Miljoni uzņēmējdarbībai laukos 0
“Mūsu klienti ir, sākot ar zemnieku saimniecībām, kas ražo pienu, gaļu, graudus, un beidzot ar maizes cepējiem, ievārījuma vārītājiem, desu kūpinātājiem, alus un vīna darītavām, šuvējiem, adītājiem, galdniekiem,” par valsts atbalstu lauku reģionos stāsta “Altum” valdes locekle Inese Zīle.
Aizvadītajā gadā valstij piederošā finanšu institūcija “Altum” lauksaimniekiem atbalstam novirzīja 37 miljonus eiro. Lielākā interese, kā jau jau ierasts, bijusi par aizdevumiem lauksaimniecības zemes iegādei un apgrozāmiem līdzekļiem. Viņa uzsver, ka “Altum” atbalstu saņem gan lauksaimnieki, gan mazie un vidējie uzņēmumi lauku teritorijās, kas strādā nelauksaimnieciskās nozarēs. “Altum” finansē arī biznesa uzsācējus un mikrouzņēmumus.
Ar bankām nekonkurē, bet sadarbojas
“Altum” ir mazākas nodrošinājuma prasības un garāki atmaksas termiņi, aizdevumu var saņemt arī uzņēmēji ar mazāku pieredzi uzņēmējdarbībā, kuriem paaugstināta riska dēļ bankās finansējumu saņemt ir grūtāk. Taču tas nenozīmē, ka “Altum” naudu dāvina, tā izsniedz aizdevumus, kas ir jāatdod. “”Altum” būtība ir palīdzēt uzņēmējiem rasties un attīstīties. Mēs esam banku sadarbības partneris, mēs ar bankām nekonkurējam, bet viens otru papildinām. Mūsu klienti atzīst, ka “Altum” garantija finansējuma piesaisti no bankas padara daudz vienkāršāku,” piebilst I. Zīle
Lai uzsācējiem deg acis par ideju
Pagājušajā gadā “Altum” un “firmas.lv” veiktais pētījums parādīja, ka “Altum” sniegtais valsts atbalsts izteikti veicina biznesa uzsācēju aktivitāti tieši reģionos, kamēr kopumā biznesa uzsācēji lielāko ekonomisko aktivitāti rada Rīgā un Pierīgas reģionā. “Pētījuma dati parādīja, ka 50% mūsu atbalstīto jauno uzņēmēju darbību sāk tieši reģionos. Tā ir ļoti laba tendence, kuru noteikti vēlamies saglabāt. Ir arī daudz piemēru, kad ar mūsu atbalstu uzņēmums sāk darbību, nostabilizējas, savukārt tālākai izaugsmei jau izmanto arī banku finansējumu.” Inese Zīle skaidro, ka bankas labprāt finansē uzņēmumus ar pieredzi un stabilu izaugsmi, savukārt uzņēmumi bez iepriekšējas darbības pieredzes, tādi, kas sper pirmos soļus biznesā, ir “Altum” darbības lauks.
“Protams, biznesa sākšana ne vienmēr ir viegla, daži uzsācēji savu darbību pārtrauc. Taču mūsu pētījums parādīja, ka valsts atbalstu saņēmušie jaunie uzņēmumi savu darbību pārtrauc trīs reizes retāk nekā pārējie uzsācēji. Mēs apzināmies, ka finanšu pieejamība nav vienīgais viņu veiksmes faktors, tomēr aizņemšanās padara uzsācējus atbildīgākus, viņi savas idejas biežāk pārrunā ar citiem un saņem pieredzējušu “Altum” konsultantu padomu biznesa plāna veidošanas laikā,” stāsta Inese Zīle.
Uzņēmējiem lauku reģionos pieejamas arī citas atbalsta iespējas. Ja biznesa ideja vēl nav izstrādāta līdz galam, jaunajam uzņēmējam ir iespēja izmantot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras paspārnē esošo biznesa inkubatoru pakalpojumus . “Jūs varbūt esat ļoti labs meistars un jūsu ideja ir dzīvotspējīga, taču, iespējams, vēl ir jāapgūst uzņēmējdarbības pamatlietas – grāmatvedība, finanses, pārdošana. Ikdienā strādājot ar jaunajiem uzņēmējiem, redzam, ka nereti šeit tiek pieļautas kļūdas, tāpēc savās konsultācijās vienmēr aicinām šos biznesa aspektus neatstāt novārtā.” “Altum” pārstāve arī atgādina, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra nodrošina līdzfinansējumu, lai uzņēmējs varētu veikt svarīgus priekšdarbus, pirms var produktu piedāvāt tirgū, piemēram, dizaina izstrādei, prototipa izgatavošanai, tirgus izpētei.
Biznesa idejas topošajiem uzņēmējiem ir visdažādākās. Bet kopumā jaundibināto uzņēmumu vidū izteikti dominē tirdzniecības uzņēmumi, jo šajā nozarē uzsākt biznesu ir salīdzinoši vienkāršāk un tam ir vieglāk paredzama atdeve. Taču būtiski, ka “Altum” atbalstu arvien biežāk izmanto arī ražotāji un profesionālie pakalpojumu sniedzēji.
Vairāk rakstu sadaļā “Nauda laukos”
2. Izdevīgs papildinājums banku pakalpojumiem
3. Esam vienā ritmā ar zemniekiem
4. Zemnieks apgroza valsts naudu
6. Studentes izvēlas lauksaimniecību
7. Atdzīvināti 3000 hektāru zemes
9. Miljoni uzņēmējdarbībai laukos