“Pacienti visu dienu šaurās telpās, bez ēšanas, pārguruši”. Čakša: vainīgās amatpersonas jāsoda 0
Vainīgās amatpersonas ir jāsoda – tādu secinājumu izteikusi veselības ministre Anda Čakša sašutumā par to, ka kataraktas pacienti Stradiņos uzaicināti ierasties astoņos no rīta, bet bijuši spiesti gaidīt koridorā līdz vakaram. Taču ministre tālāk par vārdiem netiek – nekāds sods nesekos.
“Tas jau vien ir sods, ka šai nodaļai tiek pievērsta pastiprināta sabiedrības un arī ministrijas amatpersonu uzmanība,” sacīja ministres padomniece Alīda Vāne. Viņa tikusies ar P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāju profesori Gunu Laganovsku, lai vienotos, kā novērst nekārtības, kas bija radušās, organizējot operācijas kataraktas pacientiem. Ārsti, nākot pretim pacientiem, vienā dienā ir izmeklējuši pacientu un tajā pašā dienā operējuši. Lielākā daļa pacientu ieradušies no laukiem, un šī taktika izvēlēta tādēļ, lai viņiem nav jābrauc divas reizes. “Vienojāmies, ka pacientus pierakstīs pakāpeniski, lai nebūtu drūzmēšanās,” sacīja A. Vāne.
Kā vēstīja TV3 raidījums “Bez tabu”, novembra beigās vienā dienā slimnīcā uz acu kataraktas operāciju no visas valsts vienlaikus plkst. 8 tikuši uzaicināti 150 cilvēki. Kādai smagi slimai kundzei operācija esot veikta plkst. 23. “Visu dienu šaurās telpās, bez ēšanas, pārguruši ļaudis. Atklāts cinisms no organizatoru puses!” sašutumu paudusi aculieciniece. Reģistratūrā lielākajai daļai veco cilvēku bijis jāstāv kājās. Kāda pacienta dzīvesbiedre stāstījusi: “Rinda bija tāda, ka vīrs līdz reģistrācijai gaidīja pusotru stundu. Vēlāk uz ārsta pārbaudēm gaidīja vēl tikpat ilgi.”
Stradiņa slimnīcas galvenais ārsts Arnolds Atis Veinbergs paskaidroja, ka uz valsts apmaksātajām kataraktas operācijām rinda esot trīs gadu garumā. Novembrī Veselības ministrija ir papildus piešķīrusi 200 tūkstošus eiro 600 katarakta operācijām, un šī nauda ir jāiztērē līdz gada beigām. “Tie sastrēgumi jau tādēļ rodas, ka līdz gada beigām ir jāpieņem krietni vairāk pacientu. Pat strādājot maksimālā režīmā, nevar simtprocentīgi apgalvot, ka izdosies veikt visas 600 operācijas un pilnībā apgūt piešķirto finansējumu,” secina galvenais ārsts. Viņš informēja, ka turpmāk uz šīm kataraktas operācijām dienas pirmajā pusē tiks aicināti lauku cilvēki, lai viņi var paspēt aizbraukt uz mājām, bet pēcpusdienā – rīdzinieki.
Veselības ministre Anda Čakša portālā “Delfi” publikācijā “Ar cirkuli nestrādāsim, bet reformas būs” raksta: “Valsts un politiķu attieksme visus šos gadus ir bijusi vērsta uz to, lai rūpētos par ēkām un institūcijām, pilnībā aizmirstot par iedzīvotājiem. Šī attieksme ir tik dziļi iesakņojusies, ka pat lielās slimnīcas, kurām vajadzētu rādīt priekšzīmi, demonstrē pilnīgi nepieņemamu attieksmi pret pacientu. Piemērs ar kataraktas pacientiem Stradiņos, kur visi tiek uzaicināti ierasties astoņos no rīta un spiesti gaidīt koridorā līdz vakaram, ir kliedzošs neprofesionalitātes un nepiedodamas attieksmes gadījums (diemžēl ne vienīgais), par ko vainīgās amatpersonas ir jāsoda. Nav jābūt nez cik augsti kvalificētam vadītājam, lai nodrošinātu cilvēku uzaicināšanu tā, lai viņiem nav jāsēž stundām ilgi aiz kabineta durvīm. Privātajā sektorā ar tāda veida uzdevumiem tiek galā kvalificēta sekretāre. Valsts slimnīcās ar to nespēj tikt galā augstas kvalifikācijas menedžments. Tas nav pieņemami, un šāda attieksme pret pacientu turpmāk netiks tolerēta.”
Tomēr, kā noskaidrojām, nekāda soda nebūs. Tad pacientiem atliek gaidīt, kas turpmāk tiks “tolerēts”, lai attieksme pret viņiem mainītos.