Milzu dekoratīvie sīpoli labi aug arī Latvijā. Puķkopja Salena padomi tā audzēšanā 0
Televīzijas raidījumā redzēju, ka Zviedrijā dārzos līdzīgi puķēm audzē brangi lielus ķiplokus ar skaistām ziedu galvām. Vai tie ieaudzējami arī pie mums? BRIGITA VENTSPILS NOVADĀ
Tie ir dekoratīvie sīpoli, kas smaržo pēc ķiplokiem un labi aug arī pie mums. Vairākas sugas un šķirnes ir baušķenieka, tulpju selekcionāra Jāņa Salena kolekcijā. Piemēram, milzu sīpols (Allium giganteum) veido izcili skaistas, diezgan blīvas ziedgalvas 10–14 cm diametrā ar lieliem, violetiem ziediem 1,5–1,7 m garā ziedkātā, kas atgādina makšķerkātu. Lapas ir lineāras, zilganzaļas. Zied maija otrajā pusē aptuveni divas nedēļas. Diža auguma ir arī Aflatūnas sīpols (Allium aflatunense) – tam ir koši violeta, blīva lodveida ziedkopa un lielas, platas lapas. Veido ļoti lielus sīpolus, kas labi vairojas veģetatīvi – dalās divos vai trijos meitassīpolos.
Šie liela auguma dekoratīvie sīpoli ir ļoti iecienīti grieztajiem ziediem. Izkaltētas ziedkopas kompozīcijām īsti neder, jo tām izbirst sēklas. Tie ir arī izcili dārza augi – var stādīt ziemciešu dobēs gan prāvās grupās, gan kā soliterus. Liela auguma eksemplārus reizēm kombinē ar viszemākajiem (10–20 cm) pārstāvjiem, veidojot puķu piramīdu.
Sīpoli ir ilgmūžīgi, tomēr tie, tāpat kā tulpes, jānorok un jāpārstāda katru gadu, jo vasarā vajadzīgs sausums. Jānis Salens dekoratīvos sīpolus norok tūlīt pēc Jāņiem, kad nodzeltējušas lapas, un pēc tam apžāvē noēnotā vietā. Glabā sausā, siltā vietā (+18…+20 °C). Stāda neilgu laiku pirms tulpēm, oktobra sākumā, raugoties, lai virs sīpola augšas būtu vēl divu sīpolu augumi.