Miša Maiskis un “Maskavas virtuozi” Jūrmalā 0
Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, 12. jūlijā čellists Miša Maiskis piedāvās savu programmu “Maestro jubileja” kopā ar Krievijas valsts kamerorķestri “Maskavas virtuozi”. Solisti – Miša Maiskis, Lilija Maiska un Saša Maiskis. Programma tiks izpildīta bez diriģenta, un tajā skanēs V. A. Mocarta “Divertisments Nr. 3”, L. van Bēthovensa “Trīskāršais koncerts”, un trīs P. Čaikovskis darbi – trīs skaņdarbi no cikla “Gadalaiki”, “Noktirne čellam ar orķestri” un “Variācija par tēmu rokoko”.
Miša Maiskis ir viens no tiem pasaules mūziķiem, kuru ar lepnumu varam dēvēt par savējo, jo viņa bērnība aizritējusi Rīgā un pirmie soļi skaņu pasaulē saistīti ar E. Dārziņa mūzikas vidusskolu. No 1962. gada viņš izglītību turpinājis Pēterburgā, drīz vien kļuvis par Vissavienības jauno izpildītāju konkursa laureātu, bet 18 gadu vecumā izcīnīja pirmo vietu prestižajā P. Čaikovska Starptautiskajā konkursā, kas jaunajam mūziķim deva iespēju tālāk studēt Maskavas konservatorijā pie Mstislava Rostropoviča. Raksturojot savu audzēkni, M. Rostropovičs teicis: “Viņa spēlē poēzija un izsmalcinātība apvienojas ar lielu temperamentu un spožu tehniku.”
Spoži uzsāktais mūziķa ceļš pēkšņi aprāvās, kad viņa māsa, pianiste Līna Maiska pēc mācībām E. Dārziņa mūzikas skolā un studijām toreizējā J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijā Valērija Zosta klasē 1969. gadā emigrēja uz Izraēlu. Arī M. Maiskis tika uzskatīts par “padomju dzimtenes nodevēju” un nonāca ieslodzījumā darba nometnē netālu no Gorkijas, kur bez smagā fiziskā darba un pazemojumiem divus gadus viņam bija liegta arī iespēja nodarboties ar mūziku. 1972. gadā, saņēmis atļauju izbraukt uz Izraēlu, viņš varēja doties brīvajā pasaulē un turpināt iesākto ceļu mūzikā. Jau pēc gada Maiskis guva uzvaru G. Kasādo Starptautiskajā čellistu konkursā Florencē, ar Pitsburgas Simfonisko orķestri debitēja Karnegi zālē un kā dāvanu par savu izcilo sniegumu saņēma 18. gadsimta meistara Montanjana čellu un iespēju papildināties izcilā ukraiņu izcelsmes amerikāņu čellista Grigorija Pjatigorska meistarklasē.
Kā ekskluzīvs “Deutsche Grammophon” mākslinieks viņš pēdējos 25 gados veicis vairāk nekā 30 ierakstus ar tādiem orķestriem kā Vīnes un Berlīnes filharmonijas orķestri, Parīzes orķestris, Ņujorkas kamerorķestris “Orpheus”, Eiropas kamerorķestris un daudzi citi. Mākslinieks uzsver: “Nozīmīga ir katra uzstāšanās, jo zālē allaž būs cilvēki, kuri mani dzirdēs pirmo un, iespējams, arī pēdējo reizi, tādēļ man ir ļoti svarīgs kontakts ar publiku, šī abpusējā enerģijas apmaiņa, kad mūzika plūst no sirds uz sirdi…”
Kamerorķestra “Maskavas virtuozi” spilgtākā iezīme ir spožs artistiskums, eiropeiska atskaņojuma kultūra un mīlestība pret publiku. Tā sastāvā spēlē Krievijas un starptautisko konkursu uzvarētāji un laureāti. Katrs mūziķis ir spilgta individualitāte, bet kopā tie veido pasaules klases ansambli. Virtuozitāte un neuzspēlēts artistiskums, kas rada melodisku, bet ļoti piesātinātu skanējumu.
12. VII 19.30 Dzintaru koncertzāle, Jūrmala
Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv
Cena: No EUR 10 līdz 125