“Mildronāts” kož arī amatieriem 1
Ivara Kalviņa izgudrotais meldonijs bija ļoti karsta tēma gada pirmajā pusē, kad pozitīvas dopinga analīzes bija neskaitāmiem sportistiem, īpaši Krievijā. Pēdējā laikā viss it kā nomierinājies. Varbūt arī bija pozitīvi gadījumi, taču līdz 30. septembrim sportisti varēja izvairīties no diskvalifikācijas, ja meldonijs konstatēts nelielā daudzumā. Kā olimpietim Arnim Rumbeniekam.
Nupat izrādījies, ka pozitīvas bijušas Latvijas čempiones maratonā Kristīnes Kuzņecovas analīzes. Acīmredzot ar “zirga devu”, ja Latvijas Vieglatlētikas savienība jau pirms sportistes informēšanas sliecas dot maksimālo četru gadu diskvalifikāciju.
Augsta līmeņa sportā viss ir puslīdz skaidrs – sportistam pašam kopā ar mediķiem jābūt atbildīgam, lai viss būtu tīrs. Bet kā ar amatieriem, kuri sporto savam priekam? Kristīne Kuzņecova ir 33 gadus veca skrējēja, kuras ambīcijas, visticamākais, nav kļūt par olimpisko čempioni vai pat aizbraukt uz lieliem mačiem. Ar augstvērtīgiem rezultātiem nav izcēlusies, bet tā sanāca, ka favorītu prombūtnē šogad kļuva par Latvijas čempioni un tika paņemta uz dopinga kontroli. Vieglatlētikas statistiķim Andrim Staģim viņas uzvārds ne ar ko īpašu nesaistās, vēl pērn maratonu nemaz nav skrējusi. Valmieras maratonā uzrādītais rezultāts (3:09,06) esot 29. labākais Latvijas vēsturē. Tas ir viduvējs pat amatieru konkurencē.
Cik zināms, daudzi amatieri lieto “Mildronātu” veselības nolūkos, ne tāpēc, lai paskrietu ātrāk vai aizlēktu tālāk. Bet noteikumi visiem vienādi. Kuzņecova, kura skrien hobija līmenī (lai gan vienkāršam cilvēkam arī viņas rezultāts ir kosmoss), iespējams pat četrus gadus nevarēs piedalīties oficiālās sacensībās. Atliks skriet pa ielu treniņa režīmā vai labākajā gadījumā lekšot “Stirnu bukā”.
Starp citu, Krievijas tenisiste Marija Šarapova, kuras dēļ meldonijgeita pasaulē uzņēma milzu popularitāti, jau aprīlī atkal varēs iziet kortā.