Publicitātes foto

Mīlestības buramvārdi un vēl septiņi interesantākie arheologu atklājumi Ēģiptē 0

Jaunas tehnoloģijas, jauni atklājumi
Seno faraonu zeme Ēģipte glabā daudzus brīnišķīgus vēstures artefaktus: Lielās piramīdas, neskaitāmus tempļus, mūmijas, citas lietas. Modernās zinātniskās tehnoloģijas ļauj atklāt senos noslēpumus, kas iepriekš bijuši nezināmi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

TV kanāls “National Geographic” sestdien, 20. augustā plkst. 22 demonstrēs raidījumu “Ēģiptes dārgumu sargi” par aizrautīgiem cilvēkiem, kuri ir apņēmušies saglabāt Ēģiptes dārgumus un atklāt vēl vairāk seno noslēpumu. Pirms tā pirmizrādes “National Geographic” apkopojis interesantākos zinātnieku atklājumus pēdējos gados, kuri sniedz plašāku ieskatu senās faraonu valsts dzīvē.

Dzelzs – īpašais “metāls no debesīm”
Pētot senvēstures liecības, arheologi izrakumos ne reizi vien uzduras rotas lietām, karaliskiem piekariņiem, kas gatavoti no dzelzs vēl pirmsfaraonu laikā, 2000 gadus pirms ēģiptieši iemācījās liet šo metālu. 1980.gadā, veicot sakausējumu ķīmisko analīzi, atklājās, ka tā sastāvs, piemēram, niķeļa daudzums ir līdzīgs šajā reģionā atrastiem meteorītiem. Pēdējos gados veiktajos pētījumos izdevās gūt pilnīgu apstiprinājumu: senajā Ēģiptē izmantota dzelzs no meteorītiem. No tā gatavots, piemēram, faraona Tutanhamona kapenēs atrasts duncis. Ne velti hieroglifs, kas apzīmē dzelzi, tulkojumā nozīmē “metāls no debesīm”, bet reti sastopamo metālu bieži asociēja ar varu un bagātību.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tetovējumi – palīgs reliģiskajos rituālos
Senajā Deirelmedinā, amatnieku ciematā netālu no Valdnieku ielejas, atrasta 1300 – 1070 gadus p.m.ē. dzīvojušas sievietes mūmija, pēc kuras izpētes ar infrasarkanajiem stariem atklājušies vismaz 30 identificējami tetovējumi. Turklāt tiem ir precīza reliģiska nozīme: kaklu, plecus un skaustu grezno “kobras” acis – simboliska aizsardzība pret ļaunumu. Tāpat atrasti tetovējumi, kas saistās ar dievieti Hatoru, vienu no spilgtākajām Senās Ēģiptes dievībām. Iespējams, zīmējumi uz rokām domāti, lai piešķirtu sievietei maģisku spēku laikā rituāla laikā. Iespējams, ka šādi izrotājot ķermeni sieviete vēlējās paust savu dievbijību. Pavisam atklātas trīs šādas mūmijas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.