“Mirstības rādītāji ir ļoti augsti!” Pavļuts vaino blakus saslimšanas un nepietiekamo finansējumu veselības aprūpei 57
Latvijas mirušo Covid-19 pacientu īpatsvars, kas ir par 32% augstāks nekā vidēji Eiropā, cita starpā varētu būt skaidrojams ar ilgstoši nepietiekamo finansējumu nozarei, medijiem sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).
“Ir jāatzīst, ka mirstības rādītāji ir ļoti augsti, un tie ir augstāki nekā caurmērā Eiropā,” pauda ministrs.
Viņa vērtējumā, tas ir saistīts ar vairākiem apstākļiem, tostarp faktu, ka “veselības aprūpe ir tā joma, kas ir ilgstoši bijusi novārtā”, kā rezultātā lielākam daudzumam iedzīvotāju ir dažādas blakus saslimšanas, kas savukārt saasina Covid-19 slimības gaitu.
Tāpat Pavļuts norādīja, ka zināmu īpatsvaru nāves gadījumu veido sociālajos aprūpes centros sasirgušie, kas nereti ir cilvēki ar daudzām blakus saslimšanām.
“Droši vien ir vērts diskutēt par ārstēšanas kvalitāti,” kā vēl vienu aspektu iezīmēja ministrs, piebilstot, ka šeit arī varētu būt atšķirības tajā, kā citās Eiropas valstīs uzskaita Covid-19 nāves gadījumus.
LETA jau ziņoja, ka Latvijā Covid-19 nāves gadījumu skaits 14 dienās uz miljonu iedzīvotāju patlaban ir par 32% augstāks nekā vidēji Eiropā, norādīts izskatīšanai valdībai sagatavotajā Veselības ministrijas noteikumu grozījumu anotācijā.
Šobrīd Latvijā Covid-19 kumulatīvais 14 dienu nāves gadījumu skaits uz miljonu iedzīvotāju ir 136,4, kamēr Eiropā šis rādītājs ir 103,1.
Saskaņā ar trešdien ziņotajiem Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā līdz šim reģistrēto Covid-19 gadījumu skaits sasniedzis 68 658, bet mirušo Covid-19 pacientu skaits sasniedzis 1250, kas ir 1,82% no visiem inficētajiem.
Tikmēr kaimiņvalstī Igaunijā, vadoties pēc oficiālajiem datiem, kopš pandēmijas sākuma atklāti kopumā 46 334 Covid-19 gadījumi, savukārt nāves gadījumu skaits ir 433, kas ir 0,93% no visiem inficētajiem jeb par 0,89 procentpunktiem mazāk nekā Latvijā. Lietuvas oficiālie dati par Covid-19 liecina, ka kopš Covid-19 parādīšanās valstī ir atklāti kopumā 184 948 Covid-19 gadījumi, bet 2885 personas mirušas, kas ir 1,56% no visiem inficētajiem jeb par 0,26 procentpunktiem mazāk nekā Latvijā.
Kumulatīvais 14 dienu nāves gadījumu skaits uz 1 000 000 iedzīvotāju ir teorētisks rādītājs, kurš ļauj salīdzināt mirstības līmeni teritorijās ar atšķirīgu iedzīvotāju skaitu, un tas nenorāda konkrētu nāves gadījumu skaitu.