Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/SCANPIX

Ministri lemj par labu eksāmeniem: kāds būs to grafiks 0

Centralizētie eksāmeni Latvijā notiks un tie sāksies 2. jūnijā – tā šodien lēmusi valdība, apstiprinot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ierosinājumu šogad no valsts pārbaudījumiem atbrīvot pamatskolas – 9. klašu absolventus -, bet saglabāt tos vidusskolu – 12. klašu beidzējiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Lēmumu valdība pieņēma sēdes slēgtajā daļā, līdz ar to, ja arī ministriem bija kādas diskusijas par eksāmenu nepieciešamību pandēmijas apstākļos un to iespējamo norisi, sabiedrībai nebija iespējams tās dzirdēt.

IZM veiktās aptaujas liecināja, ka liela daļa skolu absolventu vecāku uzskata, ka eksāmeni šogad nebūtu jākārto.
CITI ŠOBRĪD LASA

No aptaujātiem 9. klašu skolēnu vecākiem 56 procenti nepiekrita vai drīzāk nepiekrita, ka eksāmeni būtu jākārto. Savukārt 12. klašu skolēnu vecāki 53 procentos gadījumu piekrita vai drīzāk piekrita par to, ka eksāmeniem jābūt. Arī daļa skolu direktoru iestājušies pret eksāmenu kārtošanu šajā gadā.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska uzsvēra, ka vidusskolas eksāmeni tomēr tiek kārtoti lielā daļā Eiropas valstu.

Ministre piebilda: eksāmeni jākārto ne tik daudz skolas vai nākamās augstskolas, bet gan skolēnu dēļ, tostarp, lai pārbaudītu savas mācību laikā iegūtās zināšanās. Taču neapstrīdami ir arī tas, ka centralizēto eksāmenu sertifikāti nepieciešami, lai iestātos augstskolās. Valsts izglītības satura vadītājs (VISC) Guntars Catlaks atgādināja, ka no šī gada augstskolas, uzņemot studentus, ņems vērā visu kārtoto centralizēto eksāmenu rezultātus, līdz ar to visi eksāmeni ir svarīgi.

Tomēr, kā jau iepriekš ziņots, ārkārtējās situācijas dēļ ir samazināts eksāmenu apjoms un obligāti būs jākārto tikai trīs eksāmeni. Vai kārtot vairāk, tā būs skolēnu pašu izvēle.

Arī 9.klašu skolēni pēc savas izvēles vienu eksāmenu tomēr varēs kārtot: tiek rīkots latviešu valodas eksāmens mazākumtautību izglītības programmu beidzējiem.

Eksāmeni jāorganizē tā, lai tie nebūtu ilgāki par trim stundām, lai tajos nebūtu starpbrīži, tāpēc ir samazināts uzdevumu skaits un svešvalodas eksāmenos nebūs valodas lietojuma daļas. Eksāmenos būs jāievēro distancēšanās un higiēnas prasības. Sīkāk par eksāmenu norisi IZM un VISC informēs 6.maijā īpašos vebināros, kas būs veltīti gan skolu vadītājiem, gan skolēniem.

Nav atcelti arī profesionālās kvalifikācijas eksāmeni profesionālo skolu absolventiem. Taču to teorētiskā daļa notiks attālināti, bet prakstiskā eksāmena daļa – nelielām topošo speciālistu grupām.

Reklāma
Reklāma

Centralizēto eksāmenu grafiks

Obligātie centralizētie eksāmeni

Vienā svešvalodā pēc izvēles.
Angļu valodā rakstu daļa – 2. jūnijā, mutvārdu daļa – 2., 3. un 4. jūnijā; vācu valodā rakstu un mutvārdu daļa – 3. jūnijā; krievu valodā rakstu daļa – 4. jūnijā, mutvārdu daļa – 4. un 5. jūnijā; franču valodā rakstu un mutvārdu daļa – 5. jūnijā;
latviešu valodā rakstisks eksāmens – 9. jūnijā;
matemātikā rakstisks eksāmens – 12. jūnijā.

Izvēles centralizētie eksāmeni:
Latvijas un pasaules vēsturē (rakstiski) – 15. jūnijā;
ķīmijā (rakstiski) – 17. jūnijā;
bioloģijā (rakstiski) – 19. jūnijā;
fizikā (rakstiski) – 26. jūnijā


Pārējie izvēles eksāmeni

Valsts valodā (rakstiski, mutiski) 9. klasēm – 10. un 11. jūnijā
ģeogrāfijā (rakstiski) – 29. jūnijā
ekonomikā (rakstiski) – 1. jūlijā
mazākumtautību valodā un literatūrā (krievu) mazākumtautību izglītības programmās (rakstiski) – 3. jūlijā.
informātikā rakstu daļa – 6. jūlijā, praktiskā daļa – 6. un 7. jūlijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.