroču lietošanas drošības noteikumiem, kas ir aktuāli pat pēc 200 gadiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Elifalets Remongtons (1793-1861)

1. Vienmēr vērsiet ieroča stobru drošā virzienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis nosacījums ir pamats arī mūsu Medību noteikumos ierakstītajai prasībai, kas paredz, ka, ieroci pielādējot vai izlādējot, tā stobram jābūt vērstam uz augšu vai uz leju. Situācijas ir dažādas un neparedzamas, tādēļ visdrošāk ir vienmēr rūpēties par to, ka stobrs nekad nav pavērsts pret cilvēkiem, transporta līdzekļiem, mājām.

2. Kad ieroci nelieto, tam jābūt izlādētam.

Šis princips arī ir skaidri ierakstīts mūsu normatīvajos aktos, kas regulē ieroču apriti. Šis nosacījums ir būtisks, lai negadītos tā, ka paņem ieroci, domā, ka izlādēts, bet tas negaidīti izšauj. Tieši tādēļ, ka nav ievērots šis nosacījums, notikuši nelaimes gadījumi.

3. Nekad nepaļaujies uz ieroča drošinātāju.

Mūsdienās tiek radīti arvien uzticamāki drošinātāji, ar kuriem tiek uzvilkts kaujas belznis, un principā, kamēr tas nav uzvilkts, ierocis izšaut nevar. Tomēr apritē vēl ir daudz ieroču ar vecākām, divpakāpju drošības sistēmām. Tehnika ir un paliek tehnika, tādēļ visdrošākais ieroča stāvoklis ir tad, kad tas ir izlādēts.

4. Mērķim ir jābūt skaidri redzamam, tāpat jāzina, kas atrodas aiz mērķa.

Nekādā gadījumā nedz mežā, nedz šautuvē nedrīkst šaut vienkārši tāpat mērķa virzienā ar domu, ka varbūt trāpīsi. Ir skaidri jāredz mērķis un ir jāzina, ka aiz tā neatrodas nedz mājas, nedz mājlopi, nedz cilvēki. Tas nozīmē, ka jāizvēlas drošs šaušanas leņķis un virziens.

5. Izmanto ierocim piemērotu munīciju.

Tas nozīmē ne tikai pareizas munīcijas izvēli, bet arī to, ka ir jāzina, kur lode lido. Ierocis ir arī jāpiešauj, jo dažāda munīcija lido atšķirīgi, un tas īpaši attiecas uz vītņstobra ieročiem. Tāpat nedrīkst lietot munīciju, kuras lādiņš ir lielāks, nekā paredzēts konkrētajam ierocim, piemēram, bisē, kura paredzēta šaušanai ar 70 mm patronu, nedrīkst izmantot 76 mm patronas. Tas pats attiecas arī uz svina un bezsvina munīcijas izmantošanu. Bezsvina skrotis bisei ar pilniem čokiem izmantot nedrīkst.

Reklāma
Reklāma

6. Ja ierocis neizšauj pēc sprūda mēlītes nospiešanas, ar ieroci apejies uzmanī

gi.
Arī šis princips ir nostiprināts Medību noteikumos, kas paredz, ka gadījumā, ja šaujot šāviens nenotiek, ieroci atļauts atvērt ne agrāk kā pēc astoņām sekundēm. Tas nozīmē, ka to nedrīkst uzreiz vērt vaļā, kā arī nekādā gadījumā nedrīkst censties ieskatīties stobrā – jūs tur neko tāpat neieraudzīsiet!

7. Šautuvē vienmēr izmanto acu un ausu aizsardzību.

Dzirde ir kaut kas tāds, kas neatjaunojas, un pierast pie šāviena trokšņa var tikai tad, ja dzirde ir zaudēta. Tādēļ ne tikai šautuvē, bet arī medībās, ja netiek izmantots trokšņa slāpētājs, vajadzētu lietot dzirdes aizsardzības līdzekļus. Šautuvē arī redze jāpasargā ar aizsargbrillēm, tas ideālā gadījumā.

8. Vienmēr pirms šaušanas pārliecinies, ka stobrā nav šķēršļu.

Tas jo īpaši svarīgi, apejoties ar gludstobra ieroci, bet jāpievērš uzmanība arī tad, ja rokās karabīne. Ik reizi, kad ierocis iekritis smiltīs, dubļos vai sniegā, jāpārbauda tā stobrs. Tāpat, izņemot ieroci no seifa, jāuzmet skatiens, vai viss ir kārtībā. Ja stobrā ir šķēršļi, tas šāviena laikā var sprāgt, smagi ievainojot ieroča lietotāju.

9. Nekad ierocī neko nepārveido, rūpīgi to kop.

Nevajadzētu pašam bez izpratnes ierocī kaut ko regulēt, kaut ko pārtaisīt, kaut ko uzlabot, ja runa ir par ieroča mehānismu, ja vien nav jau specifikācijās tāda iespēja paredzēta. Tas var novest pie neparedzētiem nelaimes gadījumiem, kas nenāk par labu statistikai.

10. Iepazīsti sava ieroča mehāniskās īpatnības un lietošanas prasības.

Kad nopirkts ierocis, ar to uzreiz vajadzētu doties uz šautuvi, lai saprastu, kā ar to apieties, kā ar to rīkoties. Briesmīgi, ja aizbrauc uz medībām un nezini, kā ieroci salikt, izjaukt, kur nu vēl lietot. Arī šādas bezatbildības dēļ ir notikuši nelaimes gadījumi.

Vairāk lasiet žurnāla Medības augusta numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.