Foto: pexels.com

Eglītis: Latvijas minimālās algas atšķirība salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju jau ir izveidojusies “nepiedodami liela” 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Labklājības ministrija (LM) plāno nākt klajā ar piedāvājumu minimālo algu valstī turpmāk piesaistīt iepriekšējā gada faktiskajai vidējai algai.

LM skatījumā, minimālā alga varētu būt puse jeb 50% no iepriekšējā gada vidējās algas. Šādu pieeju LM esot izvēlējusies jau tagad, piedāvājot 2023. gadā palielināt minimālo algu līdz 640 eiro, kas būtu puse no iepriekšējā gada vidējās algas – 1280 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrs Gatis Eglītis izteicies, ka šis modelis jau esot pārrunāts arī ar dažiem sociālajiem partneriem, kuri tam pauduši atbalstu.

“Mēs esam runājuši ar sociālajiem partneriem. No arodbiedrībām, protams, ir liels atbalsts.” Ministrs prognozēja, ka arī darba devēju organizācijas piekritīšot nepieciešamībai celt minimālo algu.

Eglītis uzsvēra, ka Latvijas minimālās algas atšķirība salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju jau ir izveidojusies “nepiedodami liela” un ar šodienas cenām izdzīvot ar 500 eiro pirms nodokļu nomaksas ir ļoti liels izaicinājums.

Ministrs atzina, ka sākotnēji ministrija bija izstrādājusi piedāvājumu minimālo algu nākamgad celt līdz 640 vai 700 eiro, tomēr tagad esot kļuvis skaidrs, ka palielinājums līdz 700 eiro būtu pārāk straujš.

Šogad minimālā alga Latvijā ir otra zemākā starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. 2020. gada nogalē ES dalībval­stis atbalstīja direktīvu par adekvātas minimālās algas ES noteikšanu. Minimālās algas adekvātumu attiecībā pret bruto algas līmeni var palīdzēt novērtēt rādītāji, kurus parasti izmanto starptautiskā līmenī, piemēram, 60% no medianālās bruto algas un 50% no vidējās bruto algas.

SAISTĪTIE RAKSTI