Miris… no saldētas kukurūzas 0
Saldēti dārzeņi pirms lietošanas kārtīgi jānovāra, tā izvairoties iedzīvoties bīstamā kaitē.
Eiropas Savienības Ātrās brīdināšanas sistēma (EFSA) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) vakar publicējis atzinumu par dzīvībai bīstamas slimības listeriozes uzliesmojumu, ko šogad piedzīvojušas piecas ES dalībvalstis. Atzinumā teikts, ka līdz šā gada 8. martam Austrijā, Dānijā, Somijā, Zviedrijā un Lielbritānijā ziņots par 32 saslimšanas gadījumiem, no kuriem seši bijuši ar letālu iznākumu.
Pēc attiecīgas izmeklēšanas secināts, ka pēkšņo saslimšanas uzliesmojumu izraisīja saldētas kukurūzas iepakojumi.
Produkts ražots un apstrādāts Ungārijā, savukārt ātri sasaldēts un iepakots – Polijā. Tūlīt pēc paziņojuma publicēšanas pārtikas nozares uzņēmumi Polijā, Somijā, Zviedrijā nekavējoties atsauca no tirdzniecības šīs kukurūzas iepakojumus.
Šādu soli spēra arī tuvējie kaimiņi igauņi, apturot konkrēta uzņēmuma ražoto saldēto kukurūzu visos Igaunijas veikalos un pamatojot lēmumu ar to, ka listeriozes inkubācijas periods ir samērā ilgstošs – līdz pat 70 dienām.
Atzinuma autori arī norāda, ka patērētājiem drošības labad vajadzētu pienācīgi izkarsēt visus saldētos dārzeņus, ne tikai kukurūzu vien. It īpaši brīdinājums attiecas uz patērētājiem, kuriem ir vislielākais risks saslimt ar listeriozi, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēkiem, grūtniecēm, jaundzimušajiem un pieaugušajiem ar novājinātu imūnsistēmu.
“Šā gada sākumā Eiropas Savienības Ātrās brīdināšanas sistēmā Somijas pārtikas apriti uzraugošais dienests ziņoja par konstatētu piesārņojumu ar Listeria monocytogenes baktērijām saldētā kukurūzā. Piesārņotā produktu partija bija piegādāta Polijai, Somijai, Ungārijai un Igaunijai,” apstiprina Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Ilze Meistere. Listērijas pārtikas produktos iet bojā pie +60 °C aptuveni 3 minūšu laikā. Tātad, vārot saldētus dārzeņus, listērija iet bojā samērā ātri. Taču problēmas radīja produkta marķējums, kurā ražotājs nebija nepārprotami norādījis, ka produkts obligāti termiski jāapstrādā pirms lietošanas uzturā, tāpēc patērētājs varēja kļūdaini secināt, ka šo produktu var izmantot arī kā, piemēram, piedevu salātiem bez termiskās apstrādes,” viņa paskaidro Latvijā piesārņotā produktu partija nav nonākusi, apliecina PVD.
Listerioze: augsta mirstība
Listerioze ir infekcija, kuras klīniskās izpausmes parasti saistītas ar centrālās nervu sistēmas, mandeļu, limfātisko mezglu, aknu un liesas bojājumiem.
Saslimšanai raksturīga augsta mirstība, vidēji 30 līdz 40% gadījumu beidzas letāli.
Lielāks risks saslimt ar listeriozi ir jaundzimušajiem, grūtniecēm, cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, gados veciem cilvēkiem, ar alkoholismu un narkomāniju sirgstošiem, ļaundabīgo audzēju, cukura diabēta un imūndeficītu slimniekiem. Īpaši apdraudētas ir grūtnieces, turklāt šī infekcija ir biežs spontāno abortu un priekšlaicīgu dzemdību cēlonis.
Galvenais inficēšanās veids cilvēkam ir fekāli orālais, lietojot uzturā termiski nepietiekami apstrādātus vai nepareizi uzglabātus pārtikas produktus: gaļas produktus, piena produktus – nepasterizēts piens, mīkstie sieri.
Pretēji citiem mikrobiem listeriozes baktērija var vairoties ledusskapja aukstumā.
Latvijā katru gadu tiek reģistrēti 5–7 listeriozes gadījumi.
Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs