Mirušās tantes nodoklis 0
Pirms vairākiem gadiem nomira mana tante, mantoju viņas lauku māju ar zemi. Mantojuma lieta vēl nav pabeigta, jo radniecību vajadzēja pierādīt tiesas ceļā. Tiesāšanās aizņēma vairākus gadus, tādēļ man vēl nav mantojuma apliecības. Zemi uz 99 gadiem esmu iznomājusi kaimiņienei.
Viņa apņēmās maksāt arī nekustamā īpašuma nodokli par zemi, kurš ir neliels. Ja viņa šo nodokli nav samaksājusi, vai parādu piedzīs no manis? Vai iekasēs arī kavējuma naudu? Kā rīkoties? Gunta Rīgā
Apes novada pašvaldībā paskaidroja, ka nekustamā īpašuma nodokli rēķina datorprogramma, kura ir sasaistē ar zemesgrāmatu un Valsts zemes dienestu. Taču šī programma diemžēl nav sasaistē ar Iedzīvotāju reģistra datu bāzi, tāpēc neparādās informācija, ka īpašnieks ir miris. Tādēļ, kamēr mantinieki īpašumu nav ierakstījuši zemesgrāmatā uz sava vārda, nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumu pašvaldība sūta uz mirušā īpašnieka adresi. Kamēr šo nodokli kāds maksā, problēmu nav.
To, vai ir samaksāts nekustamā īpašuma nodoklis, mantiniece var ļoti viegli pārbaudīt, piezvanot pašvaldībai.
Mantiniekiem, kad viņi apstiprināti mantojuma tiesībās, jānomaksā nekustamā īpašuma nodoklis arī par iepriekšējiem gadiem. Tādēļ labāk ir neaudzēt parādu un nodokli maksāt jau tagad, lai nerastos kavējuma nauda. Mantinieki var uzrakstīt pašvaldībai iesniegumu un lūgt nodokļa paziņojumu sūtīt uz viņu dzīvesvietas adresi.
Mēdz būt situācijas, kad mantinieki tiesājas savā starpā un nav zināms, kurš mantos īpašumu, tādēļ nodokli neviens negrib maksāt. Tad ieteicams uzrakstīt iesniegumu pašvaldībai un lūgt nerēķināt kavējuma naudu sakarā ar to, ka īpašnieks ir miris, bet mantinieki vēl nav zināmi. Lēmumu par atbrīvošanu no kavējuma naudas pieņem pašvaldības sēdē, deputātiem balsojot. Apes novada pašvaldība ir pretimnākoša un šādos gadījumos kavējuma nauda nerēķina, taču citās pašvaldībās var būt cita kārtība.
Nekustamā īpašuma nodokli ieteicams maksāt savlaicīgi, jo kavējuma nauda aug ātri un to kopā ar nodokļa pamatparādu pašvaldība var piedzīt bezstrīdus kārtībā. Proti, nav jāsniedz prasība tiesā, piedziņu uzreiz nodod tiesu izpildītājam un parādu atvelk no mantinieka algas vai pensijas, bet, ja ienākumu nav, tiesu izpildītājs var pārdot arī viņa īpašumu!
Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 9. panta 2. daļā teikts, ka noteiktajā laikā nenomaksāto nodokli, soda naudu vai nokavējuma naudu saskaņā ar pašvaldības lēmumu piedzen bezstrīda kārtībā atbilstoši likumam “Par nodokļiem un nodevām” un Administratīvā procesa likumā noteiktajai administratīvā akta piespiedu izpildes kārtībai.
Pašvaldība, pieņemot saistošos noteikumus, ir tiesīga noteikt nodokļa maksāšanas paziņojumu piespiedu izpildes termiņu, kas nepārsniedz septiņus gadus no nodokļa samaksas termiņa iestāšanās brīža. Piespiedu izpildes termiņa noilgums tiek apturēts likumā “Par nodokļiem un nodevām” noteiktajos gadījumos.
Ja īpašnieks miris, problēmas var rasties arī ar “Latvenergo”. Kaut arī par elektrību regulāri maksā vai arī to nepatērē, “Latvenergo”, uzzinot, ka klients miris, elektrību var atslēgt, pamatojoties uz to, ka nav pakalpojuma saņēmēja. Ar šādu rīcību uzņēmums aizstāv savas intereses – ja nebūs samaksāts par patērēto strāvu, parādu būs grūtāk piedzīt, jo klients, ar kuru noslēgts līgums, ir miris. Tādēļ ieteicams doties uz “Latvenergo” klientu apkalpošanas centru un pārslēgt līgumu uz sava vārda. Tas neko nemaksā. Jāuzrāda tikai sava pase, jo citus dokumentus (mantojuma apliecību, zemesgrāmatas apliecību, īres vai nomas līgumu) šis uzņēmums neprasa.