“Minimālo atbalstu saņemt vairāk tie, kuri nestrādā pilna laika darbu,” Zakatistovs iezīmē netaisnības 3
“Valsts ieņēmumu diensts (VID) kļūst arvien labāks darbā dalīt dīsktāves pabalstus. Šodien komisijā bija atnākusi VID pārstāve ar aktuālāko informāciju. Nedēļas laikā viņi administrē apmēram 8 miljonus eiro, kas ir dīstāvēs subsidētajās algās, kas nav mazs cipars,” RīgaTV 24 raidījumā “Preses Klubs” stāsta 13. Saeimas deputāts, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs.
Šie 8 miljoni jau aiziet tam vidējam, mazajam cilvēkam. Viņš skaidro, ka dažādās nozarēs vērojami uzlabojumi, piemēram, skaistumkopšanā, kur sākumā neuzticējās VID darbam un cilvēki gribēja palikt “zem radara”, bet ļaudis šobrīd uzticas VID.
Pašnodarbinātie pagājušajā nedēļā saņēma vairāk kā 1,3 miljoniem eiro. Patentmaksātāji – 450 tūkstošus. “Tā ir visa nauda, kas iet ekonomikā. Es domāju, ka VID ir iemācījies un pamazām ir izcīnījis kaut kāda veida uzticēšanos nozaru vidū, ka viņi nemēģina kādu pieķert, lai vēlāk sodītu,” Zakatistovs teic, ka šim mehānismam jāļauj turpināt darbtoties un pamazām emocijas norims.
“Mazais cilvēks, manuprāt, nav aizmirsts, tā emocionalitāte, kas bija kādreiz radās tādēļ, ka cilvēki nodokļus nebija maksājuši, nesaņēma tik daudz, tagad ir tā, ka noteikts minimālais slieksnis un, ja pagātnē uzvedība saistībā ar VID bijusi apšaubāma, šobrīd cilvēki minimālos ienākumus saņem, bet problēma ir tajā, ka bieži vien šo minimālo atbalstu saņem vairāk tie, kuri nestrādā pilna laika darbu.
Te parādās cita dimensija netaisnīgumam, kas arī jāņem vērā,” viņš norāda un turpina sakot, ka “universālais ienākums ir tāds ir pilnīgi komunistisks nākotnes ideāls, ka cilvēkiem maksā tikai tāpēc, ka viņi ir.”
Līdzīgas sistēmas iepriekš jau izmēģinātas Somijā, Kanādā, deputāts to nosaucu par interesantu ilgstošu globālu lietu. Kā piemēru viņš min lauksaimniecību, kur pieci cilvēki apstrādā 1000 hektārus lielu un darba vietu skaits samazinās.
“Es domāju politikā nākotnes tendence būs šāda veida kaut kādas universālā ienākuma garantēšana, kas varētu būt 5-7 gadu jautājums,” Zakatistovs prognozē.