Vīnogulājiem miltrasa… Vai miglot? 0
“Šogad vīnogulājiem uzmetās miltrasa. Vai rudenī pēc apgriešanas tie būtu jāmiglo?” DAGMĀRA
– Klimatiskie apstākļi šogad bija labvēlīgi gan īstās, gan neīstās miltrasas attīstībai. Slimības pazīmes parādījās ap Jāņiem, kad sākās lietavas. Nekoptos stādījumos, kur vīnogas nemigloja, miltrasa augus bojāja daudz vairāk, tāpēc audzētāji palika bez ražas. Sabiezinātos, mitros vīnogulāju biezokņos, kurus pēc lietus neizpūta vējš, slimoja arī pret īsto un neīsto miltrasu izturīgās šķirnes, – stāsta agronoms, Kroņauces ”Vīnogu dārza” saimnieks Edgars Zihmanis.
Ja šajā sezonā vīnkokus skārusi infekcija, ļoti iespējams, ka labvēlīgos apstākļos tā attīstīsies arī nākamajā gadā. Tāpēc rudenī visas vīnogu lapas vajag savākt un sadedzināt. No stādījuma jāizvāc arī visi nogrieztie zari. Neīstās miltrasas sporas pārziemo uz inficētajām, nobirušajām vīnogu lapām. Savukārt īstās miltrasas sporas ziemā mitinās uz jaunajiem dzinumiem un zem pumpuru zvīņām, bet uz nokritušajām lapām iet bojā. Pret miltrasu var cīnīties, pēc lapu nobiršanas (pirms ziemošanas) vīnkokus miglojot ar 3–5 % vara vitriolu. Arī pavasarī, kamēr pumpuri vēl nav sākuši plaukt, augus vajadzētu apstrādāt, piemēram, ar 3–5% Bordo maisījumu.
Citi profilaktiskie pasākumi miltrasas apkarošanai:
• vīnkoki jāveido tā, lai tajos būtu pietiekami laba gaisa cirkulācija (nedrīkst sabiezināt stādījumu);
• laikus jāizgriež liekie un vārgie dzinumi, kā arī jāizravē nezāles;
• piesedzot krūmus pēc lapu nobiršanas, sakņu rajonu ieteicams noklāt ar kūtsmēslu kārtu. Īstās miltrasas micēlijs ir laba barotne mikroorganismiem, un tie likvidē sporas;
• jāaudzē pret neīsto miltrasu, īsto miltrasu un pelēko puvi izturīgas šķirnes.