Milzīgs drauds no kosmosa: ko NASA nestāsta par asteroīdiem, kas tuvojas Zemei 5
Pagājušajā nedēļā Zemes atmosfērā ietriecies un virs Sibīrijas sadedzis asteroīds. No brīža, kad NASA zinātnieki pamanīja šo kosmisko ķermeni, līdz tā krišanai uz Zemes pagāja vien septiņas stundas. Tieši tik daudz laika mums bija, lai reaģētu uz potenciālo draudu, vēsta izdevums “Daily Mail”.
Šis asteroīds bija aptuveni 70 centimetrus liels un pilnībā sadega atmosfērā, neradot nekādu kaitējumu. Tomēr, kā norāda SETI institūta vecākais astronoms un UNISTELLAR tīkla dibinātājs doktors Franks Marčis, tas bija pārāk tuvu, lai justos droši. Viņš uzsver: ja asteroīds būtu bijis nedaudz lielāks, sekas būtu daudz traģiskākas.
NASA un Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) rūpīgi uzrauga potenciāli bīstamus kosmiskos objektus, kas varētu apdraudēt Zemi. Tomēr pašreizējais cilvēkresursu un tehnoloģisko līdzekļu apjoms nav pietiekams, lai laikus pamanītu visus iespējamos draudus.
Viņš ierosina izmantot astronomu amatieru kopienu, lai aizpildītu trūkumus, ko nevar nosegt profesionāļi.
“Asteroīdi var pietuvoties Zemei jebkurā brīdī, un tikai nepārtraukti vērojot debesis visā pasaulē, mēs varam tos izsekot,” norāda Marčiss.
Kā novērst globālu katastrofu?
Pašlaik uz Zemes darbojas vien dažas profesionālas observatorijas, kas spēj laikus pamanīt un noteikt potenciāli bīstamus objektus. Turklāt lielākā daļa šo teleskopu ir izvietoti koncentrēti dažos reģionos. Ja, piemēram, asteroīds tuvojas Zemei no Japānas vai Krievijas puses, zinātnieki to vienkārši nespēj laikus pamanīt.
Viņa piedāvātais risinājums ir uzstādīt mazus, lētus teleskopus “aklajās zonās”.
Tikmēr Marčis koncentrējas uz iespējami plašu “viedo” teleskopu izvietošanu mājsaimniecībās visā pasaulē. Viņa dibinātais uzņēmums UNISTELLAR ražo pieejamus teleskopus, kas ļauj amatieriem sekot kosmiskajiem objektiem. Savākto informāciju pēc tam analizē vienotā globālā tīklā.
Ja tiek atklāts bīstams asteroīds, sadursmi vispirms apstiprina NASA Sentry un ESA Meerkat sistēmas. Tālāk informācija tiek nodota ANO Starptautiskajam asteroīdu brīdinājuma tīklam, lai koordinētu nepieciešamās darbības.
Virs Sibīrijas eksplodējušais asteroīds COWECP5 tika pamanīts NASA finansētā teleskopā Arizonā tikai septiņas stundas pirms ietriekšanās Zemes atmosfērā. Pēc tam Japānas un Austrālijas amatieri ar saviem teleskopiem precizēja tā trajektoriju un iespējamo nokrišanas vietu.
Laba ziņa ir tā, ka pirms diviem gadiem veikts veiksmīgs eksperiments, kas pierāda: ir iespējams novirzīt asteroīdu no kursa, ja iepriekš zinām, ka sadursme notiks.
NASA eksperimentā DART satelīts tika mērķtiecīgi ietriekts asteroīda virsmā, izmainot tā trajektoriju. Eksperimenta rezultātus pilnībā apstiprinās tikai 2026. gadā, kad ESA misija Hera pabeigs detalizētu analīzi, taču sākotnējie dati ir daudzsološi.
Eksperts uzskata, ka jāturpina paplašināt UNISTELLAR tīkls, lai astronomijas amatieri iespējami ātri varētu identificētu visus potenciāli bīstamos asteroīdus. Viņa mērķis ir izveidot detalizētu karti, kas aptvertu visus Zemei tuvākos kosmosa objektus, lai novērstu iespējamos draudus.