Miljonu skolotājiem nedalīs “uz galviņām”, bet pēc ieguldījuma attālināto mācību laikā 11
Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
1,1 miljons eiro, ko pagājušajā nedēļā valdība atvēlēja piemaksām skolotājiem par darba slodzes pieaugumu attālinātajās mācībās, ņemot vērā skolotāju skaitu, nav pārāk liela summa – ja to sadala uz pedagoģisko likmju skaitu skolās, par katru likmi tie ir tikai 88 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Piemaksas tiek piešķirtas, “lai novērtētu pedagogu veikto ieguldījumu un kompensētu darba slodzes palielināšanos”.
Skolotāju aptaujas dati liecina, ka, gan nodrošinot attālināto mācību procesu, pedagogu darba slodze palielinājusies, gan izstrādājot jaunus mācību materiālus vai pielāgojot tos, gan attālināti komunicējot ar skolēniem.
Valdības rīkojumā par finansiālā atbalsta sadali pedagogiem teikts, ka katrai skolai būs jāizveido komisija, kas izstrādās kritērijus, saskaņā ar kuriem piemaksas tiks piešķirtas. Tās apmērs varētu būt atkarīgs, piemēram, no skolotāja tiešsaistē novadīto stundu skaita, atgriezeniskās saites nodrošināšanas, sadarbības ar vecākiem.
Komisijas izstrādātie kritēriji būtu jāsaskaņo ar izglītības iestādes padomi, kurā darbojas arī vecāki. Komisija arī novērtēs katra skolotāja darbu attālinātajās mācībās. Viss šis process – komisijas izveide, kritēriju izstrāde un saskaņošana ar izglītības iestādes padomi – būs jānodrošina attiecīgajai pašvaldībai.
Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidents un Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns “Latvijas Avīzei” sacīja, ka paša vadītajā skolā plāno rīkoties vienkārši: piemaksas 88 eiro apmērā piešķirt visiem skolotājiem. “Būs sociālisms, nevis matu skaldīšana.
Tā summa nav tik liela, tā ir tikai vienreizēja piemaksa, lai visu šo sarežģītu. Turklāt Siguldas Valsts ģimnāzijā visas klases mācās attālināti, visi skolotāji nodrošina tiešsaistes. Mums nav haltūristu, kam nekas nepienāktos,” skaidroja skolas direktors.
R. Kalvāns uzskata, ka sarežģītāk sadalīt nelielo papildfinansējumu būs tiem skolu direktoriem, kur skolotāju pieeja attālinātajām mācībām ir ļoti dažāda. Tāpat grūtāk sadalīt piemaksas varētu būt sākumskolas klasēs, kas šobrīd lielākoties tomēr klātienē.
Finansējumu piemaksām skolotājiem Izglītības un zinātnes ministrija rada savā budžetā visvairāk naudas – ap pusmiljonu eiro –, paņemot no skolēnu brīvpusdienām paredzētā finansējuma. Kā zināms, pavasarī – attālināto mācību pirmajā vilnī – bija daudz diskusiju par to, ka ēdināšana tika nodrošināta tikai mazturīgajām ģimenēm. Taču acīmredzot šā lēmuma dēļ izdevies ietaupīt.