Foto-Shutterstock

Mirtes apsakņot nav viegli. Padomus sniedz Zane Purne no Nacionālā botāniskā dārza 0

Kur iespējams iegādāties mirti? Varbūt to var ieaudzēt no zariņa? VIZMA SKRĪVERU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Mirtes savvaļā izplatītas tropu un subtropu apgabalos. Telpās visvairāk audzē parasto mirti, sauktu arī par līgavas puķi (Myrtus communis), kas var izaugt 1,5 m gara. Mūžzaļajam krūmam ir sīkas, tumši zaļas lapiņas ar īpatnēju smaržu, dzeltenbalti, smaržīgi ziedi, kas plaukst no jūnija līdz oktobrim, pēc tam veidojas zili melni augļi. Raiblapu šķirnei ‘Variegata’ ir dzeltenas lapu malas. Mazāk pazīstama ir romāņu mirte (Myrtus communis var. romana) ar lielām, ļoti aromātiskām lapām, Portugāles mirte (Myrtus communis var. acutifolia) ar sarkaniem dzinumiem, līdz 4 cm garām un 1–2 cm platām lapām sarkanos kātos, Spānijas mirte (Myrtus communis var. latifolia) ar garenām, asām lapām.

Apsakņošana mājas apstākļos

Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne atzīst: – Miršu spraudeņus mājas apstākļos apsakņot nav neiespējami, drīzāk vidēji grūti. Augus pavairo no jūlija līdz septembrim vai martā, aprīlī ar vidēji 5 cm gariem galotņu spraudeņiem. Ziemā nogriezti dzinumi tik labi neapsakņojas. Lai iegūtu bagātīgāk ziedošus pēcnācējus, spraudeņus pēc iespējas griež no labi ziedošiem krūmiem, jo ne visas mirtes zied vienādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsakņot var ūdenī vai grantī, uzliekot burciņu vai glāzi, un pietiek pat ar +12…+16 °C temperatūru. Spraudeņi regulāri jāvēdina – ja stikla trauks no iekšpuses apraso un ir pārāk liels gaisa mitrums, dzinumi drīz vien sapūst. Augi iesakņojas 2–3 nedēļu laikā. Lai iegūtu kuplākus krūmus, apsakņotos spraudeņus vairākkārt galotņo. Ja vēlas, var izaudzēt arī garāku stumbru un galotņot tikai tad, kad sasniegts vēlamais augstums. Lielu augu vairs nav ieteicams apgriezt, jo tas aizkavē ziedēšanu.

Foto-Shutterstock

Vēso telpu augs

Mirtes labi aug gan gaišās (jāsargā no tiešiem saules stariem), gan daļēji ēnainās vietās. Vasarā labi jūtas svaigā gaisā, ēnainā vietā.

Mirtēm patīk vēsas telpas, bet pārāk lielā siltumā izstīdz dzinumi. Ziemā vēlama +5…+10 °C temperatūra. Tumšā un siltā telpā augam birst lapas.

Mirtes stāda pasmagā, trūdvielām bagātā augsnē (pH 6–7). Pārāk kaļķainā zemē augi iznīkst. Svarīgi pareizi laistīt (liekam ūdenim paliktnī nevajadzētu būt). Vasarā smalkās saknes viegli iekalst, bet ziemā bieži vien cieš no slapjuma. Kā vienā, tā otrā gadījumā dzeltē un nobirst lapas. Mirtes mēslo ik pēc divām nedēļām ar 0,2% barības šķīdumu.

Mirtes ir vienpates gan sakņu, gan fitoncīdo īpašību dēļ, tās nevēlas sev tuvumā citus augus, tāpēc nestāda augu kompozīcijās. Neraugoties uz izdalītajām specifiskajām vielām, mirtes jāsargā no bruņutīm un baltspārnēm.

Stādu iegāde

Nacionālajā botāniskajā dārzā pašlaik var iegādāties 2–3 gadus vecus, aptuveni 15 cm garus parastās mirtes stādus par 3 eiro, bet LU Botāniskajā dārzā – par 5 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.