Foto – Shutterstock

Ministrija atbild Kučinskim: OIK atļauju izsniegšana desmit vēja stacijām bija likumīga 7

Izsniegtās atļaujas desmit vēja elektrostacijām jaunu jaudu ieviešanai obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas ietvaros bija likumīgas, aģentūrai LETA uzsvēra Ekonomikas ministrijā (EM).

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

2009.gada 3.februārī un 16.februārī EM saņēma desmit komersantu – SIA “W.e.s.10”, SIA “W.e.s.11”, SIA “W.e.s.13”, SIA “W.e.s.12”, SIA “W.e.s.5”, SIA “W.e.s.6”, SIA “W.e.s.1”, SIA “W.e.s.7”, SIA “W.e.s.8” un SIA “W.e.s.9” – pieteikumus tiesību iegūšanai vēja elektrostacijā saražotās elektroenerģijas pārdošanai obligātā iepirkuma ietvaros saskaņā ar Ministru kabineta 2007.gada 24.jūlija noteikumiem par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus.

Pārbaudot iesniegto dokumentu atbilstību normatīvajam regulējumam, kā arī pamatojoties uz noteikumiem par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību, EM lēma par tiesību piešķiršanu komersantam pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Minētajos noteikumos ir punkts, kas paredz, ka iesniegumus par tiesību piešķiršanu pārdot no atjaunojamiem energoresursiem saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, kas iesniegti līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, ministrija izskata atbilstoši kārtībai, ko noteica spēku zaudējušie noteikumi,” skaidroja EM, piebilstot, ka ministrija minētajā gadījumā nav rīkojusies pretlikumīgi vai pārkāpusi normatīvā regulējuma prasības.

Vienlaikus EM norādīja, ka pēc analoģiska principa patlaban ministrija izskata un Ministru kabinets lemj par uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaides piešķiršanu komersantiem pēc atbalstāmo investīciju projektu īstenošanas.

“Šo pieteikumu pieņemšana noslēdzās 2017.gada 31.decembrī. Attiecīgi, saskaņā ar likumu par uzņēmumu ienākuma nodokli, Ministru kabinets lēmumu par atbalstāmo investīciju projekta atbalstīšanu vai atteikumu pieņem 12 mēnešu laikā no dienas, kad atbalstāmo investīciju projekts ir saņemts EM. Tāds pats termiņš projektu izvērtēšanai un iesniegšanai izskatīšanai Ministru kabinetā ir paredzēts arī Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma pārejas noteikumos,” norādīja ministrijā.

Jau ziņots, ka Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) vērsīsies prokuratūrā ar lūgumu izvērtēt viņa sagatavoto ziņojumu par OIK ieviešanas hronoloģiju no 2007.gada līdz 2018.gadam, tajā skaitā ziņojumā ietverto informāciju par, iespējams, pretlikumīgi izsniegtām atļaujām desmit vēja elektrostacijām jaunu jaudu atbalstam OIK sistēmas ietvaros.

Premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars informēja, ka Ministru prezidenta ziņojumā par OIK ieviešanas hronoloģiju no 2007.gada līdz 2018.gadam minēts, ka 2009.gada 24.martā, pamatojoties uz noteikumiem par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, tika izsniegtas atļaujas desmit vēja elektrostacijām. Tomēr minētie noteikumi vairs nebija spēkā kopš 2009.gada 14.marta.
Kā liecina EM informācija par komersantiem, kuri saņēmuši tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, 2009.gada 24.martā šādas atļaujas tika izsniegtas vēja elektrostacijām Alsungas novadā – SIA “W.e.s.10”, SIA “W.e.s.11”, SIA “W.e.s.13”, SIA “W.e.s.12”, SIA “W.e.s.5”, SIA “W.e.s.6”, SIA “W.e.s.1”, SIA “W.e.s.7”, SIA “W.e.s.8” un SIA “W.e.s.9”.

Reklāma
Reklāma

Laikā, kad desmit vēja elektrostacijām tika izsniegtas atļaujas, ekonomikas ministrs bija Kampars, Matīss , bet atļaujas valsts sekretāra vietā parakstījis Liepiņš.

Trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni premjers žurnālistiem sacīja, ka viņa ziņojumā par OIK ieviešanas hronoloģiju parādījušās atsevišķās nianses, kas “lec ārā”, piemēram, ļoti lielais licenču daudzums.

“Pievērsu uzmanību uz atsevišķiem faktiem, kur licences ir pāratjaunotas pēc termiņa, kad likums jau bija beidzis strādāt. Tas man arī lika pieņemt lēmumu nosūtīt ziņojumu prokuratūrai,” skaidroja premjers.

Viņaprāt, attiecīgo desmit licenču izsniegšanai no likumdošanas viedokļa vajadzēja būt neiespējamai. “Esmu izbrīnīts, ka tajā laikā tam nepievērsa uzmanību,” sacīja Ministru prezidents, piebilstot, ka “vēl priekšā ļoti sarežģīts stāsts, un tie visi, kas saka, ka no OIK var attiekties vienā dienā vai to nevar vispār, tiem nav taisnība”.

Kā liecina SIA “Firmas.lv” informācija, laikā, kad visiem uzņēmumiem tika izsniegtas OIK atļaujas, to īpašnieks bija Renārs Liepiņš. Patlaban visi uzņēmumi pieder Igaunijā reģistrētām kompānijām – “Wnde Solutions”, “Autour Vole” un “Viride”.

Tāpat “Firmas.lv” informācija liecina, ka “Wnde Solutions” patiesā labuma guvējs ir “ABLV Asset Management” valdes priekšsēdētājs Leonīds Kiļs, “Viride” patiesā labuma guvējs ir Sergejs Bunakovs, bet “Autour Vole” patiesā labuma guvējs ir Maksims Solomončuks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.