Ministri konceptuāli piekrīt likvidēt Privatizācijas aģentūru 0
Ministru kabineta komiteja konceptuāli atbalstījusi Privatizācijas aģentūras (PA) darbības izbeigšanas stratēģiju trīs posmos līdz 2018.gadam vai 2017.gada beigām.
Ekonomikas ministrijas (EM) informatīvajā ziņojumā, ko šodien izskatīja un atbalstīja Ministru kabineta komiteja, teikts, ka pirmais posms ir atsevišķu PA funkciju nodošana citām institūcijām no 2013.gada līdz 2015.gada pirmajam pusgadam.
Otrais posms ir PA reorganizācija, nemainot juridisko statusu, bet mainot nosaukumu un turpmākās darbības mērķus – AS “Citadele banka” un AS “Reverta”, ja to akcijas vēl nebūs pārdotas, pārvaldīšanu un akciju pārdošanu, kā arī nekustamo īpašumu uzņēmuma “HipoNIA” pārvaldīšanu. Trešais posms ir PA darbības izbeigšana.
Informatīvajā ziņojumā norādīts, ka pastāv vairāki riski, ja PA organizētais privatizācijas process tiks pārtraukts 2014.gada beigās, ņemot vērā, ka faktiski privatizācijas process netiks pabeigts. Nedrīkst pieļaut situāciju, ka privatizācijas process apstātos, tādējādi netiks ievērots tiesiskās paļāvības princips un vienlīdzības princips, kas rada risku, ka personas savu tiesību aizsardzībai var vērsties pret valsti.
Funkciju nodošana citām institūcijām ir laikietilpīgs process, jo nepieciešams nodrošināt sarakstes, valdes lēmumu, tiesvedību, grāmatvedības un iepirkumu dokumentu, līgumu, personāla dokumentu, objektu lietu un citu lietu nodošanu funkciju pārņēmējiem. Tas pats ir attiecībā uz arhīvu, pamatlīdzekļiem un inventāru, datubāzēm, finanšu līdzekļiem, teikts ziņojumā.
PA darbības izbeigšanas otrais posms paredz turpināt “Citadeles bankas” un “Revertas” akciju pārvaldības un atsavināšanas funkcijas īstenošanu, kā arī “HipoNIA” pārvaldību, reorganizējot PA – nemainot juridisko statusu, bet mainot tās darbības mērķus un nosaukumu.
Izvērtēti vairāki “Citadeles bankas”, “Revertas”, kā arī “HipoNIA” pārvaldīšanas varianti. Ņemot vērā, ka 2013.gada 28.maijā ir noslēgts līgums par “HipoNIA” kapitāla daļu iegādi un 28.jūnijā PA ir kļuvusi par “HipoNIA” kapitāla daļu īpašnieci, paredzams, ka PA arī darbības izbeigšanas otrajā posmā nodrošinās “HipoNIA” pārvaldību.
Jebkuras liekas izmaiņas “Citadeles bankas” un “Revertas” īpašnieku sastāvā radītu tiesvedību riskus un finansēšanas problēmas, kā arī potenciālus zaudējumus, tāpēc nav ieteicams un nav nepieciešams mainīt “Citadeles banka” un “Revertas” īpašnieku no PA uz kādu citu institūciju vai kapitālsabiedrību, kā arī mainīt PA kapitālsabiedrības statusu, teikts EM ziņojumā.
Attiecībā uz “Citadeles bankas” un “Revertas” turpmāko pārvaldīšanu, EM izvērtēti vairāki varianti. Viens no tiem paredz, ka valsts iegādājas PA piederošās “Citadeles bankas” un “Revertas” akcijas un šo akciju turētājs būtu jaunveidojamais Valsts kapitāla daļu pārvaldības birojs.
Īstenojot šādu variantu, būs nepieciešami grozījumi Eiropas Komisijas 2010.gada 15.septembra lēmumā par valsts atbalsta restrukturizācijas plānu, nosakot, ka valsts tieši iegūst līdzdalību no “Citadeles bankas” un “Revertas”, nepieciešams būs grozīt akcionāru līgumus ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB), būs nepieciešams rast tiesisku un finansiāli pieņemamu risinājumu saistībā ar valsts izsniegto aizdevumu PA, kā arī risinājumu, lai realizētu valsts atbalstu “Citadeles bankai” un “Revertai”. Saskaņā ar Kredītiestāžu likumu ir noteikti nosacījumi būtiskas līdzdalības iegūšanai kredītiestādē, kas jāizpilda.
Otrs variants paredz, ka valsts dibina jaunu kapitālsabiedrību, kas iegādājas PA piederošās “Citadeles bankas” un “Revertas” akcijas. Saskaņā ar Kredītiestāžu likumu ir noteikti nosacījumi būtiskas līdzdalības iegūšanai kredītiestādē, kas jāizpilda, tostarp jābūt iespējams identificēt, lai šai kapitālsabiedrībai būtu finansiālā stabilitāte, kas prasīs papildu valsts finansiālos ieguldījumus.
Īstenojot šādu variantu, būs nepieciešami grozījumi Eiropas Komisijas 2010.gada 15.septembra lēmumā par valsts atbalsta restrukturizācijas plānu, nepieciešams būs grozīt akcionāru līgumus ar ERAB, būs nepieciešams rast tiesisku un finansiāli pieņemamu risinājumu saistībā ar valsts izsniegto aizdevumu PA, kā arī risinājumu, lai realizētu valsts atbalstu “Citadeles bankai” un “Revertai”. Jaundibināmai kapitālsabiedrībai būs jāpiesaista speciālisti, kas nepieciešami, lai nodrošinātu “Citadeles bankas” un “Revertas” pārvaldi.
Trešais variants paredz, ka PA piederošās “Citadeles bankas” un “Revertas” akcijas tiek nodotas citai jau esošai valsts kapitālsabiedrībai. Īstenojot šādu variantu, būs nepieciešami grozījumi Eiropas Komisijas 2010.gada 15.septembra lēmumā par valsts atbalsta restrukturizācijas plānu, nepieciešams būs grozīt akcionāru līgumus ar ERAB, būs nepieciešams rast tiesisku un finansiāli pieņemamu risinājumu saistībā ar valsts izsniegto aizdevumu PA, kā arī risinājumu, lai realizētu valsts atbalstu “Citadeles bankai” un “Revertai”.
Kredītiestāžu likumā ir noteikti nosacījumi būtiskas līdzdalības iegūšanai kredītiestādē, kas jāizpilda. Kapitālsabiedrībai būs jāstiprina personāla kapacitāte, kas nepieciešama, lai nodrošinātu “Citadeles bankas” un “Revertas” pārvaldi. Patlaban nav nevienas kapitālsabiedrības ar atbilstošu darbības specifiku, kurai varētu nodot PA piederošās “Citadeles bankas” un “Revertas” akcijas.
Ceturtais variants paredz, ka “Citadeles bankas” un “Revertas” akcijas tiek saglabātas PA īpašumā. PA ir vairāk nekā 15 gadu pieredze valsts aktīvu pārvaldīšanā un atsavināšanā (privatizācijā), kā arī korporatīvajā pārvaldībā. PA ir piesaistīti speciālisti saistībā ar valsts aktīvu pārvaldi, kā arī “Citadeles bankas” un “Revertas” pārvaldi. PA ir sekmīgi nodrošinājusi valsts atbalsta restrukturizācijas plānā un Ministru kabinetu lēmumos noteiktā izpildi 2009.-2013.gadā, teikts ziņojumā.
Darbības izbeigšanas otrais posms turpinātos līdz vismaz 2017.-2018.gadam.
PA darbības izbeigšanas trešais posms būtu PA darbības faktiska izbeigšana, kas prognozējama ne ātrāk kā 2017.-2018.gadā, teikts EM ziņojumā.
PA darbības faktiskai izbeigšanai teorētiski ir iespējami vairāki varianti – reorganizācija, likvidācija un pārveidošana par publisko aģentūru, valsts kapitāla daļu pārvaldības reformas kontekstā. Ņemot vērā, ka, īstenojot PA darbības izbeigšanas pirmo posmu, liela daļa no PA funkcijām jau būs nodotas citām institūcijām, pārveidošana par publisku aģentūru valsts kapitāla daļu pārvaldības reformas kontekstā nebūs aktuāla, norādīts EM ziņojumā.
Vienlaikus arī PA reorganizācija (kapitālsabiedrību apvienošana) nebūs aktuāls scenārijs, ja “Citadeles bankas” un “Revertas” akcijas būs pārdotas un būs īstenoti “HipoNIA” pārvaldīšanas uzdevumi.
Līdz ar to kā optimāls variants, īstenojot PA darbības izbeigšanas stratēģijas trešo posmu, ir PA likvidācija, uzskata EM. Saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām” 99.pantā noteikto, kapitālsabiedrības darbība izbeidzas, sasniedzot statūtos noteiktos mērķus, ja kapitālsabiedrība dibināta noteiktu mērķu sasniegšanai.
Ņemot vērā, ka darbības izbeigšanas otrajā posmā tiks mainīti PA mērķi attiecībā uz “Citadeles bankas” (ja akcijas vēl nebūs pārdotas) un “Revertas” pārvaldību un pārdošanu, kā arī “HipoNIA” pārvaldību, kad šie mērķi tiks sasniegti, būs iespējams likvidēt PA. Likvidācijas kārtību nosaka likuma “Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām” F sadaļa “Valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrības darbības izbeigšana un likvidācija”.
Ziņojumā teikts, ka 2017.gadā izstrādājams detalizēts plāns PA likvidācijai, ņemot vērā finanšu un juridiskos riskus, kā arī aktuālo situāciju attiecībā uz “Citadeles bankas” (ja akcijas vēl nebūs pārdotas) un “Revertas”, kā arī “HipoNIA”, tostarp tiesvedību rezultātus.
Lēmums par PA darbības izbeigšanu būs jāpieņem Ministru kabinetam.