Ivars Kalviņš: Vairs nebūs jāpārvar slikta pašsajūta 0
„Vēl nesen Latvijā bija ierasts alkohola atkarības pārvarēšanai lietot preparātus, kuri pēcāk, kad tika iedzerta grādīgā dzira, burtiski saindēja organismu, izraisot sliktu dūšu, vemšanu un citas nepatīkamas blaknes,” uzsver Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis Ivars Kalviņš. „Jaunajam preparātam ir cits mērķis – lai, cilvēkam vēloties atbrīvoties no tieksmes pēc alkohola, viņš varētu nevis justies slikti, bet tieši otrādi. Un līdz ar to visu viņam mazinātos vēlme likt pie mutes glāzīti vai pat pudeli ar šādu dzērienu.”
No ierosinātas idejas līdz tās realizēšanai
Uz jautājumu, kā radās ideja par šāda preparāta izgudrošanu, Ivars Kalviņš atbild: „Principā tāda doma man pašam prātā neienāca – pie manis vērsās inovatīvie uzņēmēji, kuri vēlējās lūgt palīdzību šāda pretalkohola preparāta izstrādei. Un mēs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki, nospriedām, ka to varētu izdarīt.”
Profesors Ivars Kalviņš min punktus, kas tika ņemti vērā, izgudrojot šo speciāli izstrādātas formulas augu maisījumu alkohola dziņas mazināšanai.
„Lai ieviestu zāles, ir jāveic klīniskie pētījumi, tāpēc nule kā izgudroto drīzāk varētu saukt par dabiskas izcelsmes zālīšu preparātu,” uzsver profesors. „Parasti tautas medicīnā tiek uzskatīts, ka vienā preparātā, teiksim, asinsspiediena mazināšanai, jāizmanto piecas un pat vairākas sastāvdaļas, kuras tad nu sasummējot, tiek iegūts lielāks efekts. Attiecībā uz dabas vielām šādam apgalvojumam nav īsta pamata. Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki netiecas kaut ko vairāk summēt, bet drīzāk atraduši tādas kompozīcijas, kad dabas vielas viena otras darbību tikai pastiprina.
Otrs princips ir tāds, ka ir nepieciešama vismaz kaut kāda pierādījumu bāze, kas apliecinātu, ka tās zāļu vielas, kas ir konkrētajos augos, tiešām uzsūcas, ja tās tiek lietotas iekšķīgi.
Trešā būtiskā lieta – preparāta izgudrotājiem ir ļoti labi jāorientējas tajos mehānismos, kas nosaka dotās slimības jeb patoloģijas izcelšanos.
Un tajos, kas uztur spēkā šo slimību un neļauj personai atveseļoties. Tālab kompozīciju izveidē ir jābūt zinātniskai pieejai. Un ar to Latvijas Organiskās sintēzes institūts nedaudz atšķiras no tiem izgudrotājiem, kas preparātu vienkārši sajauc un pārdod. Tādējādi vispirms, lai šādu kompozīciju izveidotu, mēs veicām ļoti nopietnas literatūras studijas, lai noskaidrotu, kādi komponenti ir ņemami par pamatu šādai kompozīcijai alkoholisma ārstēšanai. Ievērojot visus tos principus, kurus es minēju iepriekš.”
Pieci stūrakmeņi
Pēc profesora Kalviņa vārdiem, preparātam piemīt piecas būtiskas īpašības:
• Iedzerot alkoholu, parasti rodas sajūta, ka nu ir labi, jauki, krievu tautības cilvēkiem vēl bilstot: jūra līdz ceļiem. Varētu teikt, ka izdalās tāds kā laimes hormons – speciāla viela, kas stimulē šādu sajūtu veidošanos. Lietojot alkoholu, šo laimes hormonu sintēze tiek mākslīgi radīta, un tālab cilvēks nonāk alkohola atkarībā. Tagad nu tieši Latvijas zinātnieku izstrādātajā pretalkohola preparātā esošās dabas augu bioloģiski aktīvās vielas iedarbojas uz smadzenēm, pašas veicinot dabisku laimes hormonu sintēzi.
• No alkohola lietošanas lielā mērā cieš daudzi orgāni. Viena no pozitīvajām jaunā preparāta iezīmēm ir tā, ka preparāts atveseļojoši iedarbojas uz organismā alkohola lietošanas rezultātā bojātajām nervu un gremošanas sistēmām, uz aknām, tāpat tas atjauno organisma imūnsistēmu.
• Tālāk jārunā par tiem momentiem, kas saistīti ar cilvēka pieradumu. Parasti ir tā, ka alkohols, kā jebkura narkotika, izsauc papildu receptoru veidošanos. Un, lai intensīvs alkohola lietotājs sasniegtu “laimes stāvokli”, ar gadiem, bet dažreiz pat jau pēc dažiem mēnešiem viņam vajadzīgas arvien lielākas devas. Nu jaunais preparāts panāk tādu iedarbību, kas neļauj organismam uzsintezēt papildu receptorus, drīzāk to skaitu samazināt.
• Preparāta izgudrotāji ņēma vērā arī faktu, ka alkohols veicina uztraukumu, uzbudinātību, aizkaitināmību, savukārt jaunais preparāts šādu problēmu atvaira.
• Paralēli speciāli izstrādātās formulas augu maisījums nodrošina labu atpūtas režīmu, lai alkoholu mīlošais var naktīs gulēt, nevis skriet meklēt glāzīti, lai varētu iedzert.
Kā uzsver profesors Ivars Kalviņš, vienlaicīgi nodrošinot visas šīs piecas lietas, sagaidāms zināms pozitīvs efekts. Turklāt preparāta izveidē tika izmantoti komponenti ar iespējami mazākām blaknēm.
Pēc preparāta izgudrotāju aplēsēm, narkologu atsauksmes esot gana optimistiskas, jo lietotājiem fiziskā atkarība mazinoties.
Ja pašam nebūs vēlme, arī preparāts nelīdzēs
„Vēlreiz atkārtošos – jaunais preparāts nav kā zāles, bet tas ir palīglīdzeklis alkoholiķim, ja viņš, protams, grib atturēties no alkohola lietošanas,” precizē Ivars Kalviņš. „Taču preparāts nepalīdzēs, ja ir draugu kompānija, kas mudina ieraut. Tam jau zāles nevar pretī stāties, tur vajag būt gribai. Papildus talkā var nākt narkologs un psihoterapeits. Tiklīdz alkoholiķis sāks šo preparātu lietot, viņš pats fiziski jutīs un, iespējams, ieteiks to arī citiem bēdubrāļiem – neviens jau draugam neiesaka neefektīvas zāles.”