“Mīļie vecāki, neņemiet ļaunā, mācības nenotiks ļoti daudzos mācību priekšmetos” – skolās kritiski trūkst pedagogu 154
Medijos jau ir izskanējusi informācija, ka jaunajam mācību gadam Latvijā trūkst aptuveni 1000 un pat vairāk pedagogu. Kā varēs sākties jaunais mācību gads, ja trūkst tik daudz pedagogu?
TV24 “Preses klubā” uz šo jautājumu atbildēja Inga Vanaga Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja.
Viņa gan uzreiz precizē, ka reālais iztrūkums varētu būt vēl lielāks par 1000, jo daļa izglītības iestāžu vēl nav sistēmā ievadījuši datus un daļa pedagogu vēl tikai gatavojas pārtraukt darba tiesiskās attiecības vai samazināt slodzi.
“Šis ir gadījums, kad mēs vairs neesam kraujas malā, bet mēs jau esam iekrituši viņā. Tagad ir jādomā visiem kopā, kā pēc iespējas ātrāk no viņas izrāpties,” saka I.Vanaga.
Kā iespējamos risinājumus viņa min vairākus: “Risinājumi ir. Skaidri, nepārprotami un skaļi pateikt, ka pedagoga profesija mums ir svarīga Latvijā. Nepietiek ar pateikšanu. Budžeta projektā tam ir jāiekļauj pierādījumi.”
Pierādījumi būtu konkurētspējīga alga – būtu jāvirzās, ka tā būtu 1500 eiro un uz augšu. Jautājums par to, vai šī summa būtu uz “rokas” vai “papīra” gan arodbiedrības priekšsēdētāju sasmīdina.
“Jāsabalansē slodze, kas nav darīts pēdējos gandrīz 10 gadus. Tad ir beidzot jābūt laicīgam profesionālajam atbalstam pietiekamam, mācību līdzekļiem jābūt laicīgiem. Nav skolotājiem atkal jāsāk jaunais mācību gads bez pietiekamiem un kvalitatīviem mācību līdzekļiem.”
Kādā gadījumā notiks streiks? Vai tas būs, ja minētās lietas netiks nodrošinātas?
I.Vanaga atbild: “Mēs prasām pamatprasības.” Esot pat grūti pateikt, kuras no tām ir svarīgākās un kuras mazāk svarīgas, – sabalansēta darba slodze un konkurētspējīga alga. Valdībai tiek prasīts izpildīt pašu lemto. Ja tas netikšot izpildīts, notiks virzīšanās uz streiku.
“Pretējā gadījumā, mīļie vecāki, neņemiet ļaunā, mācības nenotiks ļoti daudzos mācību priekšmetos vakanču dēļ.”