“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 230
“Diezgan interesantus datus es nesen pamanīju, salīdzinot Latvijā un Zviedrijā kovida dēļ mirušo cilvēku skaitu,” RīgaTV 24 raidījumā “Preses Klubs” stāsta ekonomists Jānis Ošlejs.
Viņš pamanījis, ka kopš pandēmijas sākuma, rēķinot uz miljons iedzīvotājiem, mirušo skaits ir identisks.
“Tātad mūsu krīzes pārvaldības metode, ir bijusi apmēram tikpat efektīva kā Zviedrijā, bet tur neslēdza skolas, restorānus, praktiski netika izmantotas maskas, tātad daudz mazāk ne medicīnisku iejaukšanos, bet viņiem sanāca labi rezultāti, tādēļ, ka viņi veltīja ļoti lielu uzmanību jau no paša sākuma tam, lai panāktu, ka drošībā ir riska grupas,” ekonomists atklāj.
Tobrīd Zviedrijas stratēģija tika uzskatīta par riskantu, bet tagad skaidrs, ka viņiem bijusi taisnība.
“Viņi jau sākumā izlēma, ka kovids daudz bīstamāk būs cilvēkiem, kuri vecāki par 60 gadiem, un tiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas, īpaši cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām un diabētu. Ļoti liela uzmanība tika vērsta, lai pasargātu šos cilvēkus, pārējiem ļaujot daboties,” Ošlejs skaidro.
Citu valstu valdībām bija uztraukums, vai šāda pieeja vīrusa apkarošanai neizraisīs pārāk lielu mirstību, bet tas nenotika.
“Skatoties uz to, kas notika Zviedrijā, arī Latvijas valdībai vajadzētu mainīt savus uzsvarus,” viņš uzskata.
Ekonomists piemin arī kovida loteriju, kas vērsta, lai piesaistītu vakcinācijai visus iedzīvotājus, un sauc to par Latvijas traģēdiju.
“Mēs esam panākuši augstāku vakcināciju nekā Zviedrijā starp jauniešiem, bet zemāku starp senioriem, tā rezultātā esam bijuši spiest slēgt skolas, restorānus, daudzus cilvēkus atstāt bez darba un uzņemties lielas valsts saistības, un vienlaikus neesam panākuši pēc būtības labāku rezultātu,” ar nožēlu atzīst.