Foto – Inita Šteinberga

Milzu gliemji dārzā. Dārzkopju padomi, kā no tiem atbrīvoties 0

Pagrabā uz fuksiju un citu pārziemināto augu podiņiem atradu divus milzu gliemežus. It kā šie ir pelēki, bet vai tie nevar būt tumsā pabalējuši bīstamie spāņu kailgliemeži? Kā vispār tikt galā ar gliemežiem dārzā? SOFIJA Engures novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
Dzimumzīme uz labās plaukstas – tev būs daudz naudas! 11 skaidrojumi, ko nozīmē tava dzimumzīmes īpašā vieta
Lasīt citas ziņas

“Attēlā redzamie ir milzu kailgliemeži Limax maximus,” skaidro Latvijas Malokologu biedrības biedrs Andrejs Svilāns. Šie ap 15 cm garie gliemji Latvijā jau manīti vismaz pēdējos simt gadus. Tiem raksturīgs glīts melns zīmējums uz pelēkā ķermeņa. Vienu tādu kā mīļdzīvnieku dabas draugs studiju gados turējis uz palodzes zem puķpoda. Šie noteikti nav spāņu kailgliemeži, jo tiem raksturīga rūsgana vai brūnganmelna nokrāsa, kura nekādi nevar izbalēt.

Pelēkie milži mīl uzturēties pagrabos, kādās drošās slēptuvēs. Viņi nebūs tie, kas nopostīs sakņu un puķu dārzu tik pamatīgi, kā to dara mazākā izmēra radinieki. Arī lielo vīngliemežu postījums nav tik liels, jo tie ir pagausi, mīl uzturēties vienā teritorijā. Protams, ja dārzs atrodas veca parka vai gravas tuvumā, gliemji nāks mieloties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt vidējos vīngliemežus vai citus mazāka auguma līdējus var mēģināt ierobežot, bļodiņā ielejot alu vai rūgstošu zapts­ūdeni, ar kuru radības nāks mieloties un noslīks.

Protams, diezgan iedarbīgi ir arī veikalos nopērkamie speciālie pretgliemju preparāti, taču tie ir dārgi un pēc lietus jāatjauno.

Labu un lētu metodi iesaka ainavu arhitekte Dace Lukševica. Viņa gliemjus mitrā laikā salasa no augu lapām, zāles vai to pulcēšanās vietām paēnā, saber spainī un aplej ar verdošu ūdeni. Kad nelaiķi atdzisuši, tos kā vērtīgu masu var izliet kompostā. Iedarbīga metode ir arī zem kokiem un krūmiem parakt bedrītes, kurās kā spēcīgu mēslojumu ieliet gliemjus.

Savukārt radikālu cīņu iesaka puķkopis Mārtiņš Maltenieks. Viņš svaigi nopļautu zāli vakarā sagrābj garā vālā. Gliemji pa nakti nāk mieloties. Agri no rīta ēdējus nosmidzina ar vara vitriolu. Varu saturošie preparāti gliemjiem ir nāvējoši.

Gliemjus ierobežo apdobju un augu aprušināšana, tādējādi iznīcinot gliemju oliņas.

Gliemji nelīdīs pāri svaigi uzkaisītai sausai grantij, pelniem vai kafijas biezumiem. Pēc lietus vai lielas rasas robeža atkal jāatjauno.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.