Anda Buševica
Anda Buševica
Arhīva foto

Anda Buševica: Miljons kāpās 0

Virs miljona uz augšu, – tā 14.10.2016. intervijā “Jūrmalas Ziņām” zaļā ordeņa – pasaku mājas “Undīne” – vadītājs Ingus Zālītis orientējoši novērtē Rīgas pilsētas pirmā arhitekta J. D. Felsko 1878. gadā celto divstāvu koka vasarnīcu Dubultos Pils ielā 1, ko Jūrmalas dome “zaļajiem” apsaimniekot uzticēja 1995. gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Šādi nosargāta pagājušā gadsimta 90. gadu vidū, kad Jūrmalā mājas dega viena pēc otras, “Undīnes” pasaku māja divdesmit gadu laikā izauga tikpat vienlaikus dīva un pievilcīga kā tās iemītnieki. Citēšu ierakstu no interneta vietnes www.anothertravelguide.com: “Garāmgājējiem radīsies jautājums, kāpēc ēkas apkārtni apdzīvo kokā griezti pasaku tēli un dažādas pirmskristus ēras būtnes – pterozauri, iguanodoni un tamlīdzīgi radījumi.

Tāpēc, ka mājas iemītnieki joprojām tic pasakām un dzīvo pēc senā Saules kalendāra.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šeit apmetusies zaļi domājoša domubiedru grupa un namu nosaukusi par pasaku māju “Undīne”, bet tai piegulošo Dubultu laukumu – par “Pūķu zemi”.”

Dubultu laukumā padomjlaikā gozējās Ļeņins, “Undīne” gāja pret straumi, “ļeņinekli” jūrmalnieku apziņā pārveidojot par Pūķa zemi. “Undīnē” bija sava kārtība: aizliegts bija alkohols, arī kokakola, savstarpējā ideju apmaiņā reti primāra bija nauda, vairumam pasākumu ieejas maksa bija svece.

Rakstot projektus, divdesmit gadu laikā izdevās salabot logus, iekārtot kanalizāciju, lai gan pašu rokām darinātie klūdziņu un meldru interjeri varēja patikt ne katram. Arī “Undīne” Jūrmalas domes acīs pamazām iemantoja kašķīgas, dialogā grūti iesaistāmas organizācijas slavu.

Tam bija savs iemesls:

spiedienu “Undīne” savā pastāvēšanā izjuta nemitīgi,

paklīda baumas par nodomiem jūras malā ierīkot te fitnesa centru, te savrupmāju, sākotnējā īres maksa, četri lati mēnesī plus zemes nodoklis, tika nemitīgi celta, līdz 2016. gadā tā jau bija 6000 eiro gadā. Visā “Undīnes” pastāvēšanas laikā svārstīgs vai neatbildēts bija jautājums – vai Jūrmalas dome saskata jēgu zaļi domājošo pulciņa pastāvēšanā vai arī uzskata “pūķu zemi” vienkārši par nerentablu uzņēmumu.

Maldīgi likās, ka skaidra atbilde beidzot dota 2016. gadā. Iepriekš citētā intervija tapa brīdī, kad Jūrmalas dome bija pieņēmusi lēmumu pasaku māju “Undīne” nodot citam apsaimniekotājam, noslēdzot līgumu ar VAK virsaiti Arvīdu Ulmi un dramaturģi Leldi Stumbri par VAK muzeja veidošanu.

Paradokss – lai iekārtotu VAK muzeju, VAK piekrita uz ielas izmest pats sevi:

“Undīne” ilgus gadus bija Vides aizsardzības kluba nodaļa. Kā iemeslu minot nepieciešamību nodrošināt muzejam piemērotus apstākļus, remonta laikā tika aizmēztas arī visas zaļā ordeņa radošas darbošanās liecības. Taču formāli ēkas pielietojums netika mainīts, Vides aizsardzības klubs tajā turpināja saimniekot, tieši tāpēc konflikts palika organizācijas iekšienē.

Reklāma
Reklāma

Zaļās atmodas muzejs tika atvērts apmeklētājiem tieši pirms gada, 2018. gada 7. septembrī. Nepilnu gadu pēc Zaļās atmodas muzeja atklāšanas šī gada jūlijā Zaļās atmodas muzejs saņēma ziņu par līguma laušanu. Izrādās, ka bumba ar laika degli tikusi ieslēpta jau līguma nosacījumos – līgums tika slēgts uz pieciem gadiem ar piebildi, ka tas var tikt lauzts, ja šo ēku ievajadzēsies pašvaldības funkciju veikšanai.

Jūrmalas dome Pils ielā 1 vēlas iekārtot laulību reģistrācijas namu. Tikmēr miljons, ko bija vērts nams, pateicoties 930 000 eiro vērtajiem remontdarbiem, dubultojies. Turklāt remonts Pils ielā 1 tika veikts par valsts naudu, pašvaldība, prasot finansējumu Saeimas Budžeta komisijai, norādījusi, ka Jūrmalas pilsētas mērķis ir atjaunotajā ēkā izveidot piekrastes dabas vērtību un kultūrvides centru.

Es mēģinu saprast, kurš kuru piekrāpa.

Zaļā ideja tika piekrāpta jau 2016. gadā, kad Jūrmalā “zaļās” idejas kļuva par muzeja eksponātu.

Taču arī Zaļās atmodas muzejs, kas iesaistījās šajos reiderismam pielīdzināmajos darījumos, tagad diemžēl ir bez iespējas turpināt darbu, lai cik līdz šim kritizējams tas būtu bijis.

Jau atkal jāteic, ka formāli valsts naudu pašvaldība izlietojusi mērķim – vēsturiskā ēka ir atjaunota, tā arī turpmāk būs publiski pieejama. Jaunlaulātie varēs fotografēties svaigi remontētajos interjeros, jūra tepat blakus, zāles noteikti varēs izīrēt svinībām. Vai man vienīgajai liekas, ka esmu apkrāpta, turklāt lietā liekot manis pašas nodokļos samaksāto naudu?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.